Milliarder koronavirusdan ham xavfliroq falokatdan ogohlantirdi
Tadbirkor Bill Geyts atmosfera ifloslanishi oqibatlari koronavirus pandemiyasi kabi halokatli bo‘lishini ma’lum qildi. Milliarder o‘zining blogida yaqin o‘n yillikda iqlim halokatini bashorat qilgan.
«Microsoft» asoschisining fikricha, bir necha o‘n yillardan so‘ng ekologiya bilan bog‘liq global inqiroz sayyorani larzaga soladi. Geyts insoniyat o‘lim soni ko‘payishi va iqtisodiy qiyinchiliklarga tayyor turishi kerakligini ta’kidlagan: «Pandemiya naqadar dahshatli bo‘lmasin, iqlim o‘zgarishi undan battar bo‘lishi mumkin». Falokatning oldini olish maqsadida tadbirkor atmosferaga chiqadigan is gazi miqdorini keskin kamaytirishni taklif qilmoqda.
Yangi inqiroz xavfini izohlarkan Geyts ekologiya yomonlashsa, insonlar o‘limi va iqtisodiy muammolar odamzodni COVID-19 pandemiyasidan ko‘ra uzoqroq ta’qib etishini aytdi. Uning hisob-kitoblariga qaraganda, 40 yil ichida sayyoradagi harorat ko‘tarilishi tufayli o‘lim darajasi koronavirusdan vafot etayotganlar soni bilan tenglashadi — bu har 100 ming kishiga 14 ta o‘lim degani. Geytsning fikricha, asr oxiriga borib iqlim o‘zgarishi yomon tomonga o‘zgaradigan bo‘lsa, iqlim omili tufayli o‘lim soni har 100 ming kishiga 73 tagacha ko‘payadi.
«2100-yilga borib iqlim o‘zgarishi oqibatlari koronavirusdan ko‘ra besh baravar ko‘p halokatli bo‘lishi mumkin», — deya ta’kidladi muallif.
Tadbirkorning fikriga ko‘ra, odamzod COVID-19 dan saboq chiqarishi va global iqlim o‘zgarishlariga qarshi tayyor turishi kerak. Geyts falokatning oldini olish borasida bir qancha takliflarini aytdi. Jumladan, ilm-fan va innovatsiya yordamida chiqindilarni nazorat qilish kerak, deb hisoblaydi u. Shuningdek, ekologik ofatlarni hal qilishda rivojlanayotgan davlatlar ham qatnashishi kerakligini ta’kidladi.
«Toza energiya sohasida barcha zarur ishlanmalarni yaratish va amalga oshirish uchun o‘nlab yillar kerak bo‘ladi», — dedi milliarder muammoni hal qilish uchun odamzodda kam vaqt qolganiga ishora qilarkan. Geytsning so‘zlariga ko‘ra, kelasi yili ixtiyorimizda bo‘ladigan koronavirusga qarshi vaksinadan farqli o‘laroq iqlim o‘zgarishi muammosini ikki yilda hal qiladigan yechim yo‘q.

Билл Гейтс предсказал «катастрофу опаснее коронавируса»
Предприниматель Билл Гейтс назвал последствия загрязнения атмосферы такими же губительными, как и пандемии коронавируса. В своем блоге миллиардер и филантроп предсказал климатическую катастрофу уже в ближайшие десятилетия.
Основатель Microsoft считает, что уже через несколько десятков лет связанный с экологией глобальный кризис потрясет планету. Гейтс полагает, что человечество должно ожидать увеличение смертности и экономические трудности: «Как бы ни была ужасна пандемия, изменения климата могут быть еще хуже». В качестве предупреждения катастрофы бизнесмен предлагает радикально снизить количество выбросов парниковых газов в атмосферу.
Объясняя опасность нового кризиса, Гейтс заявил, что в случае ухудшения экологии смерть людей и проблемы с экономикой будут преследовать человечество дольше, чем пандемия COVID-19. По его оценке, в течение 40 лет смертность от повышения уровня температуры на планете сравнится со смертностью от коронавируса — порядка 14 смертей на 100 тысяч человек. Гейтс полагает, что в случае изменения климата в худшую сторону к концу столетия смертность от климатических факторов увеличится до 73 смертей на 100 тысяч человек. «К 2100 году последствия изменения климата могут стать в пять раз смертоноснее, чем коронавирус», — заметил автор.
По мнению предпринимателя, человечество должно усвоить уроки COVID-19 и быть готовым противостоять глобальному изменению климата. Гейтс предложил несколько шагов по недопущению катастрофы. В частности, Билл Гейтс считает, что контролировать выбросы нужно с помощью науки и инноваций. Также он уверен, что решения против экологических бедствий должны работать и в развивающихся странах.
«Потребуются десятилетия, чтобы создать и внедрить все необходимые разработки в области чистой энергии», — заявил миллиардер, отмечая ограниченное количество времени, которое осталось у человечества для решения проблемы. По словам Гейтса, в отличие от вакцины от коронавируса, «которая будет у нас в следующем году», не существует двухлетнего решения проблемы изменения климата.