«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан Газлида газ қазиб чиқаришга доир чора-тадбирлар ва лойиҳалар ҳолати ўрганилди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари Бухоро вилоятида жойлашган Газли нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида бўлиб, олиб борилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
Углеводород захираларини ошириш, углеводородлар қазиб чиқариш геолого-техник тадбирлар доирасида қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ва технологик объектларни ишга тушириш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, уларнинг самарадорлиги ҳамда амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси ҳолати бўйича ўрганишлар ўтказилди.
Газли нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси томонидан 2022 йилда 4,6 млрд. куб метр табиий газ ва 150,0 минг тонна суюқ углевородлар қазиб олиш режалаштирилган бўлиб, бунинг учун чора-тадбирларни белгиланган муддатларда амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Таъкидлаш керакки, кўрсаткичларга эришиш учун бошқармада 2022 йил давомида табиий газ қазиб чиқариш режа кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлашга қаратилган жами 133 та геолого-техник тадбирлар амалга оширилади, бунда 6 та янги газ қудуқлари бурғилашдан ишга туширилади, 121 та мавжуд газ қудуқларида капитал таъмирлаш ва интенцификация ишлари олиб борилади ҳамда 6 та технологик объектлар ишга туширилади.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари Газли бошқармаси раҳбарияти билан «Дояхотин» конидан Газли газни қайта ишлаш заводигача диаметри 1020 мм.лик 47 км узунликдаги газ қувурини қурилиш ишлари билан танишди.
Ҳозирги кунда лойиҳанинг 1-босқичи бўйича 31 км қисмида пайвандлаш ишлари якунланган бўлиб, сув билан синаш ишлари олиб борилаётган бўлса, 2-босқичи 12 км дан 90 фоиздан ортиқроқ қисмида пайвандлаш ишлари якунланган, қурилиш-монтаж ишлари давом эттирилмоқда.
Ушбу газ қувурини қисқа муддатларда ишга тушириш бўйича Бошқарув раиси ўринбосарларига, департамент ва бошқарма бошлиқларига кўрсатмалар берилди. Пудратчи ташкилот томонидан зарур қувур арматураларини етказиб беришни тезлаштириш ва монтаж ишларини якунлаш бўйича вазифалар белгиланди.
Геолого-техник тадбирлар доирасида конларда қудуқларни бурғилаш ва капитал таъмирлаш ишлари билан танишиш мақсадида, «Дояхотин» кони 104-сонли бурғилашдан ишга туширилган ишлатиш қудуғи, 106-сонли янги ишлатиш қудуғини бурғилаш ишларини бошлаш жараёнлари ва 94-сонли қудуғида олиб борилаётган капитал таъмирлаш ишлари билан танишилди.
Куз-қиш мавсумида ҳам углеводородлар қазиб чиқаришни барқарорлигини таъминлаш мақсадида, қўшимча чора-тадбирларни амалга ошириш, яъни қудуқлар учун бурғилаш дастгоҳларини жалб қилиш билан бурғилаш ишларини жадаллаштириш, қудуқларни капитал таъмирлаш ишларига бошқа ҳудудлардан таъмирлаш ускуналарини мобилизация қилиш орқали уларнинг сонини кўпайтириш орқали геолого-техник тадбирларни амалга оширишни тезлаштириш бўйича тегишли департамент бошлиқлари ва бошқарма раҳбариятига вазифалар белгиланди.
«Учқир» конида ликвидация фондидаги яна 10 та қудуқларда капитал таъмирлаш ишларини олиб бориш билан ишлатиш фондига қайтариш орқали коннинг 16-горизонт қатламидан табиий газ қазиб олишни таъминлаш бўйича «Ўзнефтгазқудуқтаъмирлаш» АЖ раҳбариятига алоҳида топшириқ берилди.
Технология йўналишида, «Тайлоқ» конининг 1-,2-газ йиғув жойларидан «Қумли» газни дастлабки тайёрлаш қурилмасига бўлган газ қувурларининг қувватини ошириш билан газ қазиб чиқаришни кўпайтириш мақсадида жами 12 км узунликдаги қўшимча қувурларни қуриш ишларини жадаллаштириш масаласи ҳам муҳокама қилиниб масъулларга зарур кўрсатмалар берилди.
Ўрганиш давомида, Газли регионидаги конлар ва майдонларнинг қӯшимча имкониятларини ӯрганиш бўйича олиб борилаётган геология-қидирув ишлари, жумладан 3D сейсмик ишларни жадаллаштириш ва бу орқали «Учқир», «Ғарбий», «Тайлоқ» ва «Парсанкўл» конларининг янги истиқболларини аниқлаш, 2 та янги майдонларда излов-қидирув йўналишида бурғилаш ишларини олиб бориш ва 3 та қудуқларни бурғилаш билан тугатиш режалари муҳокама қилинди.
«Андакли Эл-Омон» ва «Мангуберди» каби бир қатор истиқболли майдонларда бурғилаш ишларини жадаллаштириш орқали углеводородлар захираларини ўстиришни таъминлаш бўйича тегишли бошқарма ва департамент бошлиқларига вазифалар берилди.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления изучила состояние проводимых мероприятий и проектов по добыче газа в Газли
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили Газлийское нефтегазодобывающее управление, расположенное в Бухарской области для изучения состояние проводимых работ.
Проведены изучения по мерам увеличению запасов углеводородов, бурению скважин, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию технологических объектов в рамках геолого-технических мероприятий по добыче углеводородов, их эффективности и состоянии реализации реализуемых проектов.
В 2022 году Газлийским нефтегазодобывающим управлением запланирована добыча 4,6 млрд. кубометров природного газа и 150,0 тыс. тонн жидких углеводородов, подчеркнута для этого необходимо реализации меры в установленные сроки.
Следует отметить, что для достижения этих показателей в управлении в течение 2022 года будет осуществлено всего 133 геолого-технических мероприятия, направленные на обеспечение выполнения плановых показателей по добыче природного газа, включая бурение 6 новых газовых скважин, капитальный ремонт и интенсификацию 121 существующих газовых скважин и ввод в эксплуатацию 6 технологических объектов.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления ознакомились с ходом строительства газопровода протяженностью 47 км диаметром 1020 мм от месторождения «Дояхотин» до Газлийского газоперерабатывающего завода.
В настоящее время по 1-му этапу проекта завершены сварочные работы на участке протяженностью 31 км, проводятся испытания водой, по 2-му этапу завершены сварочные работы на участке протяженностью более 90 км, продолжаются строительно-монтажные работы.
Заместителям Председателя Правления, руководителям департаментов и управлений даны указания по вводу в эксплуатацию данного газопровода в кратчайшие сроки. Перед подрядной организацией поставлена задача по ускорению поставки необходимой трубопроводной арматуры и завершению монтажных работ.
В целях ознакомления с бурением и капитальным ремонтом скважин на месторождениях в рамках геолого-технических мероприятий были ознакомлены с ходом бурения эксплуатационной скважины №104, запущенной после бурения на месторождении «Дояхотин», процессом начала бурения новой эксплуатационной скважины №106, а также с проведением капитального ремонта скважин № 94.
В целях обеспечения устойчивости добычи углеводородов и в осенне-зимний период руководителям соответствующих департаментов и руководству управления поручено ускорить проведение геолого-технических мероприятий путем реализации дополнительных мер, а именно ускорения бурения скважин с привлечением буровых установок для скважин, увеличения их количества за счет мобилизации ремонтного оборудования из других регионов на работы по капитальному ремонту скважин.
На месторождении «Учкир» руководству АО «Узнефтегазкудуктаъмирлаш» дано поручение по обеспечению добычи природного газа из 16-го горизонта месторождения путем проведения капитального ремонта еще на 10 скважинах ликвидированного фонда и возврата в эксплуатационный фонд.
В технологическом направлении также обсужден вопрос об ускорении работ по строительству дополнительных трубопроводов общей протяженностью 12 км с целью увеличения добычи газа путем увеличения мощности газопроводов от 1-го, 2-го пунктов сбора газа газа месторождения «Тайлок» до установки первичной подготовки газа «Кумли», ответственным лицам даны необходимые указания.
В ходе изучения обсуждены планы по проведению геологоразведочных работ по изучению дополнительных возможностей месторождений и площадей в Газлийском регионе, в том числе ускорения 3D-сейсмических работ и определение новых перспектив месторождений «Учкир», «Гарбий», «Тайлок» и «Парсанкуль», поисково-разведочные работы на 2 новых месторождениях и завершение бурения 3-х скважин.
Руководителям соответствующих управлений и департаментов даны поручения по обеспечению наращивания запасов углеводородов путем ускорения буровых работ на перспективных месторождениях «Андакли-Эл-Омон» и «Мангуберди».