Ўзбекистон-Саудия Арабистони: қўшма лойиҳалар портфели 27 млрд долларга етди
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарларидан иборат нуфузли делегация бошчилигида мамлакатимизга ташриф буюрган Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳни қабул қилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд ва Валиаҳд, Бош вазир Муҳаммад бин Салмон Ол Сауднинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали ҳамкорлиги ва кенг кўламли шериклигини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Самарали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Барча даражадаги алоқалар фаоллашди. Ўзаро савдо ҳажми, тўғридан-тўғри инвестициялар ва қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда. Икки давлат ўртасидаги авиақатновлар кўпайди.
Қўшма лойиҳалар портфели 27 миллиард долларга етди. «ACWA Power» компанияси билан энергетика соҳасида 15 миллиард долларлик қатор йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Куни кеча Тошкент шаҳрида ўтган Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишларининг самарали натижалари, улар доирасида янги битим ва шартномалар имзолангани юксак баҳоланди.
«Яшил» энергетика, қишлоқ хўжалиги, электротехника, кўчмас мулк, мамлакатимиз ҳудудларида инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишлардаги лойиҳа ва ташаббусларни тез фурсатда амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

Портфель совместных проектов между Узбекистаном и Саудовской Аравией достиг 27 миллиардов долларов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 октября принял министра инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халида аль-Фалиха, прибывшего в нашу страну с визитом во главе представительной делегации руководителей ведущих саудовских компаний.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда и Наследного принца, Премьер-министра Мухаммада бин Салмана Аль Сауда.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-саудовского многопланового сотрудничества и полномасштабного партнерства в контексте практической реализации договоренностей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие плодотворного взаимодействия. Активизировались контакты на всех уровнях. Растут объемы взаимной торговли, прямых инвестиций и число совместных предприятий. Увеличилась частота авиарейсов между двумя странами.
Портфель совместных проектов достиг 27 миллиардов долларов. С компанией ACWA Power реализуется ряд крупных проектов в энергетике на сумму 15 миллиардов долларов.
Дана высокая оценка плодотворным итогам очередных заседаний Межправительственной комиссии и Делового совета, прошедших накануне в городе Ташкенте, в рамках которых подписаны новые соглашения и контракты.
Особое внимание уделено скорейшей реализации проектов и инициатив в сфере «зеленой» энергетики, сельского хозяйства, электротехники, недвижимости, модернизации инфраструктуры в регионах страны и других приоритетных направлениях.