Dog‘istonda uzunligi chorak kilometrlik kabob tayyorlashadi
Dog‘istonliklar dunyodagi eng uzun kabob va shaurmani tayyorlashadi. Kavkaz taomining uzunligi 255 metrdan oshadi. Bu haqda «Interfaks» agentligi xabar bergan.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, Dog‘istonda 23-24-iyun kunlari sog‘lom turmush tarzi shiori ostida festival bo‘lib o‘tadi. Tadbir qatnashchilari ulkan taomlar tayyorlashda bahslashishadi, eng yaxshi natijani qayd etganlar Rossiya va jahon rekordlar kitobiga kiritiladi.
Dog‘istonliklar 255 metr uzunlikdagi kabob tayyorlashmoqchi, shaurma esa 20 metrlik bo‘ladi. O‘tgan yili dunyodagi eng katta kabob (uzunligi — 204 metr) Podmoskoveda tayyorlangani haqida «Vechernyaya Moskva» xabar bergan. Dog‘istonliklar ayni shu rekordni yangilashmoqchi.

Шашлык длиной в четверть километра приготовят в Дагестане
По данным агентства, 23–24 июня в республике проходит фестиваль под эгидой здорового образа жизни. Фестиваль «SUNNY FEST» начался в парке 50-летия Октября в Махачкале.
Участники мероприятия соревнуются в приготовлении самых больших блюд, которые затем будут претендовать на включение в Книгу рекордов России и мира.
Шашлык планируют приготовить длиной более 255 метров, а шаурму порядка 20 метров. В прошлом году самый большой в мире шашлык сделали в Подмосковье, передает «Вечерняя Москва». Его длина составила 204 метра. Дагестанцы намерены побить этот рекорд.