«Божхоначининг уйидан 311 минг доллар чиқди, бу ҳали ҳаммаси эмас» – Бош прокурор
Ниғматилла Йўлдошев йиғилишда ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятидаги коррупция ҳолатларини алоҳида тилга олди.
Ўтган икки йилда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 318 нафар ходими жиноий қилмишлари учун жавобгарликка тортилган.
Масалан, «Арк булоқ» божхона пости бошлиғи Ж. бошчилигидаги бир гуруҳ божхона ходимлари пора эвазига турли субъектлар томонидан импорт қилинган товарлар қийматини пасайтириб кўрсатиб, давлат манфаатларига қарийб 9 млрд. сўм зарар етказган.
Тергов жараёнида Ж.нинг уйида ўтказилган тинтувда, пора сифатида олинган 311 минг доллар нақд пуллар олинган.
Бундан ташқари, жиноий йўл билан топилган пуллар эвазига Бўстонлиқ туманида 8 сотихли дала ҳовли қурганлиги, «Тошкент сити» мажмуасидан 2 та хонадон ва 1 та нотурар жой ҳамда «Каптива» автомашинасини сотиб олганлиги аниқланган.

«В доме у начальника таможенного поста обнаружено 311 тысяч долларов» – генпрокурор
За последние два года в Узбекистане привлечены к ответственности 318 сотрудников правоохранительных органов. Об этом сообщил генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев на межведомственном заседании 7 ноября.
В частности, группа сотрудников таможенных органов во главе с начальником таможенного поста «Арк булак» Ж. за взятки занижали стоимость товаров, импортируемых различными субъектами, тем самым нанесли ущерб интересам государства в размере 9 млрд сумов.
Во время обыска дома Ж. были выявлены средства в размере 311 тысяч долларов, полученных в виде взяток.
Кроме того, за счет доходов от преступной деятельности он построил дом на участке площадью 8 соток в Бостанлыкском районе, приобрел две квартиры и одно нежилое помещение в комплексе Tashkent City, а также автомобиль Captiva.