Бугундан «метан заправка»ларнинг иш вақти яна қисқартирилди
Бугун, 12 декабрдан республика бўйлаб барча АГТКШ («метан заправка»)лар иш вақтига ўзгартиришлар киритилиб, соат 06:00 дан 12:00 гача этиб белгиланди. «Ҳудудгазтаъминот» АЖ берган маълумотга кўра, бунга айрим жойларда табиий газ истеъмоли ортгани ва газ босимининг пасайгани сабаб бўлган.
«Ушбу чоралар вақтинчалик бўлиб, ҳаво ҳарорати кескин пасайиб кетган вақтда қўлланилади», – дейилади расмий хабарда.
Ўзгидромет маълумотига кўра, Ўзбекистон ҳудудидан совуқ ҳаво массаси 14-15 декабрь кунлари чекина бошлайди ва совуқ кучсизлашади.
Эслатиб ўтамиз, Энергетика вазирлиги ҳаво совиши муносабати билан жорий йил 8 декабр куни республика бўйлаб метан шохобчалар соат 6:00 дан 15:00 гача ишлашга ўтгани ҳақида хабар берган эди.

Изменен режим работы АЗС в Узбекистане
С 12 декабря текущего года все АЗС (метанозаправочные станции) по всей республике изменяют свой режим работы на период с 06:00 до 12:00. Это решение было принято в связи с увеличением потребления природного газа и снижением давления газа в некоторых районах, как сообщает АО "Худудгазтаминот" в официальном заявлении.
Отмечается, что эти меры принимаются временно и будут применяться в случае резкого понижения температуры. Согласно информации Узгидромета, ожидается, что 14-15 декабря холодные воздушные массы начнут уходить с территории Узбекистана, и холод ослабнет.
Напомним, что Минэнерго ранее сообщило о переходе метановых заправочных станций по всей стране на работу с 6:00 до 15:00 с 8 декабря текущего года из-за неблагоприятных погодных условий и понижения температуры воздуха.