«Ўзбекнефтгаз»: «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан Устюрт регионида геология-қидирув, бурғилаш ва табиий газ қазиб чиқариш ишлари ҳолати ўрганилмоқда
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари Устюрт газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли янги майдонларда углеводородлар захирасини ошириш, конларда табиий газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш ва технологик объектларни қурилиши бўйича олиб борилаётган ишлар ҳолатини ўрганмоқда.
Дастлаб, «Тиллали» ва «Сайхун» конларида олиб борилаётган ишлар билан танишилди. «Тиллали» конидаги консервациядан қайтариш бўйича таъмирлаш ишлари якунланган 3-сонли қудуқни ўзлаштириш ишлари ўрганилди.
«Тиллали» ва «Сайхун» конларида режалаштирилган яна 7 та қудуқларни консервациядан қайтариш тадбирларини олиб бориш ва улардан газ қазиб олинадиган табиий газни «Бескала» газни дастлабки тайёрлаш қурилмасига узатиш учун 17 км узунликдаги газ қувурини лойиҳалаштириш ва қурилиш-монтаж ишларини бошлаш бўйича Устюрт бошқармаси раҳбарияти ҳамда тегишли департамент бошлиқларига кўрсатмалар берилди.
Устюрт регионида углеводородлар захирасини ўстириш Дастури доирасида олиб борилаётган бурғилаш ишларини назорат қилиш мақсадида, «Жагиз» майдонидаги 1-сонли, «Бойлик» майдонидаги 1-сонли, «Ғарбий Қуйи Сургил» конидаги 3-, 4- сонли ва «Қуйи Сургил» конидаги 10-сонли излов қидирув қудуқларини бурғилаш жараёнлари кўриб чиқилди.
Ўрганиш жараёнларида ушбу қудуқларда захираларни ўстириш борасидаги ишларни жадаллаштириш бўйича тегишли мутахассисларга вазифалар белгилаб берилди.
«Қуйи Сургил» конидаги 16-сонли қудуқда, қудуқ тубини чуқурлаштириш бўйича олиб борилаётган мураккаб таъмирлаш ишлари жойидан ўрганилди. Шундан сўнг, «Қуйи Сургил» конидаги 24-, 25 ва 26-сонли ишлатиш қудуқларини бурғилаш ишлари билан танишиб чиқилди.
Бундан ташқари бошқарув раиси бурғилаш ишларида фаолият олиб бораётган ишчи-ходимлар билан суҳбат қилиб, улар учун барча шароитлар борасида суҳбатлашди. Устюрт регионида ноқулай об-ҳаво шароитида меҳнат қилаётганликлари, табиий газ қазиб чиқарилишидаги машаққатли меҳнатлари учун уларга миннатдорчилик билдириб, улар учун янада кўпроқ қулайликлар яратилиши борасида фикр алмашилди.
Устюрт газ қазиб чиқариш бошқармаси мутахассислари томонидан куз-қиш мавсумида аҳолининг табиий ва суюлтирилган газга ҳамда ёқилғи мойлаш маҳсулотларига бўлган талабини қондириш, мавсумни беталофат ўтказиш мақсадида тизимли чора-тадбирлар амалга оширилгани бўйича ҳисобот берилди.
Хусусан, бошқармада 6 та технологик қурилмалар, 2 та қозонхоналар, 15 та қозонлар, 71 та сиғимлар, 4500 метр электр тармоқлари, 12 та трансформатор подстанциялари, 6 та дизель электр станцияларининг ишчи ҳолати, 10 та узлуксиз электр таъминоти манбаларини (UPS) ишчи ҳолати, 11 та заҳирани автоматик улаш қурилмаларини (АВР) ишчи ҳолати ва 2 та газ тақсимлаш пунктлари (ГТП) текширилиб, мавсумни беталофат ўтказиш учун чоралари кўрилган.
Конлар ва қудуқлардаги ўрганишлардан сўнг, Устюрт бошқармаси раҳбарияти, департамент бошлиқлари ва бошқарма мутахассислари иштирокида сайёр йиғилиш ўтказилди.
Йиғилишда 2022-2023 йил куз-қиш мавсумида аҳоли ва иқтисодиёт тармоқлари эҳтиёжи учун режалаштирилган ҳажмдаги табиий газ ва углеводородларни етказиб бериш учун геолого-техник тадбирлар ижроси кўриб чиқилди.
Тадбирлар доирасида қудуқларни бурғилаш, капитал таъмирлаш ишлари ва технологик объектларни ишга туширишни жадаллаштириш бўйича пудратчи ташкилотлар билан мавжуд муаммоли масалалар муҳокама қилиниб бошқарма ҳамда тегишли департамент бошлиқларига топшириқлар берилди.
Йиғилиш якунида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев Устюрт регионида олиб борилаётган ишларни жадаллаштириш ва 2022 йил якуни билан белгиланган режа кўрсаткичларини бажариш ҳамда устувор вазифалар бўйича аниқ кўрсатмалар берди.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан Устюрт газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли конлар ва қудуқларда табиий газ қазиб чиқарилишини ўрганиш ишлари давом этади.

«Узбекнефтегаз»: Члены «Рабочей группы» изучают состояние геологоразведочных, буровых работ и добычи природного газа в Устюртском регионе
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучают состояние работ по увеличению запасов углеводородов на новых площадках, подведомственных Устюртскому газодобывающему управлению, увеличению добычи природного газа на месторождениях и строительству технологических объектов.
В начале были ознакомлены с работами на месторождениях «Тиллали» и «Сайхун». На месторождении «Тиллали» завершены ремонтные работы по возвращению из консервации скважины №3, в настоящее время ведется освоение.
Руководству Устюртского газодобывающего управления и руководителям соответствующих департаментов даны указания по проведению мероприятий по возврату из консервации еще 7 запланированных скважин на месторождениях «Тиллали» и «Сайхун», а также по проектированию и началу строительно-монтажных работ газопровода протяженностью 17 км для передачи добываемого из них природного газа на установку предварительной подготовки газа «Бескала».
В целях контроля за буровыми работами, проводимыми в рамках программы по увеличению запасов углеводородов в Устюртском регионе, были рассмотрены процессы бурения разведочных скважин №1 на месторождении «Жагиз», №1 на месторождении «Бойлик», №3 на месторождении «Западный Нижний Сургил», №4 и №10 на месторождении «Нижний Сургил».
В ходе изучения были перед соответствующим специалистамми поставлены задачи по ускорению работы и увеличению запасов в этих скважинах.
На скважине №16 месторождения «Нижний Сургил» на месте изучены комплексные ремонтные работы по углублению дна скважины. После этого были ознакомлены с ходом бурения эксплуатационных скважин №24,25 и 26 на месторождении «Нижний Сургил».
Председатель Правления побеседовал с работающими на буровых работах, и обсудили созданные условия для них.
Поблагодарив их за работу в условиях неблагоприятных погодных условий в Устюртском регионе, а также за тяжелую работу по добыче природного газа, они обменялись мнениями о создании для них дополнительных условий.
Специалистами Устюртского газодобывающего управления был представлен отчет о выполнении системных мероприятий в осенне-зимний период с целью удовлетворения спроса населения на природный и сжиженный газ, а также на горюче-смазочные продукты, и проведения сезона без перебоев.
В частности, в управлении проверено рабочее состояние 6 технологических установок, 2 котла, 15 котлов, 71 емкостей, 4500 метров электрических сетей, 12 трансформаторных подстанций, 6 дизельных электростанций, 10 источников бесперебойного электроснабжения (UPS), 11 рабочих резервных автоматических соединительных устройств (АВР) и 2 газораспределительных пункта (ГТП), и предприняты все меры для проведения сезона без перебоев.
После изучения месторождений и скважин проведено выездное совещание с участием руководства Устюртского газодобывающего управления, начальников департаментов и специалистов управления.
На совещании было рассмотрено выполнение геолого-технических мероприятий по поставке природного газа и углеводородов в запланированных объемах для нужд населения и отраслей экономики в осенне-зимний период 2022-2023 годов.
В рамках мероприятий были обсуждены текущие проблемные вопросы с подрядными организациями по бурению скважин, капитальному ремонту и ускорению ввода в эксплуатацию технологических объектов и даны поручения руководителям управления и соответствующих департаментов.
По итогам совещания Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев дал конкретные указания по ускорению работы в Устюртском регионе и выполнению намеченных плановых показателей по итогам 2022 года, а также по первоочередным задачам.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления продолжают изучение добычи природного газа на месторождениях и скважинах Устюртского газодобывающего управления.