Ёшлар ва хотин-қизларга микрокредитлар таъминотсиз ажратилади
«Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, 2020 йил 15 ноябрдан ёшлар ва хотин-қизларни касб-ҳунар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитишни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиблари жорий этилади:
Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ва Бизнес ва тадбиркорлик олий мактаби томонидан ташкил этилган ўқув курсларини тамомлаган ҳар бир битирувчи учун касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш бўйича нодавлат таълим ташкилотларига сарфланган харажатларнинг 70 фоизи, бироқ ҳар бир битирувчига 1 миллион сўмдан ортиқ бўлмаган миқдори давлат томонидан компенсация қилинади;
- ушбу курсларни муваффақиятли тамомлаб, сертификат олган шахсларга ўз бизнесини ташкил этиш учун микрокредит ажратилади.
«Микрокредитбанк» АТБ томонидан нодавлат таълим ташкилотлари махсус сертификатини олган:
- тадбиркорлик ташаббусига эга жисмоний шахслар, шу жумладан, ёшлар ва хотин-қизларга ўз бизнесини ташкил этиш учун 33 миллион сўмгача микрокредитлар таъминотсиз ажратилади;
- микрофирма ва кичик корхона таъсис этган шахсларга учинчи шахс кафиллиги, суғурта полислари, кредит ҳисобига сотиб олинаётган мол-мулклар гарови, Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасининг кафиллиги асосида 225 миллион сўмгача микрокредитлар ажратилади.
Бунда микрокредитлар 3 йил муддатгача 6 ойгача имтиёзли давр билан Марказий банкнинг асосий ставкасида ажратилади.
Қарорга кўра, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси томонидан ёшлар ва хотин-қизларни касб-ҳунар ҳамда тадбиркорлик кўникмаларига ўқитиш орқали тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш мақсадларига 100 миллион АҚШ доллари эквивалентида маблағ ажратилади.
- 2022 йил 1 январдан Тадбиркорликка ўқитишнинг ягона тизими ишга туширилади.
- 2021 йил 1 январга қадар «Микрокредитбанк» АТБнинг аҳолини, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларни тадбиркорликка кенг жалб қилиш бўйича янги бизнес модели ишлаб чиқилади.
- Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги аҳолини тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш, хусусан, уларни ўқитиш, микрокредит ажратиш бўйича ишларни мувофиқлаштириш борасида ваколатли давлат органи этиб белгиланди.

Молодежи и женщинам микрокредиты будут выделяться без обеспечения
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства», сообщает Минюст.
В соответствии с постановлением, начиная с 15 ноября 2020 года внедряется следующий порядок государственной поддержки обучения молодежи и женщин профессиям и навыкам предпринимательства:
- 70 процентов расходов негосударственных образовательных организаций, затраченных на обучение населения профессиям и предпринимательству на учебных курсах, организованных ими на основе программ и требований, одобренных и установленных Агентством по развитию предпринимательства и Высшей школой бизнеса и предпринимательства, компенсируются государством, но в размере, не превышающем 1 миллиона сумов за каждого выпускника (молодежь и женщины), закончившего данные курсы;
- лицам, успешно закончившим и получившим сертификат данных курсов, выделяется микрокредит для организации своего бизнеса.
Лицам, получившим специальные сертификаты негосударственных образовательных организаций, АКБ «Микрокредитбанк» выделяются:
• микрокредиты без обеспечения в размере до 33 миллионов сумов на организацию своего бизнеса физическим лицам, имеющим предпринимательские инициативы, в том числе молодежи и женщинам;
• микрокредиты в размере до 225 миллионов сумов лицам, учредившим микрофирмы и малые предприятия, на основе поручительства третьих лиц, страховых полисов, залога приобретаемого в кредит имущества, поручительства Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
При этом микрокредиты выделяются на срок до 3-х лет, включая льготный период до 6 месяцев по основной ставке Центрального банка.
Согласно постановлению, в целях обеспечения финансовым источником налаживания предпринимательской деятельности путем обучения молодежи и женщин профессиям и навыкам предпринимательства Фондом реконструкции и развития будут выделены средства в эквиваленте 100 миллионов долларов США.
С 1 января 2022 года будет запущена Единая система обучения предпринимательству.
До 1 января 2021 года будет разработана новая бизнес-модель АКБ «Микрокредитбанк» по широкому вовлечению в предпринимательство населения, особенно молодежи и женщин.
Агентство по развитию предпринимательства определено уполномоченным государственным органом по координации механизмов поддержки предпринимательской деятельности населения, в частности работ по обучению и выделению населению микрокредитов.