«Ўзбекнефтгаз»: Газ захираларини кўпайтириш мақсадида геология-қидирув ишлари бўйича ўн йиллик дастур ишлаб чиқиш ишлари бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасини катта қизиқиш билан тингладим ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан бажарилиши лозим бўлган барча вазифаларни белгилаб олдим.
Президентимиз мурожаатномада юртимиз ижтимоий-иқтисодий тарққиётининг, халқимиз турмуш фаровонлигини юксалтиришнинг муҳим йўналишлари хусусида эътиборга молик таклиф ва ташаббусларн илгари сурди. Жумладан, 2023 йилни мамлакатимизда «Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили» деб эълон қилганлиги мени ҳам беҳад қувонтирди.
Президентимиз кўп йиллар давомида янги газ конларига инвестиция киритилмагани, электр ва газ тармоқлари модернизация қилинмагани борасида таъкидлаб, газ захираларини кўпайтириш мақсадида геология-қидирув ишлари бўйича ўн йиллик дастур қабул қилинишини таъкидладилар.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ олдига қўйилган бу вазифаларни бажариш учун бугундан олдимизга аниқ мақсадларни қўйиб олдик ҳамда нефть ва газ геология-қидирув ишларининг 10 йиллик дастурини ишлаб чиқиш ишларини бошладик.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ нефть ва газ геология-қидирув ишларининг режаларига асосан келгуси 10 йиллик дастур доирасида:
15,6 минг кв. км 3D сеймик-қидирув ишлари бажариш, 211 та янги майдонларни бурғилашга киритиш, 1700 минг метр излов-қидирув бурғилаш ишларини бажариш ва 530 та янги қудуқларни бурғулаш ва ушбу тадбирларни молиялаштиришга қарийиб 3,4 млрд доллар маблағ ажратиш режалаштирилмоқда.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан келгуси 10 йил давомида юқоридаги тадбирларни ўз вақтида ва самарали амалга ошириш натижасида 40 дан ортиқ янги углеводород конларини очиш ҳамда 365 млрд куб метр табиий газ ва 16 млн тонна суюқ углеводород захираларини ўстириш кўзда тутилган.
Ушбу давр мобайнида «Ўзбекнефтгаз» АЖ бўйича углеводород қазиб чиқариш ҳажмларининг ўрнини янги заҳиралар билан 100 % қоплаб бериш ва бу орқали Республика углеводород хом ашё заҳиралари балансини қайта тиклаш, шунингдек аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва саноат корхоналарини узлуксиз равишда ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаб бериш учун арзон ва етарли хом ашё заҳираларини яратиш мақсад қилинган.
Президетимиз мурожаатномада яна бир ўта муҳим масалага эътибор қаратдилар. Яъни, геология-қидирув ишлари олиб борилишида янги технологияларни жорий этиб, илк бор чуқур қатламларда газ қазиб чиқариш ишларини бошлаймиз, жумладан, Устюртнинг юқори истиқболга эга чуқур қатламларида қидирув ишларига нуфузли хорижий инвесторлар жалб қилинади, – деб, таъкидладилар.
Шундан келиб чиқиб, «Ўзбекнефтгаз» АЖ нефть ва газ геология қидирув ишларини асосан, Устюрт регионининг 6,0 км ва ундан ортиқ, ва Бухоро-Хива ҳудудининг 4,5-6,0 км чуқурликларда жойлашган майдонларнинг истиқболларини ўзлаштириш йўналишларида ташкил қилишни режалаштириб олдик.
Ушбу мақсадларда ҳозирнинг ўзидаёқ жамият томонидан 2023 йилда Устюрт ҳудудининг 6,0 минг метр ва ундан ортиқ чуқурликдаги янги истиқболларни ўрганиш мақсадида, Ғарбий Қуйи Сургил, Қуйи Шарқий Бердах, Келажак, Аспантай ва Арслон каби майдонларда чуқурлиги 6,5 минг метргача бўлган янги қудуқларни боқичма-босқич бурғилаш ишларини бошлаш бўйича рақамли моделлаштириш ва лойиҳалаштириш ишлари якунланди.
Натижада, Устюрт ҳудудида 6,0 минг метргача чуқурликдаги Геология қўмитаси, Schlumberger, BCG ва билан биргаликда башорат қилинаётган 1,5 трлн куб метр атрофидаги углеводород ресурсларини тасдиқлаш бўйича ишлар олиб борилади.
Президентимизнинг мурожаатномаларида қайд этилганидек, маҳаллий ва хорижий компанияларга газ қазиб чиқаришга олдин берилган барча лицензиялар қайта кўриб чиқилади. Бу эса самарасиз ишлаётган компанияларнинг фаолиятини қайта кўриб чиқиш ҳамда улар томонидан узоқ йиллардан бери ҳеч қандай амалий ишлар бажарилмаётган блокларни ҳақиқий маънода ишлатишга ва сармоя киритишга катта қизиш билдираётган компанияларга геология-қидирув ишларини амалга ошириш учун бериш имконини беради.
Натижада республикамизда геология-қидирув ишларини янада жадаллаштириш, янги технологияларни жорий қилган ҳолда, чуқур қатламларни ўрганиш ва нефть ва газга истиқболли бўлган янги конларни топишга катта туртки бўлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг мурожаатномада таъкидлаб ўтган фикрлари «Ўзбекнефтгаз» АЖ жамоаси зиммасига улкан масъулият юклайди ва дастурлар яна бир бор қайта кўриб чиқилади.

«Узбекнефтегаз»: Начата разработка 10-летней программы геологоразведочных работ для увеличения запасов газа
С большим интересом выслушал Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана и обозначил все задачи, которые должны быть выполнены со стороны АО «Узбекнефтегаз».
В Послании Президент нашей страны выдвинул важные предложения и инициативы в области социально-экономического развития страны, повышения благосостояния нашего народа. Меня очень порадовало объявление 2023 года в нашей стране «Годом заботы о человеке и качественного образования».
Президент отметил, что на протяжении многих лет не были направлены инвестиции в новые газовые месторождения, не модернизированы электрические и газовые сети, и заявил о принятии 10-летней программы геологоразведочных работ с целью увеличения запасов газа.
Для выполнения этих задач, поставленных перед АО «Узбекнефтегаз», мы сегодня поставили перед собой четкие цели и начали работу по разработке 10-летней программы геологоразведочных работ на нефть и газ.
Согласно планам геологоразведочных работ АО «Узбекнефтегаз» программа на ближайшие 10 лет:
Планируется провести 15,6 тыс. кв. км 3D сейсморазведочных работ, ввести в бурение 211 новых площадок, пробурить 1700 тыс. метров поисково-разведочных скважин и пробурить 530 новых скважин и выделить на финансирование этих мероприятий 3,4 млрд. долларов.
В результате своевременной и эффективной реализации вышеуказанных мероприятий со стороны АО «Узбекнефтегаз» в течение ближайших 10 лет планируется открыть более 40 новых месторождений углеводородов, нарастить запасы 365 млрд. кубометров природного газа и 16 млн. тонн жидких углеводородов.
В течение этого периода по АО «Узбекнефтегаз» планируется на 100% компенсировать объемы добычи углеводородов новыми запасами и тем самым восстановить баланс запасов углеводородного сырья Республики, а также создать запасы дешевого и достаточного сырья для бесперебойного обеспечения населения, отраслей экономики и промышленных предприятий топливно-энергетическими ресурсами.
Наш Президент в своем обращении обратил внимание на еще один очень важный вопрос. Было сказано, что будут внедрены новые технологии в геологоразведочные работы, впервые начнется добыча газа в глубоких пластах, в том числе к геологоразведочным работам в перспективном Устюртском регионе будут привлечены ведущие иностранные инвесторы.
Исходя из этого, со стороны АО «Узбекнефтегаз» планируется осуществлять нефтегазовые геологоразведочные работы преимущественно на перспективных площадях на глубинах 6,0 км и более в Устюртском регионе и 4,5-6,0 км в Бухаро-Хивинском регионе.
В целях изучения перспектив на глубинах 6 км и более, со стороны общества завершены работы по цифровому моделированию и проектированию для начала в 2023 году буровых работ глубиной до 6,5 км на таких площадях как Гарбий Куйи Сургиль, Куйи Шаркий Бердах, Келажак, Аспантай и Арслон.
Таким образом, в Устюртском регионе совместно с Госкомгеологии, Schlumberger, BCG будут проведены работы по подтверждению прогнозных запасов углеводородов на глубине 6 км в объеме порядка 1,5 трлн кубометров.
Как было отмечено в послании Президента Республики Узбекистан, все лицензии, ранее выданные отечественным и иностранным компаниям для добычи газа, будут пересмотрены. Это позволит пересмотреть деятельность неэффективных компаний, которые на протяжении многих лет не осуществляют практическую работу, и передать блоки компаниям, проявляющим большой интерес в инвестировании для проведения геологоразведочных работ.
Это будет способствовать и придаст большой импульс для ускорения геологоразведочных работ в нашей республике, изучения глубоких пластов и поиска новых перспективных месторождений путем внедрения новых технологий.
Инициативы, упомянутые в обращениях нашего Президента Шавката Мирзиёева, возлагают на коллектив АО «Узбекнефтегаз» огромную ответственность, а для их выполнения будут мобилизованы все ресурсы.