Мирзиёев Эрдўғон билан телефонда мулоқот қилди
31 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳамда икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги самарали алоқалар изчил ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Саноат кооперацияси бўйича, шу жумладан энергетика, тоғ-кон, озиқ-овқат, тўқимачилик ва бошқа тармоқларда янги лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Бўлажак қўшма тадбирлар режаси, хусусан, олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

Мирзиёев и Эрдоган провели переговоры по телефону
31 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-турецкого многопланового сотрудничества и укрепления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
С большим удовлетворением отмечены поступательная динамика практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, а также плодотворных контактов между регионами двух стран.
Подчеркнута важность продвижения новых проектов промышленной кооперации, в том числе в энергетической, добывающей, пищевой, текстильной и других отраслях.
Рассмотрен график предстоящих совместных мероприятий, включая проведение очередного заседания Совета стратегического сотрудничества на высшем уровне.