Livandagi portlash natijasida 121 metrli kema cho‘kib ketdi
Livanning «Abou Merhi Group» kompaniyasiga qarashli «Orient Queen» kruiz layneri Bayrut portida kuchli portlashdan so‘ng suvga g‘arq bo‘ldi. Bu haqda bugun, ya’ni 5-avgust kuni «OTV» telekanali xabar berdi.
Yuz bergan hodisa oqibatida ikki kishi halok bo‘ldi, yetti nafar ekipaj a’zosi jarohatlandi.
Kema xo‘jayini Abu Mari o‘z navbatida layner Bayrut portida prichalga bog‘lab qo‘yilganiga aniqlik kiritdi. Portlash kruizga jiddiy zarar yetkazgan. Korpusdagi teshikni yamashga har qancha urinishmasin, unga suv kirib, kema cho‘ka boshlagan.
Kemalarni kuzatuvchi «Marine Traffic» xizmatining ma’lum qilishicha, uzunligi 121 m va suv sig‘imi 7,4 ming tonna bo‘lgan «Orient Queen» layneri 1989-yilda qurilgan bo‘lib, Bagama orollari bayrog‘i ostida suzgan.
Yo‘lovchi kemasi Saudiya Arabistonidan Livangacha bo‘lgan o‘zining oxirgi 21 kunlik sayohatini 27-iyun kuni tugatib, Bayrut prichaliga bog‘lab qo‘yilgandi.
Livan poytaxtidagi portlash kuni kecha Bayrut dengiz porti hududida, Livan harbiy dengiz havo kuchlari bazasi yaqinida sodir bo‘ldi. Oxirgi ma’lumotlarga ko‘ra, 100 dan ortiq kishi halok bo‘lgan, 4 mingdan ortiq kishi jarohatlangan, deb yozadi «Gazeta.ru».
Port yaqinida joylashgan bir qancha imoratlarning fasadlari qulab tushgan, turarjoy uylari va idoralar shikastlangan.
Bayrut gubernatori Marvan Abbudning so‘zlariga ko‘ra, sodir bo‘lgan voqea natijasida taxminan 300 ming kishi boshpanasiz qolgan.

Круизный лайнер Orient Queen затонул после взрыва в порту Бейрута
Круизный лайнер Orient Queen, принадлежащий ливанской компании Abou Merhi Group, затонул после мощного взрыва в порту столицы Ливана. Об этом в среду, 5 августа, сообщает телеканал OTV.
В результате случившегося погибли два человека, были ранены семь членов экипажа.
Владелец судна Марей Абу Мари в свою очередь уточнил, что судно было пришвартовано в порту Бейрута. Взрыв серьезно повредил его, и, несмотря на попытки оперативно залатать течи в корпусе, в него начала поступать вода, и судно ушло на дно.
Согласно данным сервиса-трекера судов Marine Traffic, лайнер Orient Queen длиной 121 м и водоизмещением 7,4 тыс. т был построен в 1989 году и плавал под флагом Багамских Островов.
Последнее свое 21-дневное плавание из Саудовской Аравии в Ливан пассажирское судно завершило 27 июня и было пришвартовано в Бейруте.
Взрыв в ливанской столице произошел накануне в районе морского порта Бейрута, поблизости от базы ВМС Ливана. По последним данным, погибло более 100 человек, пострадало свыше 4 тыс., пишет «Газета.ру».
Обрушились фасады нескольких зданий, расположенных поблизости от порта, повреждены жилые дома и офисы.
Губернатор Бейрута Марван Аббуд заявил, что в результате случившегося без крова осталось около 300 тыс. человек.