Xalqaro tashkilot Xitoy va Mo‘g‘ulistonda paydo bo‘lgan o‘lat kasalligiga o‘z munosabatini bildirdi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Xitoy va Mo‘g‘ulistonda paydo bo‘lgan bubon o‘latini xavfli deb hisoblamaydi, shunga qaramay, vaziyatni kuzatmoqda, dedi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti rasmiy vakili Margaret Xarris.
«Biz Xitoy va Mo‘g‘uliston hukumati bilan birga holatni nazorat qilyapmiz. Hozir xavf yuqori emas, deb hisoblaymiz, lekin vaziyatni diqqat bilan kuzatyapmiz», — dedi u.
Avvalroq Ichki Mo‘g‘ulistonning (XXR) Bayan-Nur shahrida chorvadorlar orasida bubon o‘lati chiqqanligi tasdiqlangandi. Bundan tashqari, o‘lat Oltoy respublikasi bilan chegaradosh Mo‘g‘ulistonning g‘arbiy hududlarida ham aniqlangan. Ikki kishi kasallangan. RFning Ulan-Batordagi echixonasi matbuot xizmatidagilar Mo‘g‘uliston hukumati zudlik bilan zarur choralarni ko‘rganligini, xavotirga o‘rin yo‘qligini aytishdi.

ВОЗ не считает случаи бубонной чумы Китае и Монголии опасными
Всемирная организация здравоохранения не считает, что случаи бубонной чумы Китае и Монголии представляют опасность, но следят за ситуацией, заявила на брифинге во вторник официальный представитель Всемирной организации здравоохранения Маргарет Харрис.
«В данный момент мы следим за вспышкой в координации с властями Китая и Монголии. На данный момент мы не считаем, что риск высокий, но мы внимательно следим за ситуацией», — сказала она.
Ранее сообщалось, что бубонную чуму подтвердили у скотовода городе Баян-Нур Внутренней Монголии (КНР). Кроме того, чуму выявили на западе Монголии в регионе, который граничит с Республикой Алтай. Заболели два человека. В пресс-службе посольства РФ в Улан-Баторе заявили, что власти Монголии сразу приняли необходимые меры, причин для беспокойства нет.