Qozog‘istonda korrupsionerlardan tortib olingan pullarga 40 dan ortiq maktab qurildi
Mamlakat Ta’lim vazirligi matbuot xizmati bergan ma’lumotga ko‘ra, maktablarning aksariyati Ostona, Olmaota va Turkiston viloyatlarida joylashgan. Xususan, Ostonada o‘nta, Olmaota va Turkiston viloyatlarida sakkiztadan maktab ochilgan.
«Mamlakatda uchta avariya holatdagi va 13 ta uch smenali maktablar masalasi hal qilindi. Natijada hududlarda 54,4 mingta yangi o‘quvchi o‘rni paydo bo‘ldi», – deyiladi vazirlik xabarida.
Orda.kz saytining yozishicha, korrupsion jinoyatlarda olingan mablag‘lar evaziga qurilgan birinchi maktab Aqto‘be viloyatida 2023-yilning fevralida ochilgan.
«Aqto‘be viloyatida o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijalarida 2022-yil sentyabr oyida korrupsiya jinoyatlarida aybdor bo‘lgan mansabdor shaxslar tomonidan 197 million tenge miqdoridagi zarar qoplangan. Bu pullar aynan ushbu qishloq maktabini qurishga sarflandi. Bu maktab avvallari muammoli deb e’tirof etilgan edi», – degan edi Aqto‘be viloyati hokimligi.
Shuningdek, 2023-yilning dekabrida prezident Qosim-Jo‘mart To‘qayev ham korrupsionerlar puliga qurilgan Ostonadagi 96-maktab-gimnaziyasiga tashrif buyurgan edi.

В Казахстане на деньги коррупционеров построили 43 школы
В Казахстане в 2023 году построили 43 школы на деньги, изъятые у коррупционеров. Большинство школ расположены в Астане, Алматинской и Туркестанской областях, сообщает Оrda.kz со ссылкой на пресс-службу Минпросвещения Казахстана.
«Тем самым в стране решился вопрос трех аварийных и 13 трехсменных школ. В результате в регионах появилось 54,4 тысячи новых ученических мест», — отметили в министерстве.
В столице открыли десять школ, в Алматинской и Туркестанской областях — по восемь. Всего удалось построить 43 объекта образования.
Всего за счет Фонда поддержки инфраструктуры образования профинансировано строительство 62 школ на 76 738 ученических мест. Общая сумма проектов составила более 96 млрд тенге. Средства уже поступили на счета местных исполнительных органов.
«В целом за время существования фонда поступило более 150 млрд тенге. Их направляют на реконструкцию школ, пристроек и интернатов, а также для решения вопросов трехсменного обучения, проблем аварийных зданий и устранения дефицита ученических мест», — добавили в Минпросвещения.
Первую школу, построенную на деньги коррупционеров, открыли в Актюбинской области в феврале 2023 года. Раньше она числилась как долгострой. На завершение строительства направили 150 млн тенге изъятых средств.