Ҳинд нашасини уй шароитида етиштиришнинг «инновацион» усули фош этилди
Уй шароитида етиштирилаётган гиёҳвандлик воситалари бўлган экинлар тезкор вакиллар томонидан фош этилди. Бу ҳақда ИИББ матбуот хизмати томонидан хабар қилинди.
Тезкор профилактик тадбирлар натижасида Шайхонтохур туманида яшовчи 45 ёшли Бахром С. хонадонининг балконида гиёҳвандлик воситалари бўлган экин тупини – ҳинд нашасини етиштираётгани маълум бўлди. Жорий йилнинг 8-август куни, тахминан 22.10 да Бахромнинг хонадонини текшириш жараёнида жиноят қидирув ходимлари 10 дона гул тувагида 15 туп наша ўсимлигини аниқлашди. Мазкур факт бўйича Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 270-моддаси («Тақиқланган экинларни етиштириш») билан жиноий иш қўзғатилди.
Жорий йилнинг 11 август куни тахминан соат 19.05да жиноят иши юзасидан ўтказилган тергов жараёнида Олмазор тумани ИИО ФМБ ходимлари томонидан Олмазор туманида яшовчи 49 ёшли Тохир А. уйининг балконида гул тувакларда 4 туп гиёҳвандлик воситалари бўлган экин – ҳинд нашасини етиштираётгани ҳамда 1,37 грамм «марихуана» сақлаётгани аниқланди. У ҳуқуқ-тартибот органлари вакилларига топширилди. Ушбу факт бўйича Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси («Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар») билан жиноят иши қўзғатилди.

В Ташкенте задержан мужчина, который выращивал в своем доме индийскую коноплю
Правоохранительными органами задержаны лица, которые в своих домах выращивали наркосодержащие растения, сообщает ГУВД Ташкента.
В ходе оперативно-профилактических мероприятий стало известно, что житель Шайхантохурского района 45-летний Бахром С. на балконе своей квартиры выращивает кусты наркосодержащего растения – индийской конопли. 8 августа текущего года примерно в 22.10 часов в ходе осмотра квартиры Бахрома сотрудники уголовного розыска обнаружили 10 цветочных горшков с 15 кустами конопли. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 270 («Культивирование запрещенных к возделыванию культур») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Также 11 августа текущего года примерно в 19.05 часов в ходе проведения следственных действий по уголовному делу, в жилище жителя Алмазарского района 49-летнего Тохира А. сотрудниками УКД ОВД Алмазарского района было выявлено, что последний на балконе своей квартиры выращивает в цветочных горшках 4 куста наркосодержащего растения – индийской конопли, а также хранит 1,37 граммов «марихуаны», которые он и сдал представителям правоохранительных органов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 276 («Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.