Qozog‘istonda o‘zbeklarning ichki a’zolarini sotgan bosh shifokor qo‘lga olindi
Qozog‘istonda Chimkent shahridagi shifoxona bosh shifokori politsiya xodimlari tomonidan qo‘lga olindi. U a’zolarni noqonuniy olganlikda gumon qilinmoqda. Bu haqda 19-noyabr kuni Qozog‘iston IIV matbuot xizmati xabar tarqatgan, deb yozadi «Regnum».
Chimkentda 1-raqamli shahar klinik shifoxonasi bosh shifokori 18-noyabr kuni IIV tergov departamenti tomonidan qo‘lga olinib, vaqtincha saqlash izolyatoriga joylangan. Dastlabki tergov davomida Qozog‘iston hududida jinoiy guruh harakat qilgani, ular a’zolar transplantatsiyasi sohasida noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullangani aniqlandi.
Guruh tarkibida chet el fuqarolari ham bo‘lgan. Donor sifatida moddiy sharoiti og‘irligi tufayli o‘z a’zolarini sotishga majbur bo‘lgan O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Ukraina fuqarolari jalb etilgan. Isroil va boshqa uzoq davlatlarning fuqarolari ularning a’zolarini sotib olishgan.
Tergovchilar shifoxona bosh shifokori jinoiy guruh a’zolari bilan til biriktirib, katta pul evaziga ichki a’zolarni ko‘chirib o‘tkazish bo‘yicha noqonuniy operatsiyalarni amalga oshirganini aniqlashdi.
Qozog‘iston Jinoyat Kodeksida nazarda tutilgan moddalarga ko‘ra shifokor transmilliy jinoiy guruhda ishtirok etganlikda hamda odamlarning a’zolarini noqonuniy olganlikda ayblanmoqda. Ayni vaqtda tergov harakatlari davom etmoqda.

В Казахстане по подозрению в незаконной трансплантации задержан главврач
Главный врача больницы города Шымкент задержан сотрудниками полиции в Казахстане по подозрению в незаконном изъятии органов. Об этом 19 ноября сообщает пресс-служба МВД Казахстана, пишет «Regnum».
Главный врач городской клинической больницы №1 города Шымкента был задержан следственным департаментом МВД 18 ноября и помещён в изолятор временного содержания. В ходе досудебного расследования было установлено, что на территории Казахстана действовала преступная группа, которая занималась незаконной деятельностью в сфере трансплантации органов.
В группу входили граждане иностранных государств. В качестве доноров ими привлекались граждане Узбекистана, Киргизии и Украины, которые были вынуждены продавать свои органы из-за тяжёлого материального положения. Реципиентами были граждане из Израиля и других стран дальнего зарубежья.
Следователями установлено, что главврач больницы, вступив в предварительный сговор с членами преступной группировки, за крупные денежные суммы проводил незаконные операции по изъятию и пересадке внутренних органов. Врачу инкриминируется совершение уголовных правонарушений, предусмотренных статьями за участие в транснациональной преступной группе и за незаконное изъятие органов человека Уголовного кодекса Казахстана. В настоящее время идёт работа над уголовным делом перед его отправкой в суд.