Сенат бир гуруҳ эркаклар томонидан зўрланган аёл воқеасига муносабат билдирди
Қарши шаҳрида бир гуруҳ фуқаролар томонидан зўрланган аёл воқеаси оммавий ахборот воситаларида ва ижтимоий тармоқларда кенг муҳокама қилинди. Жумладан, Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати мазкур воқеа юзасидан ўз сайтида муносабат чоп этди.
Унда ёзилишича, «кўнгилсиз воқеага учраган бу аёлнинг тунда кўчада юргани ёки ахлоқий юриш-туриши мазкур мудҳиш жиноят содир этилишига асосий сабаблардан бири сифатида кўрсатилмоқда.
Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси бу ҳолатни фақат ана шу омил билан боғлаш нотўғри эканлигини таъкидлайди. Унутмаслигимиз лозим, мамлакатимиз Конституцияси ва қонунларида ҳар бир фуқаро хоҳ тун, хоҳ кундуз бўлсин, кўчада юриши тақиқланмаган, шунингдек ҳеч ким бировнинг ахлоқсизлигини рўкач қилиб, уни ўзбошимча жазолашга ҳаққи йўқ.
Бундан ташқари, маълум бўлишича, бу аёл ўз оиласини боқиш истагида умумий овқатланиш жойларидан бирида официант бўлиб ишлаган ва уйига қайтаётган вақтда айрим нияти бузуқ шахслар томонидан таҳқирланган.
Шунинг учун масалага бундай тор маънода ёндашиш юртимизда тунда юриш зўравонлик қурбони бўлишга сабаб бўлади деган мутлақо нотўғри қарашларнинг шаклланишига, натижада мамлакатимизда ўрнатилган қонун устуворлиги ҳақида янглиш фикр пайдо бўлишига олиб келади.
Хулоса битта – аёл кишининг эркинлигига тажовуз қилинган ва жиноят содир этган шахслар қонун олдида жавоб бериши муқаррар».
Ўзбекистон Республикасининг Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссияси ва Олий Мажлис Сенати Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси ушбу жиноят иши бўйича мутасадди идоралар томонидан зарур чоралар кўрилишини кузатиб боришини билдирган.

В Сенате прокомментировали происшествие, случившееся с женщиной, подвергшейся насилию со стороны группы граждан в городе Карши Кашкадарьинской области.
В заявлении отмечается, что в качестве одной из основных причин, которые привели к совершению этого ужасного преступления, указывается то, что эта несчастная женщина ходила ночью одна или была якобы женщиной нелегкого поведения.
«Комитет Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства подчеркивает, что недопустимо толковать это происшествие лишь с такими предлогами. Согласно Конституции и законам нашей страны, каждый гражданин имеет право ходить на улице в любое время суток, также никто не вправе своевольно наказывать человека, оправдывая свои деяния его безнравственным поведением.
Кроме того, как выяснялось, эта женщина зарабатывала на жизнь официанткой в одном из пунктов общественного питания и возвращаясь домой была оскорблена группой недобросовестных лиц.
Следовательно, такой узкий подход к данному вопросу приводит к появлению заблуждений о том, что человек в нашей стране может стать жертвой насилия из-за того, что находится на улице в темное время суток. Это, в конечном счете, подвергает сомнению сам принцип верховенства закона, установленного в нашей стране.
Вывод один – это посягательство на свободу личности и лица, совершившие преступление, непременно ответят перед законом»,- говорится в сообщении.
Комиссия Республики Узбекистан по вопросам обеспечения гендерного равенства и Комитет Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства следят за принятием ответственными органами необходимых мер по данному уголовному делу.