Meksikada kuchli zilzila yuz berdi
Meksika janubida 7,1 magnitudali zilzila yuz berdi. Yer silkinishlari mamlakat poytaxtida kuchliroq sezilgan, deb xabar beradi Meksika seysmologiya xizmati. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra bir kishi vafot etdi.
«7,1 magnitudali zilzila soat 20:47da (Toshkent vaqti bilan 6:47) Akapulkodan 11 kilometr janubi-sharqda 10 kilometr chuqurlikda sodir bo‘lgan», — deyiladi xabarda.
Gerrero shtati gubernatori Ektor Astudilo bir kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi.
«Menga hozirgina Koyyukda bir odamning vafot etganini xabar berishdi — ustiga simyog‘och qulab tushgan», — dedi u.
Garchi hukumatga moddiy zarar haqida ko‘plab xabarlar kelib tushgan bo‘lsa-da, qurbonlar va jarohatlanganlar haqida boshqa hech qanday ma’lumot yo‘q, deya xulosa qildi shtat gubernatori.
Mexiko shahar meri Klaudiya Sheynbaumning so‘zlariga ko‘ra, zilzila poytaxtga zarar yetkazmagan. Uning nutqi Twitterda e’lon qilindi.
«Politsiya shaharni uch marta aylanib chiqib, hech qanday zararni qayd etmagan», — dedi u.
Siyosatchi ba’zi hududlarda elektr yo‘qligini, lekin hukumat elektr energiyasini tiklash bo‘yicha energetika kompaniyasi bilan aloqada ekanligini qo‘shimcha qildi.
Agentlik muxbirining xabar berishicha, zilzila paytida Meksika poytaxti ko‘chalariga yugurib chiqqan odamlar yomg‘ir yog‘ayotgan bo‘lishiga qaramay, uylariga qaytishga shoshmayaptilar. Fuqarolar zilzila takrorlanishi mumkinligi haqida xabardor qilingan.

В Мексике произошло мощное землетрясение магнитудой 7,4
В Мексике сейсмологи зафиксировали землетрясение магнитудой 7,1, толчки сильно ощущались в столице — Мехико, сообщает Сейсмологическая служба страны.
«Землетрясение магнитудой 7,1 произошло в 11 километрах на юго-восток от Акапулько в 20.47 (4.47 мск) на глубине 10 километров», — говорится в сообщении.
По данным сейсмологов, очаг залегал на глубине 10 км, эпицентр находился в 14 км к юго-востоку от Акапулько. Этот курорт расположен примерно в 300 км от Мехико.
Предварительно, погиб один человек. О погибшем заявил губернатор штата Герреро Эктор Астудильо.
«Только что мне сообщили о гибели человека в Койюке — на него упал столб», — отметил он.
Другой информации о пострадавших и жертвах пока нет, хотя власти получают много сообщений о материальном ущербе, заключил губернатор штата.
По словам мэра Мехико Клаудии Шейнбаум, землетрясение не вызвало повреждений в столице. Ее выступление опубликовано в Twitter.
«Полиция сделала три облета города и не зафиксировала повреждений», — сказала она.
Политик добавила, что в отдельных районах нет света, однако власти находятся в контакте с энергокомпанией по вопросу восстановления электричества.