Ўзбекистон ва Россия электр энергияси соҳасида ҳамкорлик қилади
«Ўзбекэнерго» АЖда Россия Федерацияси энергетика вазирлиги департаменти бошлиғи Алексей Кирьяков ҳамда «Интер РАОEЭС» компанияси вакили Сергей Переведенцев билан «Ўзбекэнерго» раҳбарияти ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда «Ўзбекэнерго» АЖ матбуот хизмати хабар берди.
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш, иссиқлик электр станцияларини модернизация қилиш, янги электр энергия ишлаб чиқариш қувватларини ҳамкорликда қуриш масалаларини муҳокама қилишди. Хусусан, «Тошкент ИЭС», «Навоий ИЭС», «Тахиатош ИЭС» ва «Ангрен ИЭС»да жами 18 та энергоблокларни модернизация ва реконструкция қилиш ҳамда «Ўзбекэнерго»нинг «Ангрен ИЭС» ва «Янги Ангрен ИЭС»га ишончли ва инновацион бошқарувга ўтиш учун ўзаро ҳамкорлик алоқаларини амалга ошириш борасидаги масалалар таҳлил этилди.
Ўз навбатида, Россия Федерацияси энергетика вазирлиги департаменти бошлиғи Алексей Кирьяков самимий қабул учун миннатдорчилик билдириб, бу борада Россия энергетика вазирлиги «Ўзбекэнерго» АЖ билан ўзаро ҳамкорлик учун барча имкониятларни ишга солишга тайёр эканлигини билдирди.

Узбекистан и Россия будут сотрудничать в сфере электроэнергии
В АО «Узбекэнерго» состоялась встреча руководства компании с начальником департамента Министерства энергетики Российской Федерации Алексеем Кирьяковым и представителем компании «Интер РАО ЕЭС» Сергеем Переведенцевым.
Во время встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества, модернизации тепловых электростанций, совместного строительства новых мощностей производства электроэнергии. В частности, во время беседы проанализированы вопросы по модернизации и реконструкции всего 18 энергоблоков в «Ташкент ТЭС», «Навои ТЭС», «Тахиаташ ТЭС» и «Ангрен ТЭС», также осуществлению связей взаимного сотрудничества для перехода доверительного и инновационного управления «Ангрен ТЭС» и «Янги Ангрен ТЭС» АО «Узбекэнерго».
В свою очередь начальник департамента Министерства энергетики Российской Федерации Алексей Кирьяков выразил благодарность за теплый прием и готовность к использованию всех возможностей для взаимного сотрудничества Министерства энергетики России с АО «Узбекэнерго».