«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан «Uzbekistan GTL» заводида нефть маҳсулотлари ва углеводород хом ашёларини ишлаб чиқариш ҳолати ўрганилди (Фото)
«Ўзбекнефтегаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари импорт ўрнини босувчи нефть маҳсулотлари ва углеводород хом ашёларини ишлаб чиқарилиши, маҳсулотни сақлаш, сотиш ҳамда етказиб бериш жараёнлари билан танишиш мақсадида «Uzbekistan GTL» заводида бўлди.
Ташриф мобайнида, Бошқарув раиси «Uzbekistan GTL» заводи Техник директори Марсель Юрген Краузе ва «Ишчи гуруҳ» аъзолари билан биргаликда GTL заводидаги қурилмаларнинг бугунги иш фаолияти жойига чиққан ҳолда ўрганилди. Шу билан бир қаторда, ишлаб чиқариш кўрсаткичлари ҳам муҳокама қилинди.
«Uzbekistan GTL» заводида фаолият олиб бораётган хорижлик мутахассис заводнинг ишлаб чиқариш жараёнлари бир маромда давом этаётгани ва бу ўзига хос муваффақият эканлигини таъкидлаб, қурилмаларни саноат хавфсизлиги мезон ва қоидаларига қатъий риоя этилаётгани, эксплуатация қилиш, қурилмалардаги асбоб-ускуналарни иш фаолияти доимий мониторинг қилинаётгани бўйича ҳисобот ва маълумотлар берди.
Бошқарув раиси томонидан эксплуатация даврини узайтириш учун ўрганишлар олиб бориш ва қурилмаларда фаолият юратаётган ходимларни доимий равишда билим ва малакаларини ошириб боришга қаратилган кўрсатмалар берилди.
«Uzbekistan GTL» заводи Бош директорнинг биринчи ўринбосари Одилжон Каримов 2022 йилнинг январь-июль ойларида ўтказилган суҳбатлар натижасида Қарши мухандислик иқтисодиёти институтининг 37 нафар, Тошкент давлат техника университетининг 25 нафар, Тошкент кимё технология институтининг 16 нафар ва бошқа олий таълим муассасаларининг 22 нафар битирувчилари танловлар асосида иш билан таъминланганини, уларнинг аллақачон ишлаб чиқариш жаранларига мослашиб кетганини билдирди.
Шундан сўнг, «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан заводда синтетик дизель ёқилғиси ишлаб чиқариш, сақлаш ҳолатлари ўрганилди ҳамда сотиш ишлари бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати ҳам таҳлилий кўриб чиқилди.
Бошқарув раиси GTL дизель ёқилғиси сотилиши бошланганини таъкидлаб, қисқа муддат ичида жами 30 минг тоннага яқин синтетик дизель маҳсулоти Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржаси савдоси платформаси орқали реализация қилинганини эътироф этди. Қўшимча равишда, нафта маҳсулотини ишлаб чиқариш ҳажмини оширишга доир вазифалар белгилаб берилди.
Ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва кенгайтириш доирасида 2022 йил 22 июль куни Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида синтетик «GTL» нафтасининг биринчи партияси қабул қилинган бўлиб, шунинг учун ҳар ойда 5 минг тонна «GTL» синтетик нафтаси етказиб бериш ва ишлаб чиқарилган маҳсулотлар, биринчи навбатда, республиканинг нефть маҳсулотларига бўлган ички эҳтиёжларини қоплаш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
«Uzbekistan GTL» заводида мавжуд генераторлардан ишлаб чиқарилаётган электр энергиясидан Шўртан газ кимё мажмуаси технологик жараёнларини ва Шўртан нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси объектларини, «BATEMAN», «КМПО» ва «Шимолий Нишон» сиқув компрессор станцияларини узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш борасидаги ишлар ҳолати ҳам ўрганиллди.
Бундан ташқари, заводнинг ишлаб чиқариш цехлари бошлиқлари ва раҳбар ходимлар иштирокида ишчи йиғилиш ўтказилди ва синтетик ёнилғи маҳсулотларини ишлаб чиқарилиши узлуксизлигини таъминлаш, истеъмолчиларга ўз вақтида ва сифатли ёнилғи маҳсулотларни етказиб берилишини бўйича зарурий кўрсатмалар берилди.
Заводда фаолият юритаётган ишчи-ходимлар билан суҳбат ўтказилиб, уларнинг яшаш ва ишлаш учун яратилган шароит ўрганилди. Ишчи-ходимларнинг таклифлари бўйича қўшимча имкониятлар яратилиши белгилаб олинди.
Эслатиб ўтамиз, GTL заводида йилига 3,6 млрд. метр куб табиий газ қайта ишланиб, 1,5 млн тонна тайёр суюқ маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Жумладан, 307 минг тонна авиакеросин, 724 минг тонна дизель ёқилғиси, 437 минг тонна нафта, 53 минг тонна суюлтирилган газ тайёрланади.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления изучила состояние производства нефтепродуктов и углеводородного сырья на заводе «Uzbekistan GTL» (Фото)
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили завод «Uzbekistan GTL» с целью ознакомления с процессами производства, хранения, реализации и поставки импортозамещающих нефтепродуктов и углеводородного сырья.
В ходе визита Председатель Правления с Техническим директором завода «Uzbekistan GTL» Марсель Юрген Краузе и членами «Рабочей группы» на месте ознакомился с текущей работой установок завода GTL. Кроме того, обсуждены производственные показатели.
Зарубежный специалист отметил, что производственные процессы завода идут бесперебойно и это особый успех, и представил отчеты и информацию о строгом соблюдении стандартов и правил промышленной безопасности, эксплуатации, постоянном мониторинге работы оборудования.
В целях продления срока эксплуатации Председателем Правления были даны указания по проведению исследований и постоянному повышению знаний и квалификации сотрудников, работающих на установках.
Первый заместитель генерального директора завода «Uzbekistan GTL» Одилжон Каримов сообщил, что в результате проведенных в январе-июле 2022 года собеседований 37 выпускников Каршинского инженерно-экономического института, 25 выпускников Ташкентского государственного технического университета, 16 выпускников Ташкентского химико-технологического института и 22 выпускника других высших учебных заведений приняты на работу, на конкурсной основе и они уже адаптировались к производственным процессам.
После этого, членами «Рабочей группы» было проведено аналитическое изучение состояния производства, хранения и реализации синтетического дизельного топлива на заводе.
Отметив начало реализации дизельного топлива GTL, Председатель Правления признал, что в короткие сроки через торговую платформу Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи было реализовано в общей сложности около 30 тысяч тонн синтетического дизельного топлива. Дополнительно определены задачи по увеличению объемов производства продукции GTL нафты.
В рамках локализации и расширения производства 22 июля 2022 года на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе была принята первая партия синтетического GTL нафты, определены задачи по поставке ежемесячно 5 тысяч тонн синтетического GTL нафты и в первую очередь покрытию внутренних потребностей Республики в нефтепродуктах.
Также изучено состояние работ по обеспечению бесперебойного электроснабжения технологических процессов Шуртанского газохимического комплекса и объектов Шуртанского нефтегазодобывающего управления, компрессорных станций «BATEMAN», «КМПО» и «Северный Нишон» за счет электроэнергии, вырабатываемой от существующих генератарах заводе «Uzbekistan GTL».
В завершение визита состоялось рабочее совещание с участием начальников производственных цехов и руководящего персонала завода, на котором были даны необходимые указания по обеспечению непрерывности производства синтетических топлив, своевременной и качественной поставке топливной продукции потребителям.
Была проведена беседа с рабочими и сотрудниками завода, изучены условия, созданные для их проживания и работы. Было отмечено, что по предложениям работников будут созданы дополнительные возможности.
Следует отметить, на заводе GTL будет перерабатываться 3,6 млрд. кубометров природного газа в год и производиться 1,5 млн. тонн готовой жидкой продукции. В частности, 307 тысяч тонн авиакеросина, 724 тысячи тонн дизельного топлива, 437 тысяч тонн нафты, 53 тысячи тонн сжиженного газа.