Паспорт олишга электрон навбат йўлга қўйилди
Давлат персоналлаштириш маркази сайтининг янгиланган талқини ишга туширилди. Бу ҳақда марказ маъмурияти «Газета.uz»га маълум қилди.
Унинг ёрдамида Ўзбекистон фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахс биометрик паспорт ва фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномасини олишга ариза бериш учун яшаш жойи бўйича маълумотлар тўплаш пунктида Ички ишлар вазирлиги ҳужжат тўплаш пунктига шахсан бормаган ҳолда электрон навбатни банд қилиш мумкин бўлади.
Банд қилинган навбат рақами, санаси ва вақти ариза берувчига SMS-хабар орқали бир иш куни давомида юборилади. Бундан ташқари, сайтда ариза-анкета бланкасини тўлдириш ва чоп этиш ёки тўлдирилмаган бланкани чоп этиб олиш мумкин.
Сайт паспорт ва гувоҳномани олиш учун давлат божи тўлови квитанциясини тўлдириш ва уни бир иш куни давомида чоп этишга имкон беради. Давлат божини «Click» мобил банкинг тизими орқали ҳам тўлаш мумкин.

Запущена электронная очередь на получение паспорта
Запущена новая версия сайта Государственного центра персонализации (ГЦП), сообщила «Газета.uz» ссылаясь на администрацию центра.
С его помощью граждане Узбекистана и лица без гражданства могут забронировать электронную очередь в пункт сбора данных по месту жительства для подачи заявления на получение биометрического паспорта и проездного документа лица без гражданства, не обращаясь лично в пункт сбора данных Министерства внутренних дел.
Номер, дата и время забронированной очереди будут отправлены заявителю посредством SMS-сообщения в течение рабочего дня. Кроме того, на сайте можно заполнить и распечатать бланк заявления-анкеты или распечатать незаполненный бланк.
Сайт позволяет сгенерировать квитанцию на оплату государственной пошлины за получение паспорта и проездного документа и распечатать ее в течение рабочего дня. Госпошлину также можно оплатить через систему мобильного банкинга Click.