Qozog‘iston Prezidenti ham virtual qabulxona ochadi
«Davlat rahbari har kuni turli manbalardan ko‘plab ma’lumotlar oladi. Prezident shuningdek, yangi aloqa vositalari — Internet resurslari va ijtimoiy tarmoqlar bilan ham ishlaydi.
Axborot oqimi kundan kunga ortib bormoqda. Prezident voqealar tizginini doimo qo‘lida ushlab turishi kerak. Davlat siyosatining ustuvorligi aholi bilan samarali muloqot o‘rnatish, jamiyat bilan muloqotni yo‘lga qo‘yishdan iborat.
Qozog‘iston Prezidenti yaqinda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda rahbarlarga ijtimoiy tarmoqlarda odamlar bilan bevosita aloqa o‘rnatish uchun ko‘proq ish qilishni topshirdi. Davlat rahbari sifatida Qosim-Jomart Tokayev o‘zi o‘rnak bo‘lib — Twitter va Instagramda o‘z sahifasini ochdi.
Ular ko‘proq tizimli ishlashni talab qiladigan qimmatli va muhim ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi. Shuning uchun Davlat rahbari Prezidentning virtual qabulxonasini ochishga buyruq berdi, bu yerda odamlar rasmiy so‘rovlar bilan murojaat qilishlari mumkin bo‘ladi. Har bir murojaat Prezident va uning topshirig‘iga binoan – Ma’muriyat xodimlari tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Virtual qabulxona, albatta, Davlat boshlig‘iga ularni tezkor hal qilish uchun eng dolzarb ijtimoiy muammolarni aniqlashga yordam beradi», — deb yozadi Berik Uali o‘zining Facebook sahifasida.

Открывается виртуальная приемная Президента РК
Виртуальная приемная Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева начнет свою работу с 22 апреля, сообщил пресс-секретарь Главы государства Берик Уали.
«Глава государства ежедневно получает обширную информацию из различных источников. Президент также работает с новыми средствами коммуникаций – интернет-ресурсами и социальными сетями.
Сегодня поток информации стремительно растет. Президент обязан постоянно держать руку на пульсе ключевых событий. Поэтому приоритетом государственной политики является налаживание эффективной обратной связи с населением, выстраивание диалога с обществом.
На недавнем совещании с акимами регионов Президент Казахстана поручил министрам и акимам активнее работать в социальных сетях для установления прямого контакта с людьми. Как Глава государства, Касым-Жомарт Токаев сам подает пример – ведет аккаунт в твиттере (@TokayevKZ), а недавно открыл страницу в инстаграме (tokayev_online), где люди оставляют свои комментарии, предложения, отклики.
В них содержится ценная и важная информация, требующая более системной работы. Поэтому Глава государства поручил открыть Виртуальную приемную Президента, куда люди могли бы обратиться с официальными запросами. Каждое обращение будет рассмотрено Президентом и по его поручению – сотрудниками Администрации.
Виртуальная приемная, безусловно, поможет Главе государства выявлять наиболее острые социальные проблемы с целью их оперативного решения», - написал Берик Уали в Facebook.