Шавкат Мирзиёев «Шарқ баҳори» турар жой мажмуаси қурилиши билан танишди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкентдаги «Шарқ баҳори» турар жой мажмуасининг қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлис ва халқимизга Мурожаатномасида таъкидлаганидек, жорий йилда 8 миллион 100 минг квадрат метр кўп қаватли уйлар қурилиб, аҳолига топширилмоқда. Умуман, сўнгги тўққиз йилда 210 миллион квадрат метрли турар жой ва нотурар жой объектлари фойдаланишга топширилди.
Янги Тошкентда ҳам кенг кўламли уй-жой қурилиши бошлаб юборилган. Биринчи босқичда 600 минг аҳоли учун замонавий инфратузилма барпо этилиши белгиланган. Лойиҳа тўлиқ якунланганда эса Янги Тошкент 2 миллион нафар одам яшайдиган улкан мегаполисга айланади.
Уларнинг уй-жойга бўлган эҳтиёжини таъминлаш борасидаги биринчи қадам «Шарқ баҳори» турар жой мажмуасидир. Мажмуа минтақамиздаги энг йирик уй-жой лойиҳаларидан бири ҳисобланади. 95 гектар ҳудудда 15 мингга яқин хонадондан иборат кўп қаватли уйлар қурилади.
Бугунга қадар бу ерда 1 миллион 800 минг квадрат метрдан ортиқ қурилиш ишлари бажарилди. Бунда «А+» энергия тежамкорлик тоифасидаги замонавий материаллар қўлланмоқда.
Мажмуада 15 мингдан ортиқ дарахт ва кўчатлардан иборат яшил ҳудуд ташкил қилиш ҳам режалаштирилган. Шунингдек, автоном иситиш ва совитиш тизимлари бўлади, том қисмлари тўлиқ қуёш панеллари билан қопланади.
Аҳолининг шахсий транспорт воситаларини сақлаши учун уйларнинг ер ости қисмларида автотураргоҳлар ташкил этилади. Мажмуадан 5-10 дақиқалик масофада боғ, метро бекати, маъмурий бинолар ва ижтимоий муассасалар қайд ростлайди.
Президентимиз тайёр хонадонлардан бирига кириб, шароитлар билан танишди, Янги Тошкент аҳоли учун ҳар томонлама қулай уй-жой қуришда бутун мамлакатимизга намуна ва тажриба мактаби бўлиши кераклигини таъкидлади.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил строительную площадку жилого комплекса «Sharq bahori» в Новом Ташкенте.
Как отметил глава нашего государства в своем Послании Олий Мажлису и народу, в этом году построено и вводится в эксплуатацию 8 миллионов 100 тысяч квадратных метров многоквартирного жилья. В целом за последние девять лет было сдано 210 миллионов квадратных метров жилых и нежилых объектов.
В Новом Ташкенте также идет полным ходом масштабное жилищное строительство. На первом этапе планируется возвести современную инфраструктуру для 600 тысяч жителей. А к окончательному завершению проекта Новый Ташкент превратится в огромный мегаполис, рассчитанный на 2 миллиона человек.
Первым шагом в обеспечении потребностей в жилье станет комплекс «Sharq bahori». Это один из крупнейших проектов жилищного строительства в нашем регионе – на территории площадью 95 гектаров будут построены многоэтажные дома почти на 15 тысяч квартир.
На сегодняшний день здесь выполнено более 1 миллиона 800 тысяч квадратных метров строительных работ. Используются современные материалы класса энергоэффективности “А+”.
Также на территории комплекса планируется создание зеленой зоны, предусматривающей посадку более чем 15 тысяч деревьев и кустарников. Будут установлены автономные системы отопления и охлаждения, а крыши будут полностью покрыты солнечными панелями.
Для парковки личных автомобилей жителей под домами организуют подземные автостоянки. В 5-10 минутном расстоянии от комплекса появятся парк, станция метро, ​​административные здания и общественные учреждения.
Посетив одну из готовых квартир и ознакомившись с условиями, Президент подчеркнул, что Новый Ташкент должен стать эталоном и опытной мастерской для всей страны в строительстве всесторонне комфортного жилья для населения.