Ўзбекистон давлат консерваторияси ҳузуридаги Ботир Зокиров номидаги Миллий эстрада санъати институтини ташкил этиш ҳақидаги президент қарори имзоланди.
Ҳужжатга кўра:
• Институтда таълим фаолияти 2021/2022 ўқув йилидан бошланиб, таълим давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
• 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб, бакалавриатда 2 та янги таълим йўналиши (бастакорлик санъати, санъатшунослик: мусиқашунослик) ва магистратурада 2 та янги мутахассислик (овоз режиссёрлиги: мусиқий овоз режиссёрлиги, мусиқа санъати) очилади;
• Консерваторияда ҳозирда таҳсил олаётган бакалавриатнинг 2–4 курс ва магистратуранинг 2-курс талабалари ўқишини Институтда давом эттирилади.
Институтнинг асосий вазифалари белгиланмоқда, жумладан:
• юқори малакали мутахассислар ва илмий-педагог кадрларни тайёрлаш;
• миллий эстрада йўналишида замонавий ижро намуналарининг «Олтин фонди»ни яратиш ҳамда уларни нотага кўчириш ва амалиётга кенг жорий этиш;
• миллий эстрада йўналиши бўйича фундаментал, амалий ва ижодий изланиш ҳамда тадқиқотлар олиб бориш.
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб болалар мусиқа ва санъат мактаблари (324 та), ихтисослаштирилган санъат ва маданият мактаблари (17 та), мактаб-интернатлар (8 та) ҳамда маданият, мусиқа ва санъат коллежларига (2 та) Институтнинг етакчи профессор-ўқитувчилари ҳамда мамлакатимизда ижод қилиб келаётган таниқли эстрада ижодкорлари бириктирилади ҳамда «Маҳорат дарслари» йўлга қўйилади.

В Ташкенте создаётся Институт национального эстрадного искусства имени Батыра Закирова
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о создании при Государственной консерватории Узбекистана Института национального эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Об этом сообщил Telegram-канал «Нигох».
Институт начнёт принимать студентов с 2021/2022 учебного года, обучение будет вестись на грантовой и платно-контрактной основе. Студенты 2−4 курсов бакалавриата консерватории, а также второго курса магистратуры продолжат обучение в новом вузе.
Согласно документу, со следующего учебного года в бакалавриате появятся направления композиторского искусства и искусствоведения (музыковедение), в магистратуре — звукорежиссуры (режиссура музыкального звука) и музыкального искусства.
Основными задачами института определены:
• подготовка высококвалифицированных специалистов и научно-педагогических кадров;
• создание «Золотого фонда» образцов современного исполнения национальной эстрады, их перенос на ноты и широкое внедрение в практику;
• ведение фундаментальных, практических и творческих исследований по национальной эстраде.
С 2022/2023 учебного года ведущие профессоры и преподаватели вуза, а также известные эстрадные исполнители будут закреплены за школами музыки и искусства (324), специализированными школами искусства и культуры (17), школами-интернатами (8) и колледжами культуры, музыки и искусства (2) для проведения «Мастер-классов».