Адлия вазири ўринбосари Женевада суд тизими ислоҳоти ҳақида ахборот берди
Жорий йилнинг 7-18 май кунлари Женевада бўлиб ўтаётган БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 30-сессияси доирасида Универсал даврий шарҳ (УДШ)нинг 3-цикли кўриб чиқилмоқда.
Адлия вазирлиги матбуот хизматининг хабар беришича, 9 май куни Ўзбекистон делегациясининг маърузаси эшитилиб, унинг доирасида адлия вазири ўринбосари Маҳмуд Истамов суд тизимини ислоҳ қилиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Таъкидланганидек, 2017 йилда конституциявий ислоҳотлар амалга оширилиб, унга кўра, давлатимиз раҳбари ҳузурида фаолият юритган Судьяларни танлаш бўйича олий малака комиссияси ўрнига Судьялар Олий кенгаши ташкил этилди. Унинг мустақиллиги ва холислигини таъминлаш мақсадида Судьялар Олий кенгашига конституциявий мақом берилди.
Бундан ташқари, судья лавозимига муддатсиз тайинлаш, судья лавозимини эгаллаб туриш ёши 65 ёшгача, Олий суд судьялари учун эса 70 ёшгача этиб белгиланди. Судлар фаолиятини моддий-техник ва молиявий жиҳатдан таъминлаш масалалари Адлия вазирлиги ваколатидан Олий суд ваколатига ўтказилди. E-SUD электрон суд жараёнининг миллий ахборот тизими фаолияти йўлга қўйилди.
Миллий суд тизими ҳолатини мустақил баҳолаш мақсадида жорий йилда судьялар фаолияти бўйича БМТ Махсус маърузачисини таклиф этиш режалаштирилмоқда.
Тадбирда қайд этилганидек, суд тизимини ислоҳ қилиш қатор давлатлар, хусусан Испания, Норвегия, Финляндия, Бангладеш томонидан 2013 йил апрель ойида бўлиб ўтган УДШ 2-цикли доирасида Ўзбекистоннинг олдинги маърузаси якунлари бўйича тақдим этилган тавсияларни ҳисобга олган ҳолда амалга оширилди.

В Женеве заместитель министра юстиции информировал о реформировании судебной системы Узбекистана
В рамках 30-сессии Совета по правам человека ООН, которая проходит в Женеве с 7 по 18 мая 2018 года, рассматривается 3-цикл Универсального периодического обзора (УПО).
9 мая заслушан доклад делегации Узбекистана, в рамках которого заместитель министра юстиции Махмуд Истамов отдельно остановился на вопросах реформирования судебной системы. Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан.
Как отмечалось, в 2017 году проведена конституционная реформа, в соответствии с которой взамен Высшей квалификационной комиссии по отбору судей, функционировавшей при Главе государства, образован Высший судейский совет. В целях обеспечения независимости и беспристрастности Высшему судейскому совету придан конституционный статус.
Кроме того, установлен бессрочный период пребывания в должности судей, с установлением предельного срока пребывания в должности судьи до 65 лет, а для судей Верховного суда – до 70 лет. Вопросы материально-технического и финансового обеспечения деятельности судов переданы из ведения Министерства юстиции в ведение Верховного суда. Налажена работа национальной информационной системы электронного судопроизводства E-SUD.
В целях независимой оценки состояния национальной судебной системы в текущем году планируется пригласить Специального докладчика ООН по независимости судей.
Как подчеркивалось, реформирование судебной системы осуществлялось, в том числе с учетом рекомендаций ряда государств, в частности Испании, Норвегии, Финляндии, Бангладеш, представленных по итогам предыдущего доклада Узбекистана в рамках 2-цикла УПО, которое проходило в апреле 2013 года.