Tojmahalning rangi nega o‘zgardi?
Hindiston konstitutsiyaviy sudi hukumatga mamlakatning ramzi bo‘lgan Tojmahalning iflos havo tufayli rangi o‘zgargani, uni o‘z holiga qaytarish uchun chet eldan ko‘mak qidirib topish bo‘yicha topshiriq berdi.  Bu haqda «Hurriyet» xabar qilmoqda.
XVII asrda bunyod etilgan Tojmahalning marmarlari iflos havo tufayli sarg‘aygani, ayrim joylari qo‘ng‘ir hamda yashil tusga kirgani aytilmoqda.
Shu bilan birga, tarixiy obida yaqinidagi zavod va fabrikalardan chiqayotgan chang-g‘ubor ham Tojmahalga zarar yetkazyapti. Shu bois hukumat ziyoratgohga yaqin zavod va fabrikalarni ko‘chirishga topshiriq berdi.
Obida yonidan oqib o‘tuvchi Yamuna daryosi balchiq bo‘lgani sababli turli hasharotlar ko‘payib, obidaga zarar yetkazmoqda.

Тадж-Махал начал менять цвет
Верховный суд Индии заявил, что известный на весь мир мавзолей Тадж-Махал меняет свой цвет из-за неблагоприятных воздействий. Его цвет из беломраморного превращается в бурый, а в местах в зелёный.
Как сообщает «Hurriyet», инстанция постановила, чтобы власти страны запросили иностранную помощь для восстановления естественного цвета усыпальницы.
В суде отметили, что неблагоприятное воздействие на памятник архитектуры, воздвигнутый в XVII веке в эпоху Бабуридов, оказали окружающие фабрики, строительная деятельность, а также выделения насекомых обитающих в районе реки Джамна. В связи с этим, также поручено убрать фабрики и заводы находящиеся по близости.