Netanyaxu Iordan daryosining g‘arbiy qirg‘og‘ini Isroilga qo‘shib olmoqchi
Isroil bosh vaziri va mudofaa vaziri Binyamin Netanyaxu agarda 9-aprel kuni bo‘lib o‘tadigan parlament saylovlarida yana bir bora mandatga ega bo‘lsa, Iordan daryosining g‘arbiy qirg‘og‘idagi bosib olingan Falastin yerlarini Isroilga qo‘shib olmoqchi. Bu haqda «Euronews» xabar berdi.
Sharhlovchilarning fikricha, Netanyaxuning bu qarori Yaqin Sharqni barqarorlashtirish va ikkita davlat tuzishga qaratilgan shu paytgacha amalga oshirilgan barcha sa’y-harakatlarni uzil-kesil yo‘qqa chiqaradi.
«Men suverenitetimizni (Isroilning — tahr.) kengaytirmoqchiman, joylashtirilgan bloklar va o‘rab olingan aholi manzillari o‘rtasida farq ko‘rmayapman. Nazarimda, bunaqangi har bir blok Isroil hududi sanaladi va Isroil nazorati ostida turibdi. Biz, Isroil hukumati bu hududlar uchun javobgarmiz va men ularni Falastin ma’muriyatiga berib qo‘ymoqchi emasman», — ta’kidladi Netanyaxu.
BMT Xavfsizlik kengashining 2016-yilgi 2334-rezolyusiyasi Isroildan Iordan daryosi g‘arbiy qirg‘og‘ida aholi joylashtirish faoliyatini to‘xtatishni talab qilsada, yahudiy davlati harakatini to‘xtatgan emas. Isroil yarim asr avval g‘arbiy qirg‘oq nazoratini qo‘lga kiritganidan beri bu yerda 120 ta maskan barpo etdi va ularda hozir 400 minggacha aholi yashamoqda.
O‘z navbatida, o‘tgan shanba kuni Las-Vegasda Respublika yahudiylar koalitsiyasi yig‘ilishiga kelgan AQSh prezidenti Yaqin Sharq bo‘yicha bosh maslahatchilari — AQShning Isroildagi elchisi Devid Fridman hamda kuyovi Jared Kushnerdan «qisqa tarixiy saboq» olganidan so‘ng Isroilning Jo‘lon tepaliklarini anneksiya qilishini (o‘z tarkibiga qo‘shib olishini) tan olishga qaror qilganini aytdi.
Biroq Donald Tramp to‘lig‘icha Netanyaxu tarafida emas. Uning fikricha, 9-aprel saylovlarida amaldagi vazir va uning asosiy raqibi — Beni Gans o‘rtasida dahanaki kurash kechadi va ularning ikkalasiga ham «gap yo‘q».

Нетаньяху обещает аннексию в случае победы
Биньямин Нетаньяху пообещал аннексировать оккупированные палестинские территории на Западном берегу Иордана в случае, если получит еще один мандат на парламентских выборах 9 апреля. Свое заявление премьер-министр и министр обороны сделал в эфире Двенадцатого канала израильского телевидения.
По мнению обозревателей, подобное решение раз и навсегда положит конец возможности ближневосточного урегулирования, предусматривающей создание двух государств.
"Я собираюсь расширить (израильский - прим.ред.) суверенитет, и не делаю различия между поселенческими блоками и изолированными поселениями. На мой взгляд, каждый такой блок является израильской территорией и находится под израильским контролем. Мы, израильское правительство, несем ответственность за эти территории, и я не уступлю их Палестинской администрации", - заявил Нетаньяху.
Резолюция 2334 Совет Безопасности ООН от 2016 года требует от Израиля прекратить поселенческую деятельность на Западном берегу реки Иордан, что правительство еврейского государства делать отказывается. За полвека со времен получения еврейским государством контроля над Западным берегом Иордана, Израиль построил там порядка 120 поселений, в которых сегодня проживают до 400 тысяч человек.
В свою очередь, президент США, выступая на ежегодном собрании Республиканской еврейской коалиции в Лас-Вегасе в субботу, рассказал, что принял решение признать аннексию Израилем Голанских высот после того, как получил "краткий урок истории" в ходе беседы со своими главными советниками по Ближнему востоку - послом в Израиле Дэвидом Фридманом и зятем Джаредом Кушнером.
При этом Дональд Трамп отказался однозначно поддержать Нетаньяху. По его мнению, на выборах 9 апреля действующий премьер и его главный соперник Бени Ганц придут "ноздря в ноздрю", и оба они - "хорошие парни".