Ўзбекистонда яна об-ҳаво кескин совиши кутилмоқда
Гидрометеорология хизмати хабарига кўра, 14-16 декабр кунлари Ўзбекистон бўйлаб ҳарорат яна кескин тушиб кетади.
Мамлакат шимолида 14 декабрда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади, 15 декабрда баъзи жойларда қор ёғади. 16 декабрда ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 14 декабрда кечаси 0-5° совуқ, кундузи 0-5° илиқ, 15 декабрда кечаси 3-8° совуқ, кундузи 0-5° совуқ; 16 декабрда кечаси 10-15° совуқ, кундузи 3-8° совуқ бўлади.
Марказий вилоятларда (Самарқанд, Тошкент, Жиззах, Сирдарё) ҳарорат 14 декабрда кечаси 0-5° илиқ, кундузи 7-12° илиқ; 15 декабрда кечаси 0-5° илиқ бўлади, кундузи 3° совуққача пасаяди; 16 декабрда кечаси 7-12° совуқ, кундузи 0-5° совуқ бўлади.
Жанубий вилоятларда ҳарорат 14 декабрда кечаси 2-7° илиқ, кундуз 9-14° илиқ; 15 декабрда кечаси 2-7° илиқ бўлади, кундузи 0-2° совуққача пасаяди; 16 декабрда кечаси 3-8° совуқ, кундузи 3° совуқ-2° илиқ бўлади.
Фарғона водийсида ҳарорат 14 декабрда кечаси 0-5° совуқ, кундузи 0-5° илиқ; 15 декабрда кечаси 0-5° илиқ бўлади, кундузи 2° совуққача пасаяди; 16 декабрда кечаси 5-10° совуқ, кундузи 0-5° совуқ бўлади.

В Узбекистане ожидается резкое похолодание
Резкое похолодание ожидается в Узбекистане с 14 по 16 декабря, сообщают в гидрометеорологической службе.
На севере страны 14 декабря местами пройдут осадки в виде дождя и снега, 15 декабря ожидается снег, а 16 декабря осадков не предвидится. В некоторых районах возможен туман. Ветер сменит направление с западного на восточный, с порывами до 13–18 м/с. Температура воздуха будет колебаться: 14 декабря ночью 0–5° мороза, днем 0–5° тепла; 15 декабря ночью 3–8° мороза, днем 0–5° мороза; 16 декабря ночью 10–15° мороза, днем 3–8° мороза.
В центральных регионах (Самарканд, Ташкент, Джизак, Сырдарья) 14 декабря ночью температура составит 0–5° тепла, днем 7–12° тепла. 15 декабря ночью будет 0–5° тепла, а днем ожидается снижение до 3° мороза. 16 декабря ночью температура опустится до 7–12° мороза, днем будет 0–5° мороза.
На юге республики 14 декабря ночью ожидается 2–7° тепла, днем 9–14° тепла. 15 декабря ночью 2–7° тепла, днем похолодает до 0–2° мороза. 16 декабря ночью температура упадет до 3–8° мороза, днем будет 3° мороза – 2° тепла.
В Ферганской долине 14 декабря ночью прогнозируется 0–5° мороза, днем 0–5° тепла. 15 декабря ночью температура составит 0–5° тепла, а днем похолодает до 2° мороза. 16 декабря ночью ожидается 5–10° мороза, днем 0–5° мороза.