Сенаторлар томонидан «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун муҳокама қилинди.
Қайд этилишича, кейинги йилларда фуқароларнинг Умра зиёратига бориб келишида турли муаммоларга дуч келиш ҳолатлари аниқланмоқда. Хусусан, туризм фаолияти билан шуғулланаётган айрим тадбиркорлар Умра сафарига кетиш ҳақидаги рекламаларда берилаётган ваъдаларини бажармаётгани, манзилга етиб борганда меҳмонхоналар билан боғлиқ муаммолар мавжудлиги, кўп ҳолларда эса зиёратчилар бориш-келишда самолёт рейсларининг белгиланган санадан кечикиши каби ҳолатлар учраяпти.
Сенаторлар муҳокама қилган қонун шу каби муаммоларни бартараф этишга қаратилган. У зиёратчилар Умра амалларини муносиб ва хавфсиз бажаришлари учун муносиб шарт-шароитлар яратиш, хорижда уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ва кафолатланган хизматлардан фойдаланишини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Қонун билан «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги ва «Давлат божи тўғрисида»ги қонунларга бир қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Жумладан, Умра тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича янги лицензияланадиган фаолият тури жорий этилмоқда. Ушбу лицензия Дин ишлари бўйича қўмита томонидан берилади ҳамда уни олиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 баравари миқдорида давлат божи ундирилади.
Мазкур қонун билан амалга оширилиши учун рухсат ва тегишли ҳужжатларни талаб этадиган фаолият турлари қаторига Давлат харидлари электрон тизими оператори фаолиятини амалга оширганлик учун ҳам рухсатнома олиш қўшимча сифатида киритилмоқда.
Бундан ташқари, лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун юридик шахсларга солинадиган жарималар ўзгаради. Эндиликда Умра тадбирларини лицензиясиз амалга ошириш ёки лицензияларни қалбаки ҳужжатлардан фойдаланган ҳолда олиш базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 бараварида жаримага сабаб бўлади.

В Узбекистане вводят крупный штраф за организацию Умры без лицензии
На пятьдесят втором пленарном заседании Сената депутатами одобрен закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Законом вносится ряд изменений и дополнений в законы Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и «О государственной пошлине».
Согласно документу, вводится новый вид лицензируемой деятельности по организации и проведению мероприятий «Умра». Данная лицензия выдается Комитетом по делам религий и за ее получение установлена государственная пошлина в размере 10-кратной базовой расчетной величины.
Согласно этому Закону, в число видов деятельности, требующих разрешения и соответствующих документов, дополнительно включено получение разрешения на осуществление деятельности оператора электронной системы государственных закупок.
Кроме того, вносятся дополнения в перечень штрафов, налагаемых на юридических лиц за правонарушения в области лицензирования, разрешительных и уведомительных процедур.
Теперь осуществление мероприятий «Умра» без лицензии или получение лицензий по подложным документам влечет штраф в 200-кратном размере базовой расчетной величины.
По мнению сенаторов, принятие Закона служит обеспечению безопасного и надежного совершение самого священного паломничества наших соотечественников, гарантированию их прав и свобод, предотвращению различного рода мошенничества, а главное, чтобы в этом процессе каждый гражданин был под защитой государства.