«Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан маҳаллий тадбиркорлар ва ишлаб чиқариш корхоналари билан ҳамкорликда кооперация алоқалари кенгайтирилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил 24 январдаги ПҚ-99-сон «Республикада ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва саноат кооперациясини кенгайтиришнинг самарали тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори ижроси доирасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув Раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг топшириғи билан тармоқлараро кооперацияни чуқурлаштириш ишлари фаоллаштирилиб маҳаллий корхоналар билан ҳамкорлик масаласига устувор аҳамият қаратилмоқда.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Ишчи гуруҳи томонидан Тошкент вилоятида жойлашган «Uzpromarm» МЧЖ корхонасининг ишлаб чиқариш базасига амалий ташриф амалга оширилди.
Ташриф давомида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ходимлари томонидан ишлаб чиқариш объектларини дастлабки техник аудитдан ўтказиб, «Uzpromarm» МЧЖ билан республика ягона кооперация портали орқали шартномалар имзолашни жадаллаштириш ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ тармоқ корхоналари эҳтиёжи учун янги турдаги импорт ўрнини босувчи маҳсулотларнинг техник буюртма параметрларига мослиги асосида ўзлаштиришни ташкиллаштириш бўйича келишиб олинди.
Бугунги кунга қадар «Uzpromarm» МЧЖ билан республика ягона кооперация портали орқали 132,0 млрд сўмлик жами 185 та шартнома имзоланган бўлиб, етказиб берилган маҳсулотлар кесимида тизимда 10,0 млн долларга яқин импорт қисқартириш самарадорлигига эришилди.
Uzpromarm шартнома асосида «Ўзбекнефтгаз» АЖ тизим корхоналарида мавжуд тўхтатиш-беркитиш арматурасини таъмирлаш ишларини амалга оширишга ҳамда нефт ва газ конлари учун зарур бўлган фонтанли арматураларни етказиб бермоқда.
«Бугунги кунда «Ўзбекнефтгаз» тизимидаги корхоналарнинг тахминан 40 фоиз қисмини технологик маҳсулотлар билан таъминламоқдамиз. Ишлаб чиқариш қувватини 2000 донадан 5000 донагача кўтаришни режалаштирганмиз. Ҳозир шу масалада «Ўзбекнефтгаз» АЖ раҳбарияти билан музокаралар олиб боряпмиз. Маҳаллийлаштиришга янада чуқурроқ ёндашиш, йирик корхоналар билан кооперацион муносабатларни йўлга қўйиш мақсадида иш олиб боряпмиз», дейди «Uzpromarm» МЧЖ раҳбари маслаҳатчиси Акмал Соипов.
Маълум бўлишича, корхона мутахассислари «Ўзбекнефтгаз» АЖ тизимидаги технологик жараёнлар билан танишиш асносида у ердаги ҳолатни ўрганади ва таъмирлаш ишларига жалб этилади.
«Uzpromarm» МЧЖ раҳбари Орифжон Ҳамидовга кўра, завод ҳамда акционерлик жамияти ўртасида олиб борилаётган ҳамкорлик давлат бюджетининг тежалишига олиб келади:
«Заводимизда 14 та турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқарамиз. Бир йилда тахминан 2000 донагача маҳсулот етказиб берамиз. «Ўзбекнефтгаз» АЖ билан имзолаган шартномаларимиз асосида маҳсулотларни қайта ишлаб, республикамиздаги бўлинмаларига етказиб беряпмиз.
Ҳар йили нефт-газ соҳасида тўхтатиш-беркитиш арматуралари, фонтанли арматуралар учун миллиардлаб маблағ сарфланади. Янгисини сотиб олишдан кўра, уни қайта таъмирдан чиқариб фойдаланиш 50 фоизгача маблағни иқтисод қилишга сабаб бўлади. Давлат бюджетига бундан катта фойда келиши шубҳасиз».
Шунингдек, «Ўзбекнефтгаз» АЖ заводлари эҳтиёжи учун эксплуатация босқичида зарур бўладиган маҳсулот ва хизматларни ҳозирданоқ маҳаллийлаштиришда «Process and Water Chemicals» МЧЖ билан ҳам қатор ишлар амалга оширилди. Тошкент вилоятида рўйхатдан ўтган «Process and Water Chemicals» МЧЖ билан ҳамкорликда технологик сув сифатини яхшилаш учун ишлатиладиган 27 хил турдаги кимёвий реагентларни республикада ишлаб чиқариш ташкил этилди.
«Process and Water Chemicals» МЧЖ раҳбари Жаҳонгир Рўзиохунов «Корхонамиз 2017 йилда Франция билан ҳамкорликда ишга туширилган ва кимёвий реагентларни ишлаб чиқариш учун барча технологиялар Европадан олиб келинган.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ соҳаси, энергетика йўналиши, кимё саноати, ичимлик суви ишлаб чиқариладиган корхоналар учун зарур бўлган кимёвий маҳсулотларни етказиб беряпмиз. Ҳозирда нефт-газ тармоқларидаги корхоналар томонидан 80 фоиз маҳсулотларимиз сотиб олиняпти. Бу жуда катта натижа.
Келгусида Туркия билан ҳамкорликда Ўзбекистонда цемент-бетон маҳсулотлари учун кимёвий маҳсулотларни ҳам маҳаллийлаштиришни режалаштирганмиз. 2022 йилнинг ўзида буни йўлга қўямиз», дея маълум қилади «Process and Water Chemicals» МЧЖ раҳбари Жаҳонгир Рўзиохунов.
Ушбу кимёвий маҳсулотлар «Uzbekistan GTL» ва «Uz-Kor Gas Chemical» заводи ҳамда лицензиарлар талабларига жавоб берганини ҳисобга олган ҳолда, корхоналар билан республика электрон кооперация портали (cooperation.uz) орқали 15 турдаги маҳсулотлар бўйича 61,1 млрд сўмлик шартнома имзоланди. Қолган 12 турдаги маҳсулот бўйича тажриба-синов ишлари давом эттирилмоқда.
Айтиш жоизки, янги ўзлаштирилган кимёвий маҳсулотлар қуйидаги мақсадларда фойдаланилади:
- Биринчидан хлор концентрациясини камайтириш, қувурлар ичида чўкинди ҳосил бўлиши олдини олиш, коррозиядан ҳимоя қилиш ускуналар узоқ давр мобайнида ишлашини таъминлайди;
- Иккинчидан сувни совитиш тизимидаги микробиологик ўсишни бошқариш, озуқа суви қаттиқлигини камайтиради.
Чирчиқ шаҳрида жойлашган «KUKIL GASPACKS» МЧЖ ҚК» МЧЖ корхонасида эса «Ўзбекнефтгаз» АЖ тизимидаги корхоналар учун фланецли бўғинлар, қувурлар, тўхтатиш-беркитиш арматуралар учун ҳар хил турдаги графитли қистирмалар етказиб берилмоқда. Бугунги кунга қадар «KUKIL GASPACKS» МЧЖ билан республика ягона кооперация портали орқали 5,4 млрд сўмлик жами 15 та шартнома имзоланган.
Ташриф давомида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ходимлари томонидан ишлаб чиқариш объектлари билан яқиндан танишилди, «KUKIL GASPACKS» МЧЖ билан республика ягона кооперация портали орқали шартномалар имзолашни жадаллаштириш ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ тармоқ корхоналари эҳтиёжи учун янги турдаги импорт ўрнини босувчи маҳсулотларни техник буюртма параметрларига мослиги асосида ўзлаштиришни ташкиллаштириш бўйича музокаралар олиб борилди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ келгусида тизим корхоналарида мавжуд қувурўтгазгичлар, насослар ва газ ҳайдаш агрегатлари учун зарур бўлган прокладкаларни ўзлаштириш бўйича келишиб олди.

АО «Узбекнефтегаз» расширяет кооперационные связи с предпринимателями и местными производственными предприятиями
В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева №ПП-99 от 24 января 2022 года «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в Республике» по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева активизируется работа по углублению межотраслевой кооперации, и уделяется приоритетное внимание вопросам сотрудничества с местными предприятиями.
В целях обеспечения исполнения данного поручения Рабочей группой АО «Узбекнефтегаз» проведён практический визит на производственную базу предприятия ООО «Uzpromarm», расположенного в Ташкентской области.
В ходе визита сотрудниками АО «Узбекнефтегаз» достигнута договоренность об ускорении проведения предварительного технического аудита производственных объектов, подписании договоров с ООО «Uzpromarm» через Единый республиканский портал кооперации и организации освоения новых видов импортозамещающей продукции для нужд предприятий отрасли АО «Узбекнефтегаз» на основе соответствия параметрам технического заказа.
На сегодняшний день с ООО «Uzpromarm» через Единый республиканский портал кооперации подписано 185 договоров на общую сумму 132,0 млрд. сумов, в разрезе поставляемой продукции в системе достигнута эффективность сокращения импорта на сумму около 10,0 млн. долларов США.
Uzpromarm» на договорной основе осуществляет ремонт существующей стопорно-запорной арматуры на предприятиях системы АО «Узбекнефтегаз» и поставку фонтанной арматуры, необходимой для нефтяных и газовых месторождений.
«Сегодня мы обеспечиваем технологическими продуктами около 40 % предприятий системы «Узбекнефтегаз». Мы планируем увеличить производственные мощности с 2000 до 5000 единиц. Сейчас мы ведем переговоры с руководством АО «Узбекнефтегаз» по данному вопросу. Мы работаем с целью более глубокого подхода к локализации, налаживания кооперационных отношений с крупными предприятиями», - сказал советник руководителя ООО «Uzpromarm» Акмал Соипов.
Специалисты предприятия в ходе ознакомления с технологическими процессами в системе АО «Узбекнефтегаз» изучат ситуацию на месте и будут задействованы в ремонтных работах.
По словам руковдителя «Uzpromarm» Орифжона Хамидова, сотрудничество завода и акционерного общества позволит сэкономить государственный бюджет:
«Наш завод выпускает 14 видов продукции. Мы поставляем около 2000 продуктов в год. На основании договоров, заключенных с АО «Узбекнефтегаз», мы перерабатываем продукцию и поставляем в подразделения расположенных в республике.
Ежегодно в нефтегазовой отрасли тратятся миллиарды на запорную и фонтанную арматуру. Вместо закупа нового, произвести ремонт и использовать, можно сэкономить до 50 % средств. Нет никаких сомнений, что от этого государственный бюджет получит большую выгоду».
Также с ООО «Process and Water Chemicals» проведен ряд работ по дальнейшей локализации продукции и услуг, необходимых на этапе эксплуатации для нужд заводов АО «Узбекнефтегаз». Совместно с ООО «Process and Water Chemicals», зарегистрированным в Ташкентской области, организовано производство в республике 27 различных видов химических реагентов, используемых для улучшения качества технологической воды.
Руководитель ООО «Process and Water Chemicals» Джахангир Рузиохунов отметил: «Наше предприятие было запущено в 2017 году в сотрудничестве с Францией, и все технологии для производства химических реагентов были привезены из Европы.
Для отрасли АО «Узбекнефтегаз», энергетического направления, химической промышленности, предприятий по производству питьевой воды поставляем необходимую химическую продукцию. В настоящее время предприятиями нефтегазовой отрасли приобретается 80 % нашей продукции. Это очень большой результат.
В дальнейшем в сотрудничестве с Турцией мы планируем локализовать химическую продукцию для цементно-бетонных изделий в Узбекистане. В 2022 году мы это реализуем».
С учетом того, что данная химическая продукция соответствует требованиям «Uzbekistan GTL» и «Uz-Cor Gas Chemical», а также требованиям лицензиатов, с предприятиями через республиканский портал электронной кооперации (cooperation.uz) по 15 видам продукции подписан контракт на сумму 61,1 млрд. сумов. По остальным 12 видам продукции продолжается опытно-испытательная работа.
Следует отметить, что новая освоенная химическая продукция используется в следующих целях:
Во-первых, снижение концентрации хлора, предотвращение образования отложений внутри трубопроводов, защита от коррозии обеспечивают работу оборудования в течение длительного периода;
Во-вторых, управление микробиологическим ростом системы охлаждения воды снижает жесткость питательной воды.
На предприятии СП ООО «KUKIL GASPACKS», расположенном в Чирчике, для предприятий системы АО «Узбекнефтегаз» поставляются фланецкие бугины, трубы, а для стоп-крепежных арматур графитные закрепители различных типов.
На сегодняшний день с ООО «KUKIL GASPACKS» через Единый портал кооперации республики подписано 15 договоров на общую сумму 5,4 млрд сумов.
В ходе визита сотрудники АО «Узбекнефтегаз» подробно ознакомились с производственными объектами, а также провели переговоры с ООО «KUKIL GASPACKS по ускорению подписания договоров через Единый республиканский портал кооперации и организации освоения новых видов импортозамещающей продукции для нужд предприятий отрасли АО «Узбекнефтегаз» на основе соответствия параметрам технического заказа.
АО «Узбекнефтегаз» договорилось о дальнейшем освоении существующих на предприятиях системы трубопроводов, насосов и газоперекачивающих агрегатов.