«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигида геология-қидирув ишларини кенгайтириш ҳамда углеводород қазиб чиқариш жараёнларига оид сайёр йиғилиш ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил 25 декабрь куни «Uzbekistan GTL» заводига ташрифи давомида берган топшириқлари ижросини таъминлаш мақсадида, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигида «Шўртан» кони штабида сайёр йиғилиш ўтказилди.
Тадбирда «Ўзбекнефтгаз» АЖ, «ЎзЛИТИнефтгаз» АЖ, Давлат геология қўмитаси, «Ўзбекгеофизика» АЖ ва ИГИРНИГМ давлат муассасаси каби корхоналарнинг мутахассислари, шунингдек қудуқларни бурғилаш ҳамда қазиб чиқариш бошқармаларининг мутахассислари, муҳандислар, геолог ва геофизиклар иштирок этишди.
Дастлаб «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан 2022 йилнинг I чорагида бажарилган нефт ва газ геология-қидирув ишлари, захираларни кўпайтириш, янги майдонларни бурғилашга киритиш ҳамда уларнинг келгуси истиқболли йўналишлари, эришилган натижалар, мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимларига доир таклифлар батафсил муҳокама қилинди.
2022 йилнинг ўтган даврида  «Ўзбекнефтгаз» АЖ бўйича 445 кв.км 3D сейсмик-қидирув ишлари бажарилди, «Чўллиота» майдони бурғилашга киритилди ва жами 31,0 минг метр бурғилаш ишлари олиб борилди.
Бунинг натижасида «Ниёз» – янги газконденсат кони очилиши билан биргаликда 2,0 млрд.м3 табиий газ ва 100 минг тоннадан ортиқ суюқ углеводород захиралари кўпайтирилди.
Тадбирда 2022 йилда «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва Давлат геология қўмитаси ҳамкорлигида амалга оширилаётган нефт ва газ геология-қидирув ишлари кўриб чиқилди.
Қўмита ва унинг таркибидаги ташкилотлар билан бирга Республикада нефт ва газ геология-қидирув ишларини ривожлантиришнинг асосий йўналиши сифатида Қорақалпоғистон Републикаси ҳудуди белгилаб олинганлиги, Устюрт минтақасида нефт ва газ геология-қидирув ишлари бўйича янги табдирларни лойиҳалаштириш, уларни мақсадли амалга ошириш, табиий газнинг янги конларини очиш ҳамда қўшимча захираларини аниқлаш энг устувор вазифа эканлиги қайд этилди.
Ушбу мақсадларда ҳозирда «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг Устюртдаги бошқармаларида жорий йил бошидан буён 60 дан ортиқ қўшимча иш ўринлари яратилганлиги ва уларга «Қўнғирот» ва «Мўйноқ» каби туманларнинг ёшларини бурғиловчи, техник, механик, муҳандис ёрдамчиси сифатида ишга қабул қилинаётганлиги қайд этилди.
Соҳа мутахассисларига Устюрт ҳудудида нефт ва газ геология-қидирув ишларини янада жадаллаштириш учун қўшимча –техник қувватлари юқори бурғилаш ускуналарини жалб қилиш ва региондаги 4500 метрдан ортиқ чуқурликдаги катта истиқболларни ўрганиш ҳамда углеводород хом ашёси захираларини кескин кўпайтириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Шунингдек, Устюртда қўшимча ҳудудларни ўрганиш ва янги майдонларни топиш, натижада Республика бўйича нефт ва газга истиқболли структуралар дефицитини бартараф этиш бўйича тадбирлар ишлаб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-154 сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида Геология фанлари Университетида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ҳомийлик маблағлари ҳисобидан нефт ва газ йўналишида янги лаборатория ташкил қилиш ва уни 1,0 млн. долларлик 13 турдаги ускуна ва лаборатория жиҳозлари билан таъминлаш масалалари кўриб чиқилди.
Шу билан бирга Университет ва унинг таркибидаги институтлар билан биргаликда 2022-2023 йилларда 19 та илмий лойиҳалар бўйича ишларни ташкил қилиш, уларда Университет ўқитувчилари ва талабаларнингш иштироки, кутилаётган натижалар ва уларнинг самарадорлиги каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилиб масъулларга зарур кўрсатмалар берилди.
Қарордаги топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида, «Ўзбекнефтгаз» АЖ, Давлат геология қўмитаси ва унинг таркибидаги ташкилотлар ходимларидан иборат қўшма «Ишчи гуруҳ» ташкил қилиниб, масъулларнинг вазифалари аниқ белгилаб берилди.
Тадбир давомида Бошқарув раиси бурғилаш ишлари ҳамда углеводород қазиб чиқариш жараёнларида йўл қўйилган камчиликларни ҳам танқидий муҳокама қилиб, тегишли раҳбар ва мутахассисларга уларни бартараф этиш, материал-техник ресурслар таъминотини тезкор ҳал қилиш ҳамда қисқа муддатларда тадбирлар самарадорлигини кескин ошириш бўйича ҳам зарур кўрсатмалар берди.
Бундан ташқари, келгуси беш йилликда «Ўзбекнефтгаз» АЖ бўйича 10 200 кв.км.3D сейсмик ишларни бажариш, 100 дан ортиқ янги майдонларни ўзлаштириш, 950 минг метрдан ортиқ бурғилаш ишларини бажариш, 310 дан ортиқ қудуқларни қурилиш билан тугатиш ва натижада 180 млрд.м3 атрофида табиий газ ҳамда 6,5 млн.тоннадан ортиқ суюқ углеводород захираларини ўстириш мақсад қилинганлигини, уларни тўлиқ бажариш энг асосий вазифа эканлигини таъкидлаб ўтди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан Устюрт, Қашқадарё ва Бухоро минтақаларидаги янги нефт ва газга истиқболли майдонларни ўзлаштириш, углеводородларнинг янги захираларини аниқлаш ҳамда уларни қазиб чиқаришни самарали ташкил этишга қаратилган чора-тадбирларни амалга оширишда давом этмоқда.

«Узбекнефтегаз»: Под руководством Председателя Правления проведено выездное совещание по расширению геологоразведочных работ и процессов добычи углеводородов
Для обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, данных 25 декабря 2021 года в ходе визита на открытие завода «Uzbekistan GTL» под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева состоялось выездное совещание в штабе месторождения «Шуртан».
На совещании приняли участие специалисты АО «Узбекнефтегаз», Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам, АО «УзЛИТИнефтгаз», АО «Узбекгеофизика» и государственного учреждения «ИГИРНИГМ», а также специалисты нефтегазодобывающих управлений, инженеры, геологи и геофизики.
В начале совещания обсуждены итоги геологоразведочных работ, проведенных со стороны АО «Узбекнефтегаз» в 1 квартале 2022 года, меры по увеличению запасов углеводородов, освоению новых месторождений и определению перспективных площадок, а также решения и предложения по существующим проблемам.
За прошедший период 2022 года со стороны АО «Узбекнефтегаз» выполнены 3D сейсмические работы на 445 кв. км, введено в бурение месторождение «Янги Чуллиота», выполнено более 31 тыс. метров буровых работ и освоено новое газовое месторождение «Ниёз», в результате увеличены запасы природного газа на 2,0 млрд. кубометров и более 103 тыс. тонн жидких углеводородов.
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев критически обсудил недостатки, допущенные в процессе поисково-разведочных работ и добычи углеводородов, поручил соответствующим специалистам принять все необходимые меры по их скорейшему устранению и повышению эффективности мероприятий.
На выездном мероприятии также были подведены итоги работы, проводимой совместно АО «Узбекнефтегаз» и Государственным геологическим комитетом по развитию углеводородной сырьевой базы Республики в 2022 году.
Совместно с Государственным комитетом по геологии и его структурными организациями обсуждены вопросы цифровизации данных 20 новых площадок, целевого проектирования всех геологических мероприятий, оценки экономической эффективности процессов, старта буровых работ с учетом окупаемости затрат на добычу полезных ископаемых, вопрос решения дефицита перспективных структур путем подготовки дополнительных новых перспективных площадок.
Также на мероприятии совместно с Государственным геологическим комитетом Республики Узбекистан широко обсуждены вопросы работы по обеспечению исполнения постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-154 по созданию новой лаборатории по направлению нефти и газа и оснащению ее оборудованием на сумму 13 1,0 млн. долларов США.
Совместно с Университетом геологических наук и входящим в его состав Научно-исследовательским институтом нефти и газа рассмотрены вопросы организации научно-исследовательских работ по 19 научным проектам на период 2022-2023 годы.
При этом особое внимание было уделено вопросам участия преподавателей и студентов Университета в выполнении научных работ в рамках этих договоров, эффективности ожидаемых результатов, и даны соответствующие указания.
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» подчеркнул, что необходимо своевременно провести геологоразведочные работы, обеспечить материально-техническими ресурсами и качественно выполнить буровые работы.
Даны указания уделить особое внимание на наращивание запасов углеводородного сырья в Устюртском регионе в 2022 году и принять все необходимые меры для реализации соответствующих геологических мероприятий, полного и рационального использования имеющихся в этом направлении ресурсов.
Управлениям и предприятиям АО «Узбекнефтегаз» поручено принять все необходимые меры для выполнения прогнозных параметров добычи природного газа в 2022 году, вести постоянный контроль за процессами и принятию неотложных мер в этом направлении.
На мероприятии Председателем определены планы на пять лет по АО «Узбекнефтегаз» - завершить строительство более 310 скважин, выполнения 3D сейсмических работ на площади более 10200 кв. км, организации освоения более 100 новых месторождений, пробурив более 950 тыс. метров.
В результате реализации указанных мероприятий в ближайшие годы намечены мероприятия по наращиванию запасов природного газа в объеме около 180 млрд. кубометров и жидких углеводородов в объеме более 6,5 млн. тонн.
Было отмечено, что в ходе реализации вышеуказанных мероприятий необходимо дальнейшее развитие сотрудничества между специалистами АО «Узбекнефтегаз», Госкомгеологии, АО «УзЛИТИнефтегаз», АО «Узбекгеофизика» и государственным учреждением «ИГИРНИГМ», ответственным специалистам даны соответствующие указания.
АО «Узбекнефтегаз» продолжает реализацию мероприятий, направленных на освоение новых нефтегазоперспективных месторождений в Устюртском, Кашкадарьинском и Бухарском регионах, выявление новых запасов углеводородов и эффективную организацию их добычи.