Velosiped o‘g‘risi 30 yildan so‘ng qo‘lga olindi — oyoqqa turib olgan ekan...
Xitoyning Xunan provinsiyasi politsiyasi 32 yildan beri qidiruvda bo‘lgan tadbirkorni hibsga oldi. Bu haqda «Regnum» axborot agentligi «Sinxua» asoslanib xabar tarqatdi.
Chjan Sunmin o‘sha yillarda xitoyliklar uchun qadrli va qimmatli hisoblangan transport vositasi — velosipedlarni o‘g‘irlagani uchun 1987 yili yetti yilga qamoq jazosini olgandi. Biroq xuddi shu yili qamoqdan qochib ketadi.
Qidiruvga tushgan velosiped o‘g‘risi mamlakatning o‘nlab provinsiyalarida yashirinib yurgan. 1990-yillarda, xonadonlarni ro‘yxatga olish milliy tizimidagi bo‘shliqlardan foydalanib, ismini o‘zgartiradi va Xubeyga qaytadi.
Chjan 2019-yilning sentyabrida hibsga olingan. Bu paytga kelib u 55 yoshga to‘lgan, shaxsiy gidroizolyasiya kompaniyasiga asos solgan edi. Uning qidiruvda ekanini hatto yaqinlari ham bilishmagan ekan.

В Китае спустя 30 лет пойман похититель велосипедов
Полиция провинции Хунань в центральной части Китая арестовала предпринимателя, который находился в бегах 32 года, сообщает «Regnum» со ссылкой на агентство Синьхуа.
Чжан Сунмин в 1987 году был осужден на семь лет за кражу велосипедов — ценного средства передвижения для китайских семей тех лет. Однако в тот же год сбежал из тюрьмы, сообщили в муниципальном бюро общественной безопасности Чандэ.
С тех пор, находясь в бегах, он прятался в десятках китайских провинций, работая каменщиком. Он сменил имя и получил новую личность в 1990-е годы, после чего вернулся на родину в Хубэй, пользуясь дырами в национальной системе регистрации домохозяйств.
Чжан был арестован в сентябре текущего года. На этот момент ему было уже 55 лет, и он владел гидроизоляционной компанией, и никто из его близких даже не подозревал о его статусе беглеца. В полиции сообщили, что никогда не прекращали поиски беглеца все эти годы.