O‘zbekistonning matbuot erkinligiga doir xalqaro reytingdagi o‘rni 4 pog‘onaga pastladi
«Chegara bilmas muxbirlar» xalqaro tashkiloti matbuot erkinligi bo‘yicha 2023-yil uchun yillik hisobotini e’lon qildi.
Mazkur reytingda yetakchi o‘rinlarni Norvegiya, Irlandiya, Daniya, Shvetsiya va Finlyandiya kabi davlatlari egallagan bo‘lsa, Rossiya 180 ta mamlakat orasida 164-o‘ringa (2022-yilda 155-o‘rinda edi), Ukraina esa 79-o‘ringa (o‘tgan yili 106-o‘rin) munosib ko‘rilgan.
Reytingdagi so‘nggi o‘rinlarni esa Shimoliy Koreya, Xitoy, Vetnam, Eron, Turkmaniston va Suriya davlatlari band qilgan.
O‘zbekiston 45,73 ball bilan 137-o‘rinda qayd etilgan va mintaqadagi Qirg‘iziston (122-o‘rin), Qozog‘iston (134-o‘rin) davlatlaridan quyi, Tojikiston (153-o‘rin) va Turkmaniston (176-o‘rin)dan esa yuqori o‘rinlarni egallagan.
2022-yilgi reytingda O‘zbekiston 45,74 ball bilan 133-o‘rinni egallagan edi.
O‘zbekistonning mazkur reytingda 4 pog‘ona pastlashini izohlar ekan, «Chegara bilmas muxbirlar» xalqaro tashkiloti mamlakatda hanuz OAV uchun davlat hokimiyatini tanqid qilish murakkabligicha qolayotganini yozadi.
«O‘zbekistonda xususiy televideniye tarmog‘i yo‘q. Davlat radiosi rasmiy targ‘ibotni olib boradi, xususiy radiostansiyalar yopilishdan qo‘rqib, har qanday tanqiddan tiyiladi, yozma matbuot esa davlat manfaatlariga xizmat qiladi. Ba’zilari xorijda joylashgan 15 ga yaqin onlayn OAV sifatli kontentni nashr etadi. Matbuotning taxminan uchdan bir qismi rus tilida eshittirishlar beradi», – deyiladi hisobotda.

Узбекистан упал в рейтинге свободы прессы
Международная неправительственная организация «Репортёры без границ» опубликовала новый рейтинг свободы прессы.
Узбекистан занял 137 место из 180, упав в рейтинге на четыре позиции по сравнению с прошлым годом.
Эксперты отмечают, что власти Узбекистана «в значительной степени» контролируют СМИ и ряд блогеров, тесно связанных с правительством.
«В Узбекистане нет частной телевизионной сети. Государственное радио передает официальную пропаганду, частные радиостанции воздерживаются от любой критики, опасаясь закрытия, а печатная пресса служит интересам государства. Только около 15 интернет-СМИ, некоторые из которых базируются за рубежом, публикуют качественный контент», – говорится в докладе.
Ситуация со свободой прессы также ухудшилась в других странах Центральной Азии. Кыргызстан опустился на 50 позиций и занял 122 место, Казахстан потерял 12 позиций и занял 134 место, а Таджикистан расположился на 153 месте — ситуация со свободой прессы в стране из «сложной» стала «очень тяжёлой». Туркменистан занимает 176 место и по-прежнему входит в пятёрку худших стран индекса, а Россия опустилась на девять позиций и заняла 164 место.