Tsirkchi laqabi bilan tanilgan qonundagi o‘g‘rini Polshada qo‘lga tushirishdi
Jinoyat olamida Sirkchi nomi bilan tanilgan qonundagi o‘g‘ri Oleg Pirogov Polshada hibsga olindi. Bu haqda bugun, ya’ni 19-iyul kuni huquqni muhofaza qiluvchi organlarga tayanib «Lenta.ru» xabar berdi.
O‘tgan yili Sirkchiga nisbatan «jinoyat iyerarxiyasida yuqori lavozimni egallash» moddasi bilan jinoyat ishi ochilgandi, qonundagi o‘g‘riga nisbatan qidiruv e’lon qilingandi. «Lenta.ru» suhbatdoshining so‘zlariga ko‘ra, Sirkchi Tailandda tergovdan yashirinib yurgan, har oy plastik kartasiga jinoiy faoliyatidan juda ko‘p miqdorda pul tushib turgan.
Rossiya tezkor qidiruv xodimlari qonundagi o‘g‘rining Polshaga kelganidan xabar topishadi va bu haqda polshalik hamkasblarini xabardor qilishadi: ular jinoyatchini qo‘lga olishadi. «Qonundagi o‘g‘rini ekstraditsiya qilish uchun hujjatlar tayyor. Polsha sudi hal qiladi», — deya ta’kidladi u.
Avvalroq Moskva viloyatida Oleg Pirogovning jinoiy guruhiga oid jinoyat ishi bo‘yicha tergov yakunlangani xabar berilgandi. Sirkchining to‘dasi Noginsk tuman savdogaridan tovlamachilik yo‘li bilan katta miqdorda pul undirgan. O‘zining qurbonlaridan biri — biznesmen Galastyanni pul to‘lashdan bosh tortgani uchun shahar tashqarisidagi hovlisiga olib chiqib, temir qafasga qamab qo‘ygan va bir hafta davomida qiynagan va rosa kaltaklagan.
Pirogovning o‘zi uzoq vaqt politsiya xodimlaridan yashirinib yurishga muvaffaq bo‘lgan. 2019-yil fevralda Sirkchi Moskva viloyati biznesmenidan tovlamachilik yo‘li bilan 14 million rubl olganlikda gumon qilinib qo‘lga olinadi, biroq xavfsizlik xizmati xodimlari profilaktik suhbatdan so‘ng uni qo‘yib yuborishga majbur bo‘lishgan, negaki, jabrlanuvchi ham, uning yordamchilari ham Pirogovga qarshi guvohlik berishmagan.
2019-yil iyulda «Pirogovga qarshi bevosita guvohlik» paydo bo‘lganda, Moskva viloyatidagi gruzin restoranida uchrashuv vaqtida qo‘lga olishga urinishadi, biroq kimdir qonundagi o‘g‘rini ogohlantirgan, shekilli, u oshxona derazasidan qochib ketadi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Sirkchi 2011-yilda jinoyat olamida eng yuqori pog‘onani egallagan. O‘shanda qonundagi o‘g‘ri Aslan Usoyan (Ded Hasan)ning Moskvadagi qarorgohida unga tojga kiydirishadi. O‘shandan buyon Pirogov Moskva viloyatida jinoiy guruhlar harakatini nazorat qilib kelgan, jinoiy ta’sir doiralarini taqsimlashda bevosita ishtirok etgan.

Вор в законе Циркач задержан в Польше
Влиятельный вор в законе Олег Пирогов, известный в криминальных кругах как Циркач, задержан в Польше. Об этом в воскресенье, 19 июля, «Ленте.ру» сообщил источник в правоохранительных органах.
В прошлом году в отношении Циркача возбудили уголовное дело по статье «Занятие высшего положения в преступной иерархии», вора в законе объявили в розыск. По данным собеседника «Ленты.ру», Циркач скрывался от следствия в Таиланде, каждый месяц получая на карту крупные суммы денег от преступной деятельности.
О том, что вор в законе приехал в Польшу, узнали российские оперативники и передали информацию польским коллегам, которые его и задержали. «Материалы на экстрадицию авторитета готовы. Решение будет принимать польский суд», — отметил источник.
Ранее сообщалось, что в Подмосковье завершено расследование уголовного дела по преступной группировке Олега Пирогова. Банда Циркача вымогала у коммерсантов Ногинского района крупные суммы денег. Одну из своих жертв — бизнесмена Галастяна, после отказа платить вывезли в загородный дом, где посадили в железную клетку и на протяжении недели пытали и избивали.
Самому Пирогову долгое время удавалось скрываться от сотрудников полиции. В феврале 2019 года Циркача задержали по подозрению в вымогательстве 14 миллионов рублей у подмосковного бизнесмена, но силовики были вынуждены его отпустить после профилактической беседы, так как ни потерпевший, ни его подручные не стали против него свидетельствовать.
В июле 2019 года, когда появились «прямые показания на Пирогова», его пытались задержать во время встречи в подмосковном грузинском ресторане, но кто-то предупредил авторитета, и тот сумел сбежать через окно кухни.
По данным следствия, Циркач занял высшее положение в криминальном мире в 2011 году. Тогда его короновали в московской резиденции вора в законе Аслана Усояна (Дед Хасан). С тех пор Пирогов координировал действия организованных групп в Московской области, принимал непосредственное участие в разделе сфер преступного влияния.