1 ноябрдан газ баллон ўрнатганлар «техпаспорт» алмаштириши шарт бўлмайди
1 ноябрдан бошлаб автомобилга газ баллон ўрнатилганидан сўнг "техпаспорт" (автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисида гувоҳнома)ни алмаштириш талаб этилмайди. Бу ҳақда Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати хабар берди
Президентнинг 2025 йил 16 сентябрда “Республиканинг ҳудуд, соҳа ва тармоқларида рақамли технологиялар жорий этилишини янада жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-286-сон қарори қабул қилинган.
Унга кўра, жорий йилнинг 2025 йил 1 ноябрдан бошлаб транспорт воситасига газ баллони ўрнатилганлигига оид маълумотларни электрон шаклда юритиш орқали транспорт воситасини рўйхатдан ўтказиш гувоҳномасини қайта расмийлаштириш тартиби бекор қилинади.
Аввалроқ 2026 йил 1 январдан бошлаб ишлаб чиқарилганлигига 50 йил ва ундан ортиқ бўлган автомототранспорт воситаларидан фойдаланиш, уларни қайта рўйхатга олиш тақиқланиши таклиф этилган

С 1 ноября после установки газового баллона на автомобиль замена техпаспорта (свидетельства о регистрации транспортного средства) не потребуется. Об этом сообщила Служба безопасности дорожного движения.
16 сентября 2025 года Президентом был принят Постановление №PQ-286 «О мерах по дальнейшему ускорению внедрения цифровых технологий в регионах, отраслях и секторах Республики».
Согласно документу, с 1 ноября 2025 года отменяется порядок повторной регистрации транспортного средства при установке газового баллона — данные об этом будут вестись в электронном виде.
Ранее сообщалось, что с 1 января 2026 года предлагается запретить использование и повторную регистрацию транспортных средств, срок эксплуатации которых составляет 50 лет и более.