«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» гелогия-қидирув, бурғилаш ишлари ва қазиб чиқарилиши ҳолатини ўрганиш мақсадида Газли нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида бўлди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан Бухоро вилоятида жойлашган Газли нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида углеводород захираларини ошириш, углеводородлар қазиб чиқариш геолого-техник тадбирлар доирасида қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ва технологик объектларни ишга тушириш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, уларнинг самарадорлиги ҳамда амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси ҳолати бўйича ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.
2022 йилда бошқармада қарийб 4,6 млрд.куб метр табиий газ ва 150,0 минг тонна суюқ углевородлар қазиб олиш режалаштирилган. Бу кўрсаткичларга эришиш учун, бошқармада 2022 йил давомида табиий газ қазиб чиқариш режа кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлашга қаратилган жами 133 та геолого-техник тадбирлар амалга оширилади, бунда 6 та янги газ қудуқлари бурғилашдан ишга туширилади, 121 та мавжуд газ қудуқларида капитал таъмирлаш ва интенцификация ишлари олиб борилади ҳамда 6 та технологик объектлар ишга туширилиши режалаштирилган.
Дастлаб, Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ», Учқир конидаги қудуқларда олиб борилаётган мукаммал таъмирлаш ишлари фаолитяти билан танишди. Ушбу конда, 30-40 йиллар аввал ишлатилган қудуқларда чуқур таҳлиллар олиб бориш натижасида қайта тиклаш орқали саноат миқёсида газ оқими олиниб, қудуқни ўзлаштириш ишлари олиб борилмоқда.
«Кулбешкак» конида амалга оширилаётган бурғилаш ишлари ҳамда табиий газ қазиб олиш ишлари билан танишилди, шу билан бирга ишчи-ходимларни яшаш шароити, ишлаш шароити ҳамда озиқ овқат етказиб бериш масалалари билан жойида ўрганилди. Ушбу ходимлар учун янада шароитларни яхшилаш юзасидан корхона раҳбариятига топшириқлар бериб ўтилди.
«Дояхотин» гуруҳи конларида табиий газ қазиб олишни ошириш мақсадида амалга оширилаётган «Дояхотин» конидан Газли газни қайта ишлаш заводигача диам.1020 мм узунлиги 43 км газ қувурини қурилиш ишлари билан ҳам танишилди. Бугунги кунда газ қувурида тўлиқ монтаж ишлари якунланган, синов ишлари амалга оширилган бўлиб, шарли кранлар ва «задвижка»ларни етказиб келиш ва якуний монтаж қилиш ишлари олиб борилмоқда.
Бошқарув раиси томонидан ушбу газ қувурини қисқа муддатларда ишга тушириш бўйича раис ўринбосарларига, департамент ва бошқарма бошлиқларига кўрсатмалар берилди. Пудратчи ташкилот томонидан зарур қувур арматураларини етказиб беришни тезлаштириш ва монтаж ишларини якунлаш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, департамент ходимларидан ташкил топган гуруҳлар тузиб, ҳар бир кон ва қудуқлар кесимида оптимал режимларни танлаш ишларини олиб бориш бўйича ҳам топшириқлар бериб ўтди.
Геолого-техник тадбирлар доирасида конларда қудуқларни бурғилаш ва капитал таъмирлаш ишлари билан танишиш мақсадида, «Дояхотин», «Кулбешкак», «Учқир» ва «Ҳожиқазғон» конларида бўлиб, бурғилаш ва мукаммал таъмирлаш йўналишида олиб борилаётган ишлар билан ҳам танишилди.
Куз-қиш мавсумида ҳам углеводородлар қазиб чиқаришни барқарорлигини таъминлаш мақсадида қўшимча чора-тадбирларни амалга ошириш, яъни қудуқлар учун бурғилаш дастгоҳларини қўшимча жалб қилиш билан бурғилаш ишларини жадаллаштириш, қудуқларни капитал таъмирлаш ишларига бошқа ҳудудлардан таъмирлаш ускуналарини мобилизация қилиш орқали уларнинг сонини кўпайтириш орқали геолого-техник тадбирларни амалга оширишни тезлаштириш бўйича тегишли департамент бошлиқлари ва бошқарма раҳбариятига вазифалар белгилаб берилди.
Бошқарма объектлари, газ қувурлари ва завод ҳудудини қўриқлаш билан талон-тарожликнинг олдини олиш ҳамда жамоат тартибини сақлашда яқиндан кўмаклашаётган Миллий гвардия қуриқлаш бошқармаси ходимлари билан ҳам учрашиб, уларнинг амалга ошираётган ишларида муваффақиятлар тилаб миннатдорчилик билдирилди.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» Газли бошқармасига ташриф давомида Газли газни қайта ишлаш заводида ҳам бўлди. Газли газни қайта ишлаш заводида 2022 йилда қарийб 4,5 млрд куб.м табиий газ олтингугурт бирикмаларидан тозаланиб, «Ўзтрансгаз» АЖ магистрал газ қувурларига етказб беради. 2022 йилда заводда 60,0 минг тн суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ва аҳоли, коммунал соҳа истеьмолчилилари учун етказиб бериш режалаштирилган.
Қурилмаларнинг иш ҳолати ва амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Газни олтингугурт бирикмаларидан тозалаш қурилмалари, Газдан пропан-бутан ажратиб олиш қурилмаси иш фаолияти билан яқиндан танишилди.
Ушбу қурилмаларда газни қайта ишлаш технологик жараёнларини оптималлаштириш, суюқ углевородлар, суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва газ сифатини янада яхшилаш йўналишларида олиб борилаётган ишлар кўздан кечирилди.
Қурилмаларда олиб борилаётган ишларни ўрганиш давомида тегишли департаментлар, бошқарма ва завод раҳбарларига суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни янада ошириш учун зарур чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилиб, бу борада бошланган ишларни жадаллаштириш топшириқлари берилди.
Суюлтирилган газ сақлаш станциясида бўлиб, бу ерда суюлтирилган газни юклаш жараёнлари кўздан кечирилди ва аҳоли эҳтиёжлари учун юкланаётган суюлтирилган газни ўз вақтида юклаб беришни таъминлаш учун тегишли департамент бошлиқлари ва бошқарма раҳбариятига юклаш жараёнларини алоҳида назоратга олиш топшириғи берилди.
Шундан сўнг, раис ўринбосарлари, департамент бошлиқлари, бошқарма раҳбарияти ва мутахассислари иштирокида ўрганишлар давомида аниқланган муаммолар, 2022 йилнинг ўтган 8 ой даврида амалга оширилган ишлар сарҳисоби, бошқармада белгиланган режа кўрсаткичларнинг бажарилиши бўйича йиғилиш ўтказилди.
Йиғилишда Газли бошқармасида конлар кесимида газ қазиб чиқариш кўрсаткичлари таҳлил қилиниб, йилнинг ўтган даврида табиий газ қазиб чиқариш ҳажмларининг тушиб кетиши танқид қилинди. Ҳар бир кон бошлиғининг углеводородлар қазиб чиқариш бўйича режа кўрсаткичларининг бажариши бўйича ҳисоботлари бирма-бир эшитилди.
Қазиб чиқаришни кўпайтириш йўналишларида олиб борилаётган геолого-техник чора-тадбирларни жадаллаштириш, мавжуд сиқув компрессор станциялари аварияли тўхталишларни бартараф этиш билан станцияларнинг барқарор ишлашини таъминлаш бўйича чоралар кўриш зарурлиги таъкидланди.
«Учқир» конида ликвидация фондидаги яна қўшимча қудуқларда капитал таъмирлаш ишларини олиб бориш билан ишлатиш фондига қайтариш орқали коннинг 16-горизонт қатламидан табиий газ қазиб олишни таъминлаш бўйича «Ўзнефтгазқудуқтаъмирлаш» АЖ раҳбариятига алоҳида топшириқ берилди.
Технология йўналишида, «Тайлоқ» конининг 1-, 2-газ йиғув жойларидан «Қумли» газни дастлабки тайёрлаш қурилмасига бўлган газ қувурларининг қувватини ошириш билан газ қазиб чиқаришни кўпайтириш мақсадида жами 12 км узунликдаги қўшимча қувурларни қуриш ишларини жадаллаштириш масаласи ҳам муҳокама қилиниб масъулларга зарур кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш давомида энг устивор вазифа қилиб, излов қидирув йўналишида ишларни ташкил этиш, Давлат геология қўмитаси билан ҳамкорликда ишларни ташкил этиш, Газли регионида маҳсулот базасини яратиш, келгусида истиқболли конлар очиш юзасидан ишларни ташкил этиш масаласида қаттиқ топшириқлар бериб ўтилди.
Газли регионидаги конлар ва майдонларнинг қӯшимча имкониятларини ӯрганиш бўйича олиб борилаётган геология-қидирув ишлари, жумладан 3D сейсмик ишларни жадаллаштириш, бу орқали «Учқир», «Гарби», «Тайлоқ» ва «Парсанкўл» конларининг янги истиқболларини аниқлаш, 2 та янги майдонларда излов-қидирув йўналишида бурғилаш ишларини олиб бориш ва 3 та қудуқларни бурғилаш билан тугатиш режалари муҳокама қилинди.
«Андакли», «Четқум» ва «Шўрқала» каби бир қатор истиқболли майдонларда бурғилаш ишларини жадаллаштириш орқали углеводородлар захираларини ўстиришни таъминлаш бўйича тегишли бошқарма ва департамент бошлиқларига вазифалар берилди.
2022 йил 9 ойлик ва йил якуни билан белгиланган чора-тадбирларнинг бажарилишини таъминлаш билан газ қазиб чиқаришни ошириш, Газли заводида суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни ошириш шунингдек газ сифат кўрсаткичларини янада яхшилаш юзасидан амалга оширишилиши режалаштирилган чора-тадбирларни жадаллаштириш ва тезкор ишга тушириш бўйича бошқарма раҳбарияти ва департамент бошлиқларига тегишли топшириқлар берилди.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления посетила Газлийское нефтегазодобывающее управление с целью изучения состояния геологоразведочных, буровых работ и добычи
«Рабочей группой» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым в Газлийском нефтегазодобывающем управлении, расположенном в Бухарской области, проводятся изучения по бурению скважин, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию технологических объектов в рамках геолого-технических мероприятий по увеличению запасов углеводородов, а также состояние реализации проектов.
В 2022 году в управлении планируется добыть около 4,6 млрд кубометров природного газа и 150,0 тыс. тонн жидких углеводородов. Для достижения этих показателей в управлении в течение 2022 года будет проведено 133 геолого-технических мероприятия, направленных на обеспечение выполнения плановых показателей добычи природного газа, при этом будут введены в эксплуатацию 6 новых газовых скважин, проведен капитальный ремонт и интенсификация на существующих 121 газовых скважинах, а также запланировано ввод в эксплуатацию 6 технологических объектов.
Сначала «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления ознакомилась с ходом капитального ремонта скважин на месторождении «Учкир».
На этом месторождении в результате проведения глубоких анализов в скважинах, использовавшихся 30-40 лет назад, получен приток газа в промышленных масштабах путем восстановления, в настоящее время ведется освоение скважины.
На месторождении «Кульбешкак» ознакомились с проводимой буровой работой и добычей природного газа, а также изучены условия работы, проживания работников, вопросы поставок продовольствия. Руководству предприятия даны поручения по дальнейшему улучшению условий работников.
С целью увеличения добычи природного газа на месторождении группы «Дояхотин» ознакомились с ходом строительства 43 км газопровода диаметром 1020 мм от месторождения «Дояхотин» до Газлийского газоперерабатывающего завода. На сегодняшний день на газопроводе завершен полный монтаж, проведены испытания, ведутся работы по доставке шаровых кранов, задвижек и окончательному монтажу.
Председатель Правления дал указания заместителям, руководителям департаментов и управлений по вводу в эксплуатацию данного газопровода в короткие сроки. Подрядной организации даны поручения ускорить поставку необходимой трубопроводной арматуры и завершить монтажные работы. Также были созданы группы из сотрудников департамента, даны поручения по выбору оптимальных режимов в каждом разрезе месторождений и скважин.
В рамках геолого-технических мероприятий в целях ознакомления с бурением и капитальным ремонтом скважин на месторождениях «Дояхотин», «Кульбешкак», «Учкир» и «Ходжиказган» рассмотрены проводимые работы по бурению и капитальному ремонту.
В целях обеспечения устойчивости добычи углеводородов в осенне-зимний период перед руководителями соответствующих департаментов и руководством управления поставлены задачи по принятию мер проведения геолого-технических мероприятий за счет ускорения буровых работ с дополнительным привлечением буровых установок для скважин, мобилизации ремонтного оборудования из других регионов на работы по капитальному ремонту скважин.
Проведена встреча с сотрудниками Управления охраны Национальной гвардии, осуществляющими охрану объектов управления, газопроводов и территории завода, оказывающими непосредственное содействие в предотвращении грабежей и поддержании общественного порядка.
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления также посетила Газлийский газоперерабатывающий завод в ходе визита в Газлийское нефтегазодобывающее правление.
На Газлийском газоперерабатывающем заводе в 2022 году будет очищено около 4,5 млрд кубометров природного газа от сернистых соединений и поставлено на магистральные газопроводы АО «Узтрансгаз». В 2022 году на заводе планируется произвести 60,0 тыс. тонн сжиженного газа и поставлять населению, потребителям коммунального сектора.
В целях ознакомления с рабочим состоянием установок и выполняемой работой были ознакомлены с работой установок по очистке газа от сернистых соединений, установки по выделению пропан-бутановой смеси из газа.
На этих установках рассмотрены проводимые работы по оптимизации технологических процессов переработки газа, увеличению производства жидких углеводородов, сжиженного газа, дальнейшему улучшению качества газа.
В ходе изучения работ, проводимых на установках, руководителям соответствующих департаментов, управлений и заводов были даны указания по реализации необходимых мер по дальнейшему увеличению производства сжиженного природного газа и по ускорению начатых работ в этом направлении.
На станции хранения сжиженного газа, где были проведены осмотры процессов загрузки сжиженного газа руководителям соответствующих департаментов и управления поручено взять на особый контроль процесс загрузки для обеспечения своевременной загрузки сжиженного газа для нужд населения.
После этого было проведено совещание с участием заместителей председателя, руководителей департаментов, руководства и специалистов управления по выявленным проблемам, итогам проделанной работы за прошедшие 8 месяцев 2022 года, реализации намеченных в управлении плановых показателей.
На заседании были проанализированы показатели добычи газа в разрезе месторождений в Газлийском нефтегазодобывающем управлении и подвергнута критике снижение объемов добычи природного газа за прошедший период. Заслушаны отчеты каждого начальника месторождения о выполнении плановых показателей добычи углеводородов.
Подчеркнута необходимость ускорения проводимых геолого-технических мероприятий в направлениях увеличения добычи, принятия мер по обеспечению стабильной работы компрессорных станций и предотвращению аварийных остановок.
Дано поручение руководству АО «Узнефтегазкудуктаъмир» по обеспечению добычи природного газа с 16-го горизонта месторождения путем возврата его в эксплуатационного фонда и с проведением капитального ремонта на дополнительных скважинах ликвидационного фонда месторождения «Учкир».
В технологическом направлении также обсуждён вопрос ускорения работ по строительству дополнительных трубопроводов общей протяженностью 12 км с целью увеличения добычи газа за счет увеличения мощности газопроводов от 1-го, 2-го пункта сбора месторождения «Тайлок» до установки первичной подготовки газа «Кумли».
В ходе заседания были даны поручения по организации работ в поисково-разведочном направлении, организации работы в сотрудничестве с Государственным геологическим комитетом, созданию продуктивной базы в Газлийском регионе, открытию перспективных месторождений.
Обсуждены планы на геолого-разведочные работы по изучению дополнительных возможностей площадок и месторождений Газлийского региона, в частности, ускорение 3D сейсмических работ, с помощью которых будут определены новые перспективы месторождений «Учкир», «Гарби», «Тайлок» и «Парсанкул», проведение поисково-разведочных работ на 2 новых площадках и завершение бурение на 3 скважинах.
Руководителям управлений и соответствующих департаментов даны поручения по обеспечению наращивания запасов углеводородов путем ускорения бурения на перспективных участках как «Андакли», «Четкум» и «Шуркала».
А также по ускорению реализации запланированных мероприятий по повышению добычи газа, на Газлийском газоперерабатывающем заводе, и дальнейшему улучшению показателей качества газа с обеспечением выполнения мероприятий, намеченных на 9 месяцев и по итогам года 2022 года.