Putin maoshi to‘g‘risidagi savolga javob berdi
Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin Anatoliy Sobchak haykali poyiga gul qo‘yish uchun bugun, 19 fevral kuni Sankt-Peterburgga borganida, shaharliklar bilan uchrashib, ularning savollariga javob berdi. Bu haqda RBK yozmoqda.
Bir ayol daromadi ozligidan shikoyat qilib, oyiga 10 800 rublga kun ko‘rish mumkinmi, deya so‘ragan.
«O‘ylashimcha, juda qiyin», — deya javob bergan Putin.
O‘z navbatida haligi ayol uning (Putinni nazarda tutmoqda — tahr.) oyligi har holda juda yuqoridir degan savoliga prezident mamlakatda eng yuqori emas, deya javob qaytargan.
O‘sha ayol, shuningdek, davlat tomonidan o‘rnatilgan «yashash uchun yetarli minimum»ga oziq-ovqat sotib olishning umuman imkoni bo‘lmayotgani, yolg‘iz onalar qiynalayotgani haqida arz-hol qilgan.
«Tushunaman. Shuning uchun ham biz hozir bolali oilalarni qo‘llab quvvatlash bo‘yicha butun boshli dasturni amalga oshiryapmiz. Katta dastur», — degan Vladimir Putin.
RBK hisob-kitoblariga ko‘ra, RF davlat rahbari oyiga 773,4 ming rubl maosh oladi, ya’ni haligi ayoldan 70 karra ko‘proq. Ammo undan ham yuqori maoshlilar bor...

Путин назвал свою зарплату
Во время визита в Санкт-Петербург, куда он прилетел, чтобы почтить память первого мэра города Анатолия Собчака, президент РФ Владимир Путин в ответ на вопрос местной жительнице о том, как прожить на зараплату, рассказал о своей. Российский лидер отметил, что зарплата президента не является самой большой в стране, сообщает ТАСС.
По информации агентства, сначала российский президент возложил цветы к памятнику первому мэру города Анатолию Собчаку на Васильевском ивжнуас острове, а после в сквере на пересечении Большого проспекта и 26-й линии, глава государства подошел к людям, которые ждали его на улице, чтобы пообщаться с горожанами.
Тут ему и встретилась петербурженка, которая спросила о том, как можно прожить на 10 800 рублей в месяц. Путин признался, что это «очень трудно».
В ответ женщина предположила, что зарплата российского лидера больше этой суммы.
«Не только у меня. Есть гораздо более высокие зарплаты. У президента не самая высокая зарплата», — сказал Путин.