Тошкент механика заводи ҳудудида 16 та корхона ишга туширилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни Яшнобод туманидаги Тошкент механика заводига ташриф буюрди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Бугунги кунда завод ҳудудида ўндан зиёд корхона фаолият юритиб, уларда икки ярим мингдан ортиқ киши меҳнат қилмоқда. Лекин бу 141 гектар майдонга эга улкан комплекс учун етарли эмас. Бундан самарали фойдаланиш мақсадида завод ҳудудида технопарк ташкил этилди.
Президент мазкур технопаркда амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Унга кўра, бу ерда 2019-2020 йилларда умумий қиймати 385 миллион доллардан зиёд бўлган 16 та корхонани ишга тушириш режалаштирилган. Бу корхоналарда йилига 1 миллион донадан зиёд кир ювиш машинаси, 1 миллионта ошхона плитаси, яна шунча маиший совуткич, 75 минг дона савдо совуткичлари ва музлаткичлар, 700 мингта электр сув иситгич, 550 мингта сув насоси, 80 минг дона саноат кондиционери, 2 мингта лифт ва эскалаторлар, шунингдек, алюмин ва биметалл радиаторлар, эшик-ром фурнитуралари, сэндвич-панеллар, линолеум ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқариш мўлжалланган. Тўққиз мингга яқин иш ўрни яратиш, йилига қарийб 185 миллион долларлик экспорт қилиш кўзда тутилган.
Президент корхоналар барқарор ишлаши учун доимий харидор кераклигини, чет эллардаги заводлар билан келишиб, уларга зарур маҳсулот ва эҳтиёт қисмларни тайёрлаб бериш мумкинлигини таъкидлади. Яна янги лойиҳалар ишлаб чиқиш, уларни аҳолининг ишга талаби ва мавжуд ресурслардан келиб чиқиб, оқилона жойлаштириш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Тошкент шаҳри туманларига тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ҳудудий экспорт ҳажмини оширишга қаратилган лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.

На территории Ташкентского механического завода будет введено в строй еще 16 предприятий
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июня посетил Ташкентский механический завод в Яшнабадском районе.
По данным пресс-службы Президента, сегодня здесь действуют более 10 предприятий, трудятся свыше 2,5 тысячи человек. Однако это не соответствует потенциалу данного огромного комплекса, занимающего площадь в 141 гектар. Для эффективной реализации его возможностей на территории завода организован технопарк.
Глава государства ознакомился с презентацией проектов, которые будут реализованы в технопарке.
Так, в 2019-2020 годы здесь намечено ввести в строй 16 предприятий общей стоимостью почти 385 миллионов долларов. Планируется, что они будут производить в год более 1 миллиона стиральных машин, 1 миллион кухонных плит, столько же бытовых холодильников, 75 тысяч коммерческих холодильников и морозильников, 700 тысяч электрических водонагревателей, 550 тысяч гидронасосов, 80 тысяч промышленных кондиционеров, 2 тысячи лифтов и эскалаторов, а также алюминиевые и биметаллические радиаторы, фурнитуру, сэндвич-панели, линолеум и другую продукцию. Ожидается создание около 9 тысяч рабочих мест и экспорт продукции на почти 185 миллионов долларов в год.
Президент отметил, что для стабильной работы предприятий нужны постоянные покупатели, можно было бы установить кооперацию с заводами за рубежом и изготавливать востребованную ими продукцию и запасные части. Даны поручения по разработке новых проектов, рациональному размещению производств с учетом потребности рабочих мест и имеющихся ресурсов.
Здесь же рассказано о планах по привлечению прямых иностранных инвестиций в районы Ташкента и увеличению экспортного потенциала города.