Xitoyda «svet» o‘chmoqda. Bu O‘zbekistonga qanday ta’sir o‘tkazadi?
Xitoyda energetika inqirozi ro‘y bermoqda. Bu esa o‘z navbatida sanoat mahsulotlarini jahonga, shu jumladan O‘zbekistonga yetkazib berish zanjirlarining uzilishiga olib kelishi mumkin. The Times gazetasida chop etilgan maqolada turli tovarlarning global taqchilligi yuzaga kelishi haqida so‘z bormoqda.
So‘nggi haftalarda Xitoydagi ko‘plab zavod va fabrikalar o‘z ishini qisman to‘xtatishga majbur bo‘lgan. Gazetaning yozishicha, Xitoyning 20 ga yaqin provinsiyasida ko‘mir taqchilligi sababli elektr energiyasi iste’moliga cheklovlar o‘rnatilgan. Natijada, o‘n minglab korxonalar ikki kunlik ish haftasiga o‘tgan yoki umuman ishlamayapti.
Uzoq muddatli istiqbolda bu tovarlarni yetkazib berish zanjiriga ta’sir qiladi, shuningdek, bozorda taklifning yetarli emasligiga va keyinchalik mahsulot narxining oshishiga olib keladi. Xabar qilinishicha, hozir Xitoyda energiya inqirozi sharoitida mahsulot ishlab chiqarish odatdagidan ikki baravar ko‘p vaqt olmoqda.
Gollandiyaning ING banki tahlillariga ko‘ra, Xitoydan yetkazib berishdagi uzilishlar 2022 yilning ko‘p qismida davom etishi mumkin. Shu bilan birga, mahsulotlar narxining oshishi 10-12 foizga yetishi kutilmoqda.
Sentyabr oyida Xitoyning 20 ga yaqin viloyat va boshqa hududlarida ko‘mir tanqisligi va elektr tarmog‘idagi yuk tufayli elektr energiyasi iste’moliga turli cheklovlar joriy etildi.
Heylongjiang, Jilin, Liaoning provinsiyalarida elektr quvvati yo‘qligi sababli nafaqat sanoat, balki yashash xonadonlari uchun ham cheklovlar joriy etildi.
Mamlakat sharqi va janubidagi energiyani ko‘p iste’mol qiluvchi korxonalarga to‘liq quvvatda ishlamaslik yoki faoliyatini to‘xtatib turish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Xitoy nashrlarida yozilishicha, ko‘mir tanqisligining asosiy sababi uning narxining oshishi va milliy ekologik standartlarning kuchaytirilishidir. Shu bilan birga importdagi uzilishlar ham o‘z ta’sirini o‘tkazgan.
Ushbu voqealar fonida sentyabr oyida Xitoyga ko‘mir importi yillik hisobda 76 foizga o‘sdi va 32,88 million tonnani tashkil etib turibdi.

Энергетический кризис в Китае грозит дефицитом товаров в глобальном масштабе
Энергетический кризис в Китае может привести к возникновению глобального дефицита различных товаров вследствие нарушения мировых цепочек поставок изделий.
Такое мнение высказывает во вторник британская газета The Times, сообщив, что многие фабрики и заводы в КНР в последние недели были вынуждены частично приостановить свою работу.
По информации издания, по причине ограничений на потребление электроэнергии из-за дефицита угля, введенных властями примерно 20 китайских провинций, десятки тысяч предприятий перешли на двухдневную рабочую неделю или вовсе перестали функционировать.
В перспективе это скажется на цепочках поставок товаров, а также приведет к возникновению недостаточного предложения на рынке и последующему росту цен на продукцию.
Как отметил эксперт гонконгской рекрутинговой компании Robert Walters Джон Мьюлэли, в настоящий момент в условиях энергокризиса в КНР на производство товаров «уходит в два раза больше времени», чем обычно.
Согласно прогнозам аналитиков из голландского банка ING, перебои с поставками товаров из Китая могут продолжаться большую часть 2022 года. При этом, как подчеркивают специалисты британской компании Entertainer, рост цен на продукцию может достигать 10-12%.
В сентябре около 20 провинций и других регионов Китая ввели различные ограничения на потребление электроэнергии из-за дефицита угля и нагрузки на энергосистему.
Провинции Хэйлунцзян, Цзилинь, Ляонин из-за нехватки электроэнергии ввели ограничения не только для промышленности, но и для домохозяйств.
На востоке и юге страны энергоемким предприятиям дали указание не выходить на полную мощность или приостановить работу.
По данным издания «Чжунсин цзинвэй», основной причиной дефицита угля стало его подорожание и ужесточение национальных экологических стандартов, а также перебои с импортными поставками.
На фоне этих событий импорт угля в Китай в сентябре вырос на 76% в годовом выражении и составил 32,88 млн тонн.