Sovuq urush qayta boshlanyapti — AQSh yana bir kelishuvdan chiqib ketmoqchi
AQSh strategik hujum qurollarini cheklash bo‘yicha Rossiya bilan amalda bo‘lgan kelishuv muddatini uzaytirmoqchi emas. Bu haqda milliy xavfsizlik bo‘yicha AQSh prezidenti yordamchisi Jon Bolton xabar berib o‘tdi.
Uning aytishicha, ayni vaqtda amalda bo‘lgan uchinchi tahrirdagi kelishuvda bir qator kamchiliklar bor. Masalan, kelishuv yaqin masofaga uchadigan yadro qurollari va Rossiyaning yangi ta’minot tizimini qamrab olmaydi. «Hozircha hech narsa aniq emas, ammo kelishuv muddati uzaytirilmasligi deyarli aniq», — deydi Bolton.
Strategik hujum qurollarini cheklash bo‘yicha uchinchi tahrirdagi kelishuv muddati 2021 yilning fevralida yakuniga yetadi. Bu borada dastlabki kelishuv 1991 yilda sobiq ittifoq va AQSh o‘rtasida imzolangan edi. Uning muddati 2009 yilning 5 dekabrida yakuniga yetgan.
Shundan so‘ng 2010 yilda o‘sha vaqtdagi prezidentlar Dmitriy Medvedev va Barak Obama o‘rtasida yangi kelishuv imzolangan edi. 2011 yilda kuchga kirgan shartnomaga ko‘ra AQSh va Rossiya kelgusi 7 yil davomida qit’alararo ballistik raketalar, suvosti kemalarining ballistik raketalari va og‘ir strategik bombardimonchi samolyotlar sonini 700 taga qadar qisqartirishi lozim edi.

США задумались о выходе из еще одного ракетного договора с Россией
Российско-американский Договор о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (СНВ-3) вряд ли будет продлен. С таким заявлением выступил помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон, передает ТАСС.
По его словам, ныне действующая, третья редакция СНВ-3, с самого начала имела недостатки, не охватывая тактическое ядерное оружие малой дальности и новые российские системы доставки. «Пока решение не принято, но он вряд ли будет продлен», — сказал он.
Срок действия СНВ-3 истекает в феврале 2021 года.
Договор об ограничении стратегических наступательных вооружений был подписан в 2010 году тогдашними президентами России и США Дмитрием Медведевым и Бараком Обамой. Он вступил в силу в 2011-м. Документ, получивший название СНВ-3, заменил старое соглашение о сокращении стратегических наступательных вооружений, подписанное СССР и США в 1991 году и истекшее 5 декабря 2009 года. По соглашению, российская и американская стороны в течение семи лет обязуются сократить число развернутых стратегических носителей — межконтинентальных баллистических ракет, баллистических ракет подводных лодок, а также тяжелых стратегических бомбардировщиков до 700 единиц.