Президент қарори: Аҳолининг энг зарур товарларга бўлган эҳтиёжи таъминланади
Аҳолининг дори воситалари, тиббий буюмлар, тиббий техника ва энг зарур товарларга бўлган эҳтиёжини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида Президент қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
- Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кучайтирилган тартибнинг амал қилиш даврида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан тақдим этилган рўйхат бўйича божхона чегараси орқали ўтказилаётган зарур дори воситалари, тиббий буюмлар, тиббий техника, уларни ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган хомашё, материаллар ва субстанцияларга нисбатан божхона божлари ундирилмаслиги;
- Дори воситалари, тиббий буюмлар, тиббий техника, уларни ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган материаллар ва субстанциялар, энг зарур товарлар нархлари устидан кунлик мониторинг ўтказиш таъминланиб, уларнинг нархларини сунъий ошириш, сунъий танқислик ва юқори талабни вужудга келтиришга йўл қўймаслик устидан қатъий назорат ўрнатиш белгиланди.
Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясига:
- Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 25 февралдаги «Тайёр дори воситаларининг импортини тартибга солиш тўғрисида»ги 49-сон қарори билан тасдиқланган импорт қилишда қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёз татбиқ этилмайдиган дори воситалари ва тиббий буюмлар рўйхатига кирадиган айрим тайёр дори воситалари ва тиббий буюмларга уч ойгача бўлган муддатга қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёз амал қилиши тўғрисида қарор қабул қилиш;
- айрим турдаги энг зарур товарлар рўйхатини шакллантириш ва уларни импорт қилишда уч ойгача бўлган муддатга божхона божи ва акциз солиғи ставкаларини 0 фоизгача камайтириш ҳуқуқлари берилди.

Будет обеспечена потребность населения в товарах первой необходимости
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по обеспечению потребности населения в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения, медицинской технике и товарах первой необходимости».
- В период действия усиленного порядка противодействия распространению коронавирусной инфекции не взимаются таможенные пошлины в отношении необходимых лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники, а также сырья, материалов и субстанций, используемых в их производстве, перемещаемых через таможенную границу по перечню, предоставленному Министерством здравоохранения и Агентством по развитию фармацевтической отрасли.
- Государственному налоговому комитету, Государственному таможенному комитету и Антимонопольному комитету поручено обеспечить ведение ежедневного мониторинга цен на лекарственные средства, изделия медицинского назначения, медицинскую технику, материалы и субстанции, используемые в их производстве, товары первой необходимости, а также установить строгий контроль за недопущением искусственного завышения цен, образования искусственного дефицита и повышенного спроса на данные средства.
Специальной республиканской комиссии по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения коронавируса в Республике Узбекистан в период действия порядка предоставляется в порядке исключения право:
- принятия решения о действии на срок до трех месяцев льготы по налогу на добавленную стоимость на отдельные готовые лекарственные средства и изделия медицинского назначения, включенные в Перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения, при импорте которых не распространяется льгота по налогу;
- на добавленную стоимость, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 25 февраля 2011 года №49 «О регулировании импорта готовых лекарственных средств и изделий медицинского назначения»;
- уменьшения до 0 процентов ставок таможенных пошлин и акцизного налога на срок до трех месяцев при импорте отдельных видов товаров первой необходимости с формированием их перечня.