Оҳангаронда суд яна бир педофилни узоқ муддатга қамади
Жиноят ишлари бўйича Оҳангарон шаҳар судида М. Т. (1994 йилда Фарғона вилоятида туғилган, муқаддам судланган)га оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни якунланиб, суд ҳукми эълон қилинди.
Ушбу жиноят иши Жиноят-процессуал кодексининг 19-моддаси (судда жиноят ишларининг ошкора кўрилиши) талабларига мувофиқ ёпиқ суд мажлисида кўриб чиқилди.
Эълон қилинган суд ҳукмига мувофиқ М. Т. вояга етмаган С. Х. (қиз бола, 2016 йилда туғилган)га нисбатан Жиноят кодексининг 119-моддаси (жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш) 4-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, унга 18 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Шунингдек, Жиноят кодексининг 34-моддаси (рецидив жиноят) 3-қисми «а» бандига асосан М. Т. ўта хавфли рецидивист деб топилди.
М. Т. тайинланган жазо муддатининг дастлабки 2 йилини турмада, жазонинг қолган муддатини махсус тартибли колонияларда ўташи белгиланди.
Маълумот учун, мазкур шахс 2017 йилдан номусга тегиш жиноятини содир этгани учун жазо муддатини ўтаб келаётган ва воқеа содир бўлган куни, яъни 2025 йилнинг 16 октябрида жазо муддатини ўтаётган манзил-колониядан қочиб кетган бўлган. Унинг муқаддам айбланган қилмиши бўйича жазо муддати 2033 йилнинг ноябрида тугиши керак бўлган.
Олий суд матбуот хизмати хабарида эса унинг аввалги жиноий иши бўйича ўталмай қолган жазо муддати ҳақида маълумот берилмаган.
Эслатиб ўтамиз, жиноят ишлари бўйича Янгиқўрғон туман суди ҳам муқаддам ҳам номусга тегиш жиноятларини содир этгани учун судланиб, хавфли рецидивист деб топилган шахсни 18 йил муддатга озодликдан маҳрум қилган эди.

Вынесен приговор педофилу, изнасиловавшему 9-летнюю девочку после побега из колонии в Ахангаране
В Ташкентской области вынесен приговор 31-летнему мужчине, изнасиловавшему 9-летнюю девочку, после побега из колонии-поселения.
Сегодня в Ахангаранском городском суде по уголовным делам завершилось рассмотрение уголовного дела в отношении М. Т. (1994 года рождения, уроженца Ферганской области, ранее судимого), по итогам которого был оглашён приговор суда. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда.
Данное уголовное дело было рассмотрено в закрытом судебном заседании в соответствии с требованиями статьи 19 Уголовно-процессуального кодекса (гласность рассмотрения уголовных дел в суде).
Согласно оглашённому приговору суда, М. Т. признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 4 статьи 119 (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме) Уголовного кодекса, в отношении несовершеннолетней С. Х. (девочка, 2016 года рождения). Ему назначено наказание в виде 18 лет лишения свободы.
Кроме того, на основании пункта «а» части 3 статьи 34 Уголовного кодекса (рецидив преступлений) М. Т. признан особо опасным рецидивистом.
Определено, что первые 2 года назначенного срока наказания М. Т. проведёт в тюрьме, оставшуюся часть срока — в колониях особого режима.
Сообщается, что стороны вправе в установленном законом порядке и сроки подать апелляционную или кассационную жалобу, а также принести протест в Ташкентский областной суд.
Напомним, что М.Т., сбежавший из колонии-поселения №50, изнасиловал ученицу 3-го класса, после чего был задержан местными жителями в поле. 16 октября он, будучи привлеченным на работы в организацию «П.Б.», «ушёл в неизвестном направлении».
Позже стало известно, что в 2018 году он был осужден на 16 лет по части 4 статьи 118 Уголовного кодекса (Изнасилование лица, не достигшего четырнадцатилетнего возраста) с лишением свободы до 2033 года, и по решению суда в августе 2024 года был переведен в колонию-поселение для отбытия оставшихся 9 лет 2 месяцев и 19 дней наказания.