«Ўзбекнефтгаз»: Шўртан регионида табиий газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш борасидаги ишлар ҳолати ўрганилди
Қиш мавсумида аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларига энергия ресурсларини барқарор етказиб беришни таъминлаш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг барча қазиб чиқариш бошқармалари ҳамда заводларида «Штаб»лар ташкил этилиб, қазиб чиқариш, ишлаб чиқариш жараёнлари, жойларда амалга оширилаётган тадбирлар Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан доимий назорат қилиб борилмоқда.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан «Шўртан» нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли «Шўртан» конидаги 360, 362, 377 ва 393-сонли бурғилаш қудуқлари ҳамда «Терриген» 1-сонли излов-қидирув қудуғини бурғилаш ишлари ҳолати жойида ўрганилди.
Иш жойида меҳнат қилаётган ишчи-ходимлар янги йил билан табрикланди ва уларнинг фаолияти учун миннатдорлик билдирилди.
«Шўртан» бошқармасида 2022 йилда табиий газ қазиб чиқариш кўрсаткичи 8,95 млрд. куб метрни ташкил этиб, табиий газ 10 та газ конларидаги 273 та ишлатиш қудуқларидан қазиб олинади.
Ушбу конларда бир кунда ўртача 24,5 млн. куб метр табиий газ қазиб чиқарилмоқда.
Конлардан қазиб олинган газ 8 та газни дастлабки тайёрлаш қурилмаларида бирламчи тайёрланиб, Сиқув компрессор станцияларида босими оширилиб, қайта ишлаш учун «Шўртан бош иншооти»га узатилади.
Шунингдек, «Шўртан» конлари «Шўртан газ кимё мажмуаси» ва «Uzbekistan GTL» заводининг асосий хом ашё базаси ҳисобланади.
Шундан келиб чиқиб, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси корхонада ишлаётган раҳбарлар ва геолог ходимларга, янада қазиб олиш ҳажмларини ошириш йўналишида ишларни ташкил этиш, шу ҳудудда излов қидирув ишларини жадаллаштириш йўналишида кўрсатмалар бериб ўтди.
Шуни таъкидлаш жоизки, жорий 2022 йилда «Шўртан» бошқармасида геолого-техник тадбирлар доирасида 16 та янги бурғилаш қудуқлари бурғиланиб ишга топширилди, мавжуд 116 та қудуқларда таъмирлаш ва интенсификация ишлари бажарилди ҳамда 6 та технологик объектлар ишга туширилиб, қўшимча 363,8 млн куб метр газ ва 6,9 минг тн газ конденсати қазиб олишга эришилди.
Ушбу йўналишда технологик тадбирлар доирасида «Шўртан» конидаги газ йиғув жойларида қудуқларидан қазиб олинаётган газни дастлаки тайёрлаш учун 3 та газни дастлабки тайёрлаш қурилмаси қурилиб ишга туширилди, ушбу қурилмалардаги ускуналар «Ўзбекнефтгаз» АЖ тасарруфидаги корхонларадан олиб фойдаланилиши, шунингдек қурилиш бригадалари эса «Шўртан» бошқармасининг қурилиш цехи ходимлари томонидан ўз кучлари билан қуришга эришилиб, сарф-харажатларни қисқартирилишига ҳам олиб келди.
Газ конларида газ узатиш тизими қувурлари ўтказувчанлигини ошириш мақсадида 41,5 км газ қувурлар қурилди. «Шимолий Нишон» сиқув компрессор станцияси газ ҳайдаш агрегатларида модернизация ишлари амалга оширилди, натижада конларда қатлам босимининг табиий тушиш шароитида газ қазиб чиқаришнинг барқарорлигини таъминлашга эришилди.
Жорий йилнинг декабр ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Раҳбари ҳузурида қиш мавсумини беталофат ўтказиш, энергия ресурсларидаги узилишларни камайтириш бўйича ўтказилаётган йиғилишда «Ўзбекнефтгаз» АЖга кунлик қазиб олишни ошириш бўйича топшириқ белгилаб берилган эди.
Ушбу тадбирлар доирасида «Шўртан» бошқармаси «Шўртан» конида 357-сонли қудуқ мукаммал таъмирланди, 378- сонли қудуқ бурғилашдан ишга туширилди. «Ниёз» кони 2-сонли қудуқ излов-қидирув ишларидан бурғилаш ишлари якунланиб, саноат миқёсида газ оқими олинди, 26 км газ қувури монтаж қилинди. 2022 йилнинг 24 декабрида ишга қўшилиб, жами «Шўртан» бошқармаси бўйича кунлик 228 минг куб метр табиий газ қазиб чиқариш оширишга эришилди.

«Узбекнефтегаз»: Изучено состояние работ по увеличению объемов добычи природного газа в Шуртанском районе
В целях обеспечения стабильного снабжения энергоресурсами населения и отраслей экономики в зимнее время года во всех добывающих управлениях и заводах АО «Узбекнефтегаз» созданы «Штабы», а также производство, производственные процессы, мероприятия, проводимые на объекте, постоянно контролируются «Рабочей группой» во главе с Председателем Правления Мехриддином Абдуллаевым.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления изучили на месте буровые скважины №№ 360, 362, 377 и 393 и разведочную скважину «Терриген» №1 на месторождении «Шуртан», принадлежащем «Шуртанскому нефтегазодобывающему управлению».
Работников, работающих на производстве, поздравили с праздником Нового года и поблагодарили за труд.
В 2022 году объем добычи природного газа в управлении «Шуртан» составляет 8,95 млрд. кубометров, природный газ добывается из 273 эксплуатационных скважин на 10 газовых месторождениях.
В среднем 24,5 млн. кубометров природного газа в день добывается с этих месторождений.
Газ, добываемый из месторождений, первоначально подготавливается на 8 установках предварительной подготовки газа, повышая давление на дожимно-компрессорных станциях, направляется на «головное сооружение Шуртан» для дальнейшей переработки.
Также месторождения «Шуртан» являются основной сырьевой базой «Шуртанского газохимического комплекса» и завода «Uzbekistan GTL».
Исходя из этого, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» дал указания руководителям и работникам-геологам, работающим на предприятии, организовать работу в направлении увеличения объемов добычи, ускорить разведку на этом участке.
Стоит отметить, что в 2022 году в Управлении «Шуртан» в рамках геолого-технических мероприятий было пробурено и введено в эксплуатацию 16 новых буровых скважин, проведены ремонтно-интенсификационные работы на 116 действующих скважинах, введено в эксплуатацию 6 технологических объектов, дополнительно добыто 363,8 млн кубометров газа и достигнута добыча 6,9 тыс. тонн газового конденсата.
По данному направлению в рамках технологических мероприятий построены и введены в эксплуатацию 3 установки предварительной подготовки газа для первичной подготовки газа, добываемого из скважин на газосборных площадках месторождения «Шуртан», оборудование данных установок было взятых с предприятий, принадлежащих АО «Узбекнефтегаз», и привлечены строительные бригады строительного управления «Шуртан», достигнуто собственными силами работников цеха, что также привело к сокращению затрат.
С целью повышения проходимости труб ГТС на газовых месторождениях построено 41,5 км газопроводов. Проведены работы по модернизации газоприводных агрегатов дожимно-компрессорной станции «Шималий Нишон», в результате которых достигнута стабильность добычи газа в условиях естественного перепада давления в месторождениях.
В декабре текущего года на совещании, проведенном в присутствии Руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по вопросам обеспечения бесперебойного прохождения зимнего сезона и сокращения перебоев в энергоресурсах, поставлена задача по увеличению суточной выработки АО «Узбекнефтегаз».
В рамках данных мероприятий полностью отремонтирована скважина №357 и начата бурение скважины №378 на месторождении «Шуртан» управления «Шуртан». Завершено бурение разведочной скважины №2 месторождения Ниёз, получен приток газа в промышленных масштабах, проложен газопровод протяженностью 26 км. Он начал работу 24 декабря 2022 года, и на управлении «Шуртан» в общей сложности достигнута добыча природного газа в размере 228 тыс. кубометров природного газа в сутки.