«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аномал совуқ кунлари конларда табиий газ қазиб чиқариш ҳолатини ўрганиш учун Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида бўлди
2023 йил 9-14 январь кунлари Республикамиз бўйлаб кузатилаётган аномал совуқ кунлари аҳоли ва истеъмолчиларга табиий газ ҳамда суюлтирилган газ етказиб беришнинг барқарорлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар билан танишиш мақсадида, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» Қашқадарё вилоятида бўлди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖга қарашли Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ва технологик объектларни ишга тушириш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар ҳамда амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси ҳолати бўйича ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.
Дастлаб, «Ишчи гуруҳ» аъзолари 11 январь куни бошқармада аварияли тўхталиши юз берган «Зеварда» ва «Денгизкўл» сиқув компрессор станциялари 2-навбатларида бўлишиб, у ерда газ ҳайдаш агрегатларини ишга қўшиш ҳамда газ қазиб чиқаришни тўлиқ қайта тиклаш бўйича амалга оширилган ишлар билан танишди.
Бошқарма раҳбарияти ва мутахассислар билан сиқув компрессор станцияларининг барқарор ишлашини таъминлаш бўйича мавжуд муаммолар таҳлил қилиниб, зарур чораларни кўриш бўйича масъулларга кўрсатмалар берилди.
Шундан сўнг Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари «Янги Алат», «Олтинкўл», «Янги Тегирмон» каби истиқболли майдонларида олиб борилаётган геологик-қидирув ишлари билан танишди.
Хусусан, «Янги Алат» майдони 4-, 5- сонли, «Олтинкўл» майдони 1-сонли ва «Тегирмон» кони 6-сонли қудуқларда олиб борилаётган бурғилаш жараёнлари кўздан кечирилди.
Бурғилаш иш майдонларида совуқ кунларда фаолият олиб бораётган ишчи-ходимларнинг яшаш, ишлаш шароитлари ҳам ўрганилди. Совуқ об-ҳаво шароитида меҳнат қилаётган ишчи-ходимларга зарур шарт-шароитлар яратиш учун қўшимча чоралар кўриш бўйича топшириқлар берилди.
Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида углеводородлар қазиб чиқариш бўйича 2023 йил январь ойида амалга ошириладиган ишлар муҳокамаси ўтказилди ва белгиланган режа кўрсаткичларини бажарилишини таъминлаш учун ой охири билан 4 та қудуқларни ишга тушириш, 2 та қудуқларда мукаммал таъмирлаш ишларини бажариш тадбирларини жадаллаштириш бўйича алоҳида кўрсатмалар берилди.
Бошқарма бўйича 2023 йилда геологик техник тадбирлар доирасида жами 42 та қудуқларни бурғилашдан ишга тушириш, 245 та қудуқларда таъмирлаш ва интенсификация ишлари бажариш ҳамда 8 та технологик объектларни ишга тушириш режалаштирилиб олинди.
Тадбирлар ҳисобидан 2023 йилда қўшимча 1 630,6 млн. куб метр газ ва 14,3 минг тонна сюқ углеводородларни қазиб олишга эришиш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзоларининг табиий газ конлари ва қудуқлари ҳамда ишлаб чиқариш заводларидаги ўрганиш ишлари давом этади.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления посетила Мубарекское нефтегазодобывающее управление для изучения состояния добычи природного газа на месторождениях в аномальные морозные дни
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетила Кашкадарьинскую область в целях ознакомления с проводимыми работами по обеспечению стабильности поставок природного газа и сжиженного газа населению и потребителям в наблюдаемые по республике аномальные морозные дни с 9 по 14 января 2023 года.
В Мубарекском нефтегазодобывающем управлении АО «Узбекнефтегаз» ведется работа по изучению проводимых мероприятий по бурению скважин, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию технологических объектов, а также состояния реализации реализуемых проектов.
Первоначально члены «Рабочей группы» посетили 2-ю очередь компрессорных станций «Зеварда» и «Денизкуль», где 11 января произошла аварийная остановка, и ознакомились с проведенными работами по вводу в эксплуатацию газоперекачивающих агрегатов и полному возобновлению добычи газа.
Совместно с руководством управления и специалистами были проанализированы существующие проблемы обеспечения стабильной работы компрессорных станций и даны указания ответственным лицам по принятию необходимых мер. После этого члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления ознакомились с геологоразведочными работами на перспективных месторождениях «Янги Алат», «Олтинкуль», «Янги Тегирмон».
В частности, были осмотрены буровые процессы, проводимые в скважинах №4, 5 месторождения «Новый Алат», №1 месторождения «Олтинкуль» и №6 месторождения «Тегирмон».
Изучены также условия жизни, труда рабочих-служащих, работающих в холодные дни на буровых площадках. Работникам, работающим в холодную погоду, даны поручения по принятию дополнительных мер по созданию необходимых условий.
В Мубарекском нефтегазодобывающем управлении проведено обсуждение предстоящих работ по добыче углеводородов в январе 2023 года и даны отдельные указания по ускорению мероприятий по вводу в эксплуатацию 4-х скважин, выполнению капитального ремонта 2-х скважин к концу месяца для обеспечения выполнения установленных плановых показателей.
Всего в 2023 году в рамках геологотехнических мероприятий по управлению запланировано запустить после бурения 42 скважины, провести ремонтные и интенсификационные работы на 245 скважинах и ввести в эксплуатацию 8 технологических объектов.
За счет мероприятий определены задачи по достижению в 2023 году дополнительной добычи 1 630,6 млн кубометров газа и 14,3 тыс. тонн жидких углеводородов.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления продолжат изучение на месторождениях и скважинах природного газа, а также на производственных установках.