«Ўзбекнефтгаз»: «Ишчи гуруҳ» қиш мавсумини талофатсиз ўтказиш бўйича Бухоро НҚИЗда бўлди
Республикамизда кузатилаётган аномал совуқ кунларда аҳоли ва истеъмолчиларни нефть маҳсулотлари билан таъминлаш барқарорлигини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида бўлди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси бугунги кундаги ҳаво ҳарорати ўзгаришларини инобатга олган ҳолда корхонанинг асосий таркибий бўлинмаларида амалга оширилган ишлар ҳолатини ўрганди.
Турли хил технологик ва иқтисодий жиҳатларга аниқлик киритилди, технологик қурилмалар, компрессор ва насос станциялари ишлашини ҳамда аномал совуқ кунлари ишлаётган ишчи ходимлар учун яратилган шароит жойида назорат қилинди.
Бугун -25 градус совуқ ҳавода цехларнинг ишчилари учун яратилган шароитлар билан танишиб чиқилди, суҳбат давомида уларга меҳнат шароитларини яратиш борасидаги муаммоли масалалар муҳокама қилинди.
Заводдаги технологик жараёнларнинг узлуксиз ишлаши ва мамлакатимиз истеъмолчиларини АИ-80 русумли автомобиль бензини ва суюлтирилган газ билан таъминлаш мақсадида Бухоро НҚИЗ раҳбармятига топшириқлар берилди.
Шунингдек, совуқ кунларда масъул шахсларнинг навбатчилиги бўйича чоралар кучайтирилиши бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Завод фаолияти йўналишлари бўйича лойиҳаларнинг тақдимот планшетлари ҳам намойиш этилди.
Бухоро НҚИЗнинг 2021-2022 йиллардаги ишлаб чиқариш кўрсаткичлари ва маҳсулотлари қиёсий таҳлили ўтказилгани, заводнинг истиқболли ривожлантириш бўйича қатор таклифлар билдирилгани маълум қилинди.
Шу куннинг ўзида, Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи мутахассисларининг ишчи учрашуви бўлиб ўтди, унда заводнинг ишлаб чиқариш кўрсаткичлари билан боғлиқ долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Йиғилишда 2023 йилга мўлжалланган техник-иқтисодий кўрсаткичларни бажариш, инновацион ривожланиш, маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва кооперацияни кенгайтириш, янги маҳсулотларни чиқариш, иқтисодий самарадорликка эришиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар, корхонанинг капитал қурилиш дастурлари ва жорий йилдаги режалари муҳокама қилинди.
Республикамиз аҳолисини нефть маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш мақсадида Бухоро НҚИЗ раҳбариятига саноат хавфсизлигини мустаҳкамлаш, энергия самарадорлигини ошириш ва энергия ресурсларидан фойдаланишни оптималлаштириш, хавфсиз ишлаб чиқаришни ташкил этиш, ишлаб чиқаришни оптималлаштириш бўйича комплекс ёндашувни шакллантириш ва корхонанинг асосий фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Хусусан, товар бензинининг кунлик ишлаб чиқариш ҳажмини 3 100 тоннага етказиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бундан ташқари, об-ҳаво шароитининг ёмонлашуви билан боғлиқ дунёда юзага келган вазиятни инобатга олган ҳолда корхона ходимлари учун энг қулай шарт-шароитларни яратиш, жумладан, бепул иссиқ овқат билан таъминлаш зарурлигини таъкидланди.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» посетила Бухарский НПЗ для проведения сезона без перебоев
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетила Бухарский нефтеперерабатывающий завод в целях ознакомления с проводимыми работами по обеспечению стабильности поставок нефтепродуктов населению и потребителям в наблюдаемые по республике аномальные морозные дни.
Учитывая сегодняшние климатические аномальные погодные изменения Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» изучил состояние выполненных работ в основных структурных подразделениях предприятия.
Уточнены различные технологические и экономические аспекты, на месте проконтролирована работа технологических установок, компрессорных и насосных станций, а также условия, созданные для рабочего персонала, работающего в аномально холодные дни.
Ознакомлены с условиями, созданными для работников цехов сегодня при -25 градусах мороза, в ходе беседы обсуждены проблемные вопросы по созданию им условий труда.
В целях бесперебойной работы технологических процессов на заводе и обеспечения потребителей нашей страны автомобильным бензином АИ-80 марки и сжиженным газом руководству Бухарского ННПЗ даны поручения.
Также были поставлены задачи по усилению мер по дежурству ответственных лиц в холодные дни.
Представлены презентационные планшеты проектов по направлениям деятельности завода.
Проведен сравнительный анализ производственных показателей и продукции Бухарского НПЗ за 2021-2022 годы, представлен ряд предложений по перспективному развитию завода.
В этот же день состоялась рабочая встреча специалистов Бухарского НПЗ, на которой обсуждены актуальные вопросы, связанные с производственными показателями завода.
На совещании обсуждены реализация технико-экономических показателей на 2023 год, инновационное развитие, расширение локализованной продукции и кооперации, выпуск новой продукции, принимаемые меры по достижению экономической эффективности, программы капитального строительства предприятия и планы на текущий год.
В целях бесперебойного обеспечения нефтепродуктами населения страны руководству Бухарского НПЗ даны поручения выстроить комплексный подход по укреплению производственной безопасности, повышению энергоэффективности и оптимизация использования энергоресурсов, организации безопасного производства, повышение эффективности основной деятельности завода.
В частности, даны указания по увеличению ежесуточного объема выработки товарного бензина до 3100 тонн.
Кроме того, отмечено, принимая во внимание нынешнее положение в мире, и из-зa ухудшения погодных условий необходимо создать максимально благоприятные условия для работников завода, в том числе обеспечить бесплатным горячим питанием.