«AVO bank» фаолияти тақиқланди
«Банклар ва банк фаолияти тўғрисида»ги Қонунга мувофиқ, банк устав капиталининг энг кам миқдори 2023 йил 1 сентябрдан эътиборан 200 млрд сўмни ташкил этилиши кераклиги белгиланган.
Бугунги кун ҳолатига «AVO bank» АЖнинг (собиқ Ўзагроэкспортбанк) устав капитали 105 млрд сўмни ташкил этган ҳолда банк устав капитали миқдори қонунчилик талабларига мувофиқлаштирилмаган.
Банклар ва банк фаолияти тўғрисидаги қонунчиликка мувофиқ, Банк назорати қўмитаси қарорига асосан банкка нисбатан кредитлаш ва бошқа харажатларни молиялаштириш ҳамда депозит операцияларини амалга ошириш тақиқланди.

Центральный банк наложил запрет на «AVO bank»
Согласно Закону «О банках и банковской деятельности» минимальный размер уставного капитала банков с 1 сентября 2023 года должен составлять не менее 200 млрд сумов.
По состоянию на сегодняшний день уставный капитал АО «AVO bank» (бывший «Узагроэкспортбанк») составляет 105 млрд сумов, что не соответствует требованиям установленным законом.
Исходя из законодательства о банках и банковской деятельности, Комитетом банковского надзора принято решение о наложении запрета в отношении банка на кредитование и финансирование других расходов, а также проведение депозитных операций.