«Ўзбекнефтгаз»: «Uzbekistan GTL» заводида «Таълим-ишлаб чиқариш кластерида ёшларнинг ўрни» мавзусида Республика илмий-техникавий анжуман ўтказилмоқда
Қашқадарё вилояти Ғузор туманида жойлашган «Uzbekistan GTL» заводи маъмурий биносида «Таълим-ишлаб чиқариш кластерида ёшларнинг ўрни» мавзусидаги Республика илмий-техникавий анжумани ўтказилмоқда.
Мазкур анжуман Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 7 июлдаги «Нефть ва газ соҳасида таълим-ишлаб чиқариш кластерини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-309-сонли қарори ҳамда «Ўзбекнефтгаз» АЖ Нефть ва газ соҳасида таълим-ишлаб чиқариш кластерини фаолиятини мувофиқлаштирувчи кенгаши йиғилишида белгиланган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
Унда Республиканинг 15 тадан ортиқ Олий таълим ва илмий текшириш институтларидан 100 тадан ортиқ ёш олимлар ва мутахассислар қатнашишди.
Анжуманни «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев кириш сўзи билан очиб берди ҳамда нефть ва газ саноатини юқори малакали кадрлар билан таъминлаш, мазкур соҳада таълим, илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасида ўзаро интеграцияни йўлга қўйиш, илм-фан ютуқларини ишлаб чиқаришга тўғридан-тўғри татбиқ қилиш бугунги кунги энг асосий вазифалардан бири эканини таъкидлади.
Таълим ва илмий-изланиш ташкилотлари раҳбар ҳамда мутахассислари, талаба ва изланувчилар, яна бир томондан эса ишлаб чиқариш корхоналари мутахассислари бир жамоа бўлиб бу анжуманда иштирок этаётганининг ўзи дастлабки ютуқ деб биламан, деб таъкидлади – Меҳриддин Абдуллаев.
Бугунги анжуманнинг мақсади – нефть ва газ соҳасида ҳар уч томон, яъни Ҳукумат, таълим, илм-фан соҳаси ва ишлаб чиқариш корхоналари ўртасида ўзаро интеграцияни йўлга қўйиш, ҳар томонлама алоқаларни ривожлантириш, нефть ва газ ишлаб чиқариш жараёнларини такомиллаштириш бўйича инновацион технологиялар билан танишиш, шунингдек бошқа долзарб мавзулар бўйича муҳокамалар ўтказиш учун ягона майдон яратишдир.
Юқорида қайд этилган қарорда белгиланган вазифаларнинг бажарилишини таъминлаш мақсадида бугунги кунда «Ўзбекнефтгаз» жамиятининг 3 та ишлаб чиқариш корхоналари, 6 та таълим ташкилоти ва 4 та илмий-тадқиқот ва малака ошириш муассасаларидан иборат Нефть ва газ соҳасидаги таълим-ишлаб чиқариш кластери ташкил этилди.
Олий таълим ташкилотларининг ўқув жараёнларига ишлаб чиқариш корхоналарининг 20 нафар малакали ва тажрибали мутахассислари жалб қилинди, 1318 нафар талаба ҳамда 48 нафар профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар ишлаб чиқариш корхоналарида амалиёт ва стажировка ўтиши ташкил этилди, 27 нафар иқтидорли талабалари учун ишлаб чиқариш корхоналарининг стипендиялари жорий этилди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан ишлаб чиқариш корхоналарининг 24 нафар ходимига бакалавриатурада ва 6 нафар ходимига магистратурада ўқиш учун тавсиянома берилди ва шартнома тўловлари ишлаб чиқариш корхоналари томонидан амалга оширилади.
Шўртан газ кимё мажмуасига тегишли бўлган Ходимларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ўқув маркази «UNG training» корхонаси тасарруфига ўтказилди ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ маблағлари ҳисобидан ўқув маркази биносини тўлиқ реконструкция қилиш ҳамда замонавий талаблар асосида жиҳозлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Ўқув марказининг таълим жараёнига чет эллик мутахассисларни жалб қилиш юзасидан Россия Федерациясининг И.М.Губкин номидаги нефть ва газ университети ҳамда Когалым политехника техникуми билан ўзаро ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси ташаббуси билан анжуманда қатнашаётган ёш олимларни рағбатлантириш мақсадида учта номинация бўйича «Энг яхши амалий лойиҳа», «Энг яхши инновацион лойиҳа» ва «Энг яхши ёш олим» йўналишлари бўйича ҳамда секциялар ғолибларини аниқлаш юзасидан танловлар ўтказилди. Ғолиб ва совриндорларга мукофот ва эсдалик совғалари топширилди.
Тадбирнинг иккинчи кунида иштирокчилар учун «Uzbekistan GTL» корхонасининг ишлаб чиқариш жараёнлари ҳамда замоновий кимёвий лабораторияси моддий техник базаси билан яқиндан таништириш учун экскурсия ташкил этилади.
Анжуман кун тартибига кўра, 27 октябрь куни танлов натижалари ҳамда «Uzbekistan GTL» заводи томонидан талаба ёшларни юқори салоҳият ва истиқболга эга бўлган мутахассис этиб тарбиялашга муносиб ҳисса қўшаётган Олий таълим муассасаларининг илмий-педагог ходимларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш мақсадида биринчи бор ўтказилаётган «Энг фидойи устоз» танлови ғолибларини тақдирлаш маросимларини ўтказилади.
Бундан ташқари, Анжуман дастуридан ўрин олган ялпи йиғилиш ва 4 та шўъба йиғилишида «Геология-қидирув ишлари ва нефть-газ конларини ишлатишдаги инновациялар», «Нефть ва газни қайта ишлаш бўйича инновацион тадқиқотлар», «Нефть ва газ комплексида барқарор ривожланиш (ESG) тизимини такомиллаштириш» ва «Нефть ва газ соҳасида рақамлаштириш тизимини такомиллаштириш» мавзулари бўйича ёш олимлар ва экспертлар ўзаро тажриба алмашишади.

«Узбекнефтегаз»: На заводе «Uzbekistan GTL» проходит Республиканская научно-техническая конференция на тему «Роль молодежи в учебно-производственном кластере»
В административном здании завода «Uzbekistan GTL», расположенного в Гузорском районе Кашкадарьинской области, проходит Республиканская научно-техническая конференция на тему «Роль молодежи в учебно-производственном кластере».
Данная конференция проводится в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 7 июля текущего года № ПП-309 «О мерах по созданию Образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли» и поручений, определенных на заседании Совета по координации деятельности образовательно-производственного кластера в нефтегазовой сфере АО «Узбекнефтегаз».
В нем приняли участие более 100 молодых ученых и специалистов из более чем 15 институтов высшего образования и научных исследований республики.
Мехриддин Абдуллаев, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз», открыл конфиренцию вступительным словом и отметил, что одной из главных задач сегодня является обеспечение нефтегазовой отрасли высококвалифицированными кадрами, налаживание взаимной интеграции между образованием, наукой и производством в этой области, непосредственное применение достижений от науки к производству.
Мехриддин Абдуллаев сказал, что участие в этой конференции единой командой руководителей и специалистов образовательных и научно-исследовательских организаций, студентов и научных сотрудников, специалистов производственных предприятий является первым достижением.
Цель сегодняшней конференции – наладить взаимную интеграцию между всеми тремя сторонами нефтегазового сектора, т.е. государством, образованием, наукой и производственными предприятиями, наладить всесторонние отношения, ознакомиться с инновационными технологиями совершенствования процессов добычи нефти и газа, а также создать единое пространство для обсуждения других актуальных тем.
В целях обеспечения выполнения задач, изложенных в вышеуказанном постановлении, сегодня создан образовательно-производственный кластер в нефтегазовом секторе, состоящий из 3 производственных предприятий Общества "Узбекнефтегаз", 6 образовательных организаций и 4 научно-исследовательских учреждений и учреждений повышения квалификации.
К образовательным процессам организаций высшего образования привлечено 20 квалифицированных и опытных специалистов производственных предприятий, организована стажировка на производственных предприятиях 1318 студентов и 48 профессорско-преподавательского и научного персонала, введены стипендии производственных предприятий для 27 талантливых студентов.
АО «Узбекнефтегаз» выдало 24 работникам производственных предприятий рекомендательные письма для обучения в бакалавриате и 6 работникам в магистратуре, а оплату по контракту будут производить производственные предприятия.
Центр переподготовки и повышения квалификации персонала, принадлежащий Шуртанскому газохимическому комплексу, передан в управление предприятия «УНГ тренинг», а здание учебного центра за счет средств АО «Узбекнефтегаз» полностью реконструируется и оснащается в соответствии с современными требованиями.
Для привлечения зарубежных специалистов к образовательному процессу образовательного центра подписаны меморандумы о взаимном сотрудничестве с Российским Государственным Университетом нефти и газа им. И.М. Губкина Российской Федерации и Когалымским политехническим техникумом.
По инициативе Председателя Правления АО "Узбекнефтегаз", в целях поощрения молодых ученых, участвующих в конференции, были проведены конкурсы в трех номинациях: "лучший практический проект", "Лучший инновационный проект" и "Лучший молодой ученый", а также для определения победителей секторов. Победители и призеры были награждены призами и памятными подарками.
Во второй день мероприятия для участников будет организована экскурсия с целью ознакомления с производственными процессами и материально-технической базой современной химической лаборатории предприятия «Uzbekistan GTL».
Согласно повестке дня конференции, 27 октября будут подведены итоги конкурса, а также церемония награждения победителей конкурса «Самый самоотверженный наставник», впервые проводимого заводом «Uzbekistan GTL» в целях поддержки и поощрения научно-педагогических работников высших учебных заведений, вносящих достойный вклад в воспитание студенческой молодежи.
Кроме того, молодые ученые и специалисты будут обмениваться опытом на общем собрании и 4-х секционных собраниях, проходивших в рамках программы конференции, «Инновации в геологоразведке и эксплуатации месторождений нефти и газа», «Инновационные исследования в области переработки нефти и газа», «Совершенствование системы устойчивого развития (ESG) в нефтегазовом комплексе», «Совершенствование системы цифровизации в нефтегазовом секторе».