Президент Бухорода янги аэропорт қурилишига старт берди
Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифи улкан лойиҳаларга асос бўлиши яхши анъанага айланган. Бу гал ҳам шундай бўлди – Бухоро вилоятида йирик энергетика ва транспорт мажмуаларининг қурилиши бошланди.
Мамлакатимизда сўнгги 5 йилда қайта ишлаш саноати ҳажми 1,4 баробарга кўпайиб, биргина ўтган йилда 553 триллион сўмни ташкил этди. Бухорода эса бу кўрсаткич 1,6 баробарга ошиб, 30 триллион сўмга етди.
Вилоятда 7 миллиард долларлик хорижий инвестициялар ҳисобидан 41 та ва яна шунча қийматдаги 39 та маҳаллий лойиҳа бўйича иш олиб борилмоқда.
Энди яна учта йирик иншоот – газ-кимё мажмуаси, қуёш электр станцияси, Бухоро халқаро аэропорти қурилиши режалаштирилган.
Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Президент Шавкат Мирзиёев мазкур лойиҳаларнинг аҳамияти ҳақида сўзлади.
Улардан бири “Қоракўл” эркин иқтисодий зонасида қуриладиган газ-кимё мажмуасидир. У “мethanol to оlefins” (MTO) технологияси асосида ишлайдиган юртимиздаги биринчи завод бўлади.
Лойиҳа доирасида қарийб 5 миллиард доллар инвестиция жалб этилиб, АҚШ, Германия, Дания, Австрия, Италия ва Хитойнинг энг илғор технологиялари келтириб ўрнатилади. Ягона мажмуа доирасида йилига 1,3 миллиард метр куб табиий газ ва 430 минг тонна нафта қайта ишланиб, юртимиз ва жаҳон бозорида талаб юқори бўлган 1,1 миллион тонна полимер маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Ҳисоб-китобларга кўра, бундай маҳсулотлар газ нархига нисбатан 5 баробар кўп қўшилган қиймат беради.
Янги заводда 2 минг киши иш билан таъминланади. Шунингдек, у қурилиш, тўқимачилик, чарм-пойабзал, автомобилсозлик, электротехника ва бошқа турдош соҳаларда ўнлаб корхоналар, яна 4 мингта иш ўрни очилишига туртки бўлади.
Ушбу лойиҳалар ишга туширилиши натижасида Бухорода нафақат туризм, балки саноат ҳам ҳақиқий “драйвер”га айланади.
Иқтисодиётнинг барқарор ўсиши электр энергияга бўлган талабни йилига ўртача 6 фоизга оширмоқда. Шу боис жойларда янги генерация қувватлари барпо этиб борилмоқда.
Сўнгги йилларда 2 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига қуввати 2 гигаваттли 10 та қуёш ва шамол электр станцияси тармоққа уланди. Бугунги кунда хорижий шериклар билан жами 19 миллиард долларлик 18,3 гигаваттли 32 та “яшил” генерация қувватлари қурилмоқда.
Жорий йилнинг ўзида 14 та қуёш ва шамол станциясининг дастлабки 2,6 гигаватти тармоққа уланади. Натижада юртимизда ишлаб чиқариладиган жами қувватда муқобил энергия улуши 9 фоиздан 15 фоизга ошади. Умуман, 2030 йилгача бу кўрсаткични 40 фоизга етказиш мақсад қилинган.
Бунда, албатта, серқуёш Бухоро алоҳида ўрин тутади. Ҳозирги кунда вилоятда қарийб 4,5 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига қуввати 4 гигаваттли 9 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда.
Энди уларнинг сафига Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси томонидан қуриладиган 250 мегаваттли қуёш электр станцияси ҳам қўшилади. Бу лойиҳа учун Олот туманидан 648 гектар ер ажратилган. Станция 2025 йил декабрда ягона электр тармоғига уланиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, Бухоро вилоятида Саудия Арабистонининг “ACWA Power”, Хитойнинг “Gezhouba” компаниялари томонидан ҳам муқобил энергия мажмуалари барпо этилмоқда. 2030 йилга бориб вилоятдаги қувватлар 9 карра ортиб, йилига 12,5 миллиард киловатт соат “яшил” энергия ишлаб чиқарилади.
Стартдаги яна бир лойиҳа – янги халқаро аэропорт.
Давлатимизнинг очиқлик сиёсати натижасида дунё билан алоқалар жадаллашди. Ўзбекистонда 90 дан ортиқ мамлакат фуқаролари учун визасиз режим жорий этилди.
Буларнинг натижасида юртимизга келувчилар кўпайди. Охирги 2 йилда хизматлар экспортининг 40 фоизи туризм соҳасига тўғри келган. 283 та меҳмонхона, 486 та хостел, 1,2 мингта оилавий меҳмон уйи барпо этилган. Туризм оқими 35 фоизга ошган.
Хусусан, биргина 2023 йилда Бухорога 1 миллион 400 мингга яқин хорижий туристлар ташриф буюрган.
Бу каби омиллар вилоят халқаро аэропортида парвозлар сонини кўпайтиришни талаб этмоқда. Шу боис хусусий шериклик шартлари асосида Бухоро туманида янги халқаро аэропорт қуриш кўзда тутилган.
226 миллион долларлик ушбу лойиҳа доирасида жаҳон стандартларига мос аэропорт инфратузилмаси ташкил этилади. Соатига 1 минг 200 нафар йўловчига хизмат кўрсатиш имконияти яратилади. Йўловчи ва ҳаво кемаларига сервис сифатини ошириш орқали янги халқаро авиакомпаниялар жалб қилинади.
Президент Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, мазкур мажмуалар қурилишини бошлаб берди.
Шу ерда Бухоро вилоятида қурилиши режалаштирилган мажмуалар, жумладан, янги аэропорт лойиҳаси тақдимот қилинди.

Президент дал старт строительству нового международного аэропорта в Бухаре
Сегодня, 31 мая в Бухарской области началось строительство крупных энергетических и транспортных комплексов.
За последние пять лет объем перерабатывающей промышленности в нашей стране увеличился в 1,4 раза, и только в прошлом году он составил 553 триллиона сумов. В Бухаре этот показатель увеличился в 1,6 раза и достиг 30 триллионов сумов.
В области ведутся работы по 41 проекту на сумму 7 миллиардов долларов иностранных инвестиций и 39 проектам за счет местных инвестиций на такую же сумму.
Планируется строительство еще трех крупных объектов – газохимического комплекса, солнечной электростанции и международного аэропорта в Бухаре.
На церемонии старта работ Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул значимость этих проектов.
Газохимический комплекс, который будет построен в свободной экономической зоне «Каракуль», станет первым заводом в нашей стране, работающим по технологии «метанол в олефины» (MTO).
В рамках проекта будут привлечены около 5 миллиардов долларов инвестиций и передовые технологии из США, Германии, Дании, Австрии, Италии и Китая. В рамках комплекса будут перерабатываться 1,3 миллиарда кубометров природного газа и 430 тысяч тонн нафты в год с производством 1,1 миллиона тонн полимерной продукции, востребованной как на внутреннем, так и на мировом рынке. Согласно расчетам, такие добавленная стоимость этой продукции будет превышать стоимость газа в пять раз.
На новом заводе будет занято 2 тысячи человек. Кроме того, он даст импульс созданию десятков предприятий в строительной, текстильной, кожевенно-обувной, автомобильной, электротехнической и других смежных отраслях, приведет к появлению еще 4 тысячи рабочих мест.
Запуск этих проектов превратит Бухару в «драйвер» не только туризма, но и промышленности.
Стабильный рост экономики увеличивает спрос на электроэнергию в среднем на 6 процентов в год. Поэтому в регионах создаются новые генерирующие мощности.
В последние годы к сети подключено 10 солнечных и ветровых электростанций мощностью 2 гигаватта на 2 миллиарда долларов иностранных инвестиций. В настоящее время совместно с иностранными партнерами строятся 32 объекта «зеленой» генерации общей мощностью 18,3 гигаватта на сумму 19 миллиардов долларов.
В этом году к сети будут подключены первые 2,6 гигаватта из 14 солнечных и ветровых станций. В результате доля возобновляемой энергии в общем объеме производства электроэнергии в нашей стране увеличится с 9 до 15 процентов. В целом, к 2030 году этот показатель планируется довести до 40 процентов.
В этом, конечно, особое место занимает солнечная Бухара. В настоящее время в области реализуются 9 крупных проектов мощностью 4 гигаватта на сумму около 4,5 миллиардов долларов иностранных инвестиций.
Теперь к ним добавится солнечная электростанция мощностью 250 мегаватт, которую построит компания «Masdar» из Объединенных Арабских Эмиратов. Для этого проекта в Алатском районе выделено 648 гектаров земли. Станцию планируется подключить к единой энергосети в декабре 2025 года.
Кроме того, в Бухарской области строятся комплексы возобновляемой энергии компаниями «ACWA Power» из Саудовской Аравии и «Gezhouba» из Китая. К 2030 году мощности области увеличатся в 9 раз - до 12,5 миллиарда киловатт-часов «зеленой» энергии в год.
Еще один стартовавший проект – новый международный аэропорт.
На условиях частного партнерства планируется строительство нового международного аэропорта в Бухарском районе.
В рамках этого проекта стоимостью 226 миллионов долларов будет создана инфраструктура аэропорта, соответствующая мировым стандартам. Предусматриваются условия для обслуживания 1,2 тысячи пассажиров в час. За счет повышения качества обслуживания пассажиров и воздушных судов будут привлечены новые международные авиакомпании.
Президент Шавкат Мирзиёев нажатием символической кнопки запустил строительство этих комплексов.
Здесь же состоялась презентация проектов, запланированных к строительству в Бухарской области, в том числе нового аэропорта.