Президент Тожикистондаги саммитда муҳим ташаббуслар билан чиқди
Президент Шавкат Мирзиёев “Марказий Осиё – Россия” форматидаги иккинчи саммитда иштирок этди. Унда президент стратегик шерикликни мустаҳкамлаш, иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва минтақавий барқарорликни биргаликда таъминлашга қаратилган кўплаб ташаббусларни илгари сурди.
Хусусан:
- биргаликда қабул қилинган қарор ва лойиҳалар ижросини тезлаштириш учун ҳукумат раҳбарлари ўринбосарлари даражасида Мувофиқлаштирувчи кенгаш таъсис этишни таклиф қилди;
– товар айрбошлашни кўпайтириш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш жараёнларини енгиллаштириш мақсадида “Марказий Осиё – Россия агроэкспресси” лойиҳасини ишга туширишни таклиф қилди;
– автомобиль, темир йўл ва авиация алоқалари соҳасида миллий дастурларни уйғунлантириш учун мамлакатларимиз Транспорт-логистика контурини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди;
– Бухоро шаҳрида илғор муҳандислик ечимларини ишлаб чиқиш ва жорий этишга қаратилган “Марказий Осиё – Россия" саноат инжиниринг хабини ташкил этишни таклиф этди;
– Тошкентда ўтказиладиган “Иннопром. Марказий Осиё” кўргазмали форумига минтақанинг асосий саноат ва инновация майдони мақомини бериш таклифи билан чиқди;
– атом энергетикаси йўналишида Минтақавий компетенциялар марказини Ўзбекистонда ташкил этиш, шунингдек, Москва давлат муҳандислик-физика институтининг Тошкент филиали негизида Кадрлар тайёрлаш дастурини қабул қилиш ташаббусини билдирди;
– “Марказий Осиё ва Россия энергетик шериклиги” комплекс дастурини ишлаб чиқиш, шунингдек, углеводородларни қидириш ва қайта ишлаш, энергия тежовчи ва “яшил” технологияларни жорий этиш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш ташаббусини илгари сурди;
– Сунъий интеллект ва рақамли технологиялар бўйича Минтақавий эксперт кенгашини ташкил этиш, шунингдек, мамлакатларда “Сколково” инновация маркази филиалларини очишни таклиф этди;
– “Келажак муҳандислари” консорциумини тузиб, Марказий Осиё ва Россиянинг етакчи олийгоҳлари ва илмий марказлари салоҳиятини бирлаштириш ҳамда ёш тадқиқотчилар ва олимлар учун Махсус грантлар дастурини таъсис этиш ғоясини илгари сурди;
– ҳар йили ўтказиладиган Марказий Осиё ва Россия халқлари маданияти, санъати ва ижодиёти фестивали — Этномаданият форумини ташкил этиш таклифини билдирди;
– терроризм, экстремизм, кибертаҳдидлар ва одам савдосига қарши курашиш бўйича биргаликда чоралар кўриш муҳимлигини қайд этди ҳамда Афғонистон бўйича юқори даражадаги маслаҳатлашувлар ўтказишни таклиф қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев на втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия» представил комплекс инициатив, направленных на укрепление стратегического партнерства, развитие экономического сотрудничества и совместное обеспечение региональной стабильности.
– предложил создание Координационного совета на уровне заместителей глав правительств для ускоренного выполнения совместных решений и проектов;
– инициировал проект “Агроэкспресс Центральная Азия – Россия” для увеличения взаимного товарооборота и упрощения доступа сельхозпродукции на рынки партнеров;
– предложил формирование Транспортно-логистического контура стран для сопряжения национальных программ в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения;
– выдвинул идею создания Хаба промышленного инжиниринга “Центральная Азия – Россия” в Бухаре – технологической площадки для разработки и внедрения инженерных решений;
– предложил придать выставке-форуму «Иннопром. Центральная Азия» статуса главной индустриальной и инновационной платформы региона;
– предложил учредить Региональный центр компетенций по атомной энергетике в Узбекистане и запустить Программу подготовки кадров на базе филиала МИФИ в Ташкенте;
– внес инициативы по разработке Программы “Энергетическое партнёрство Центральной Азии и России” и расширению сотрудничества в разведке и переработке углеводородов, энергосбережении и зелёных технологиях;
– инициировал создание Регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям, а также филиалов центра «Сколково» в странах региона;
– выступил за запуск Консорциума “Инженеры будущего” для объединения потенциала ведущих университетов и научных центров Центральной Азии и России, а также учреждение Специальной программы грантов для молодых исследователей и ученых;
– предложил проводить ежегодный этнокультурный форум – Фестиваль культуры и творчества народов Центральной Азии и России;
– подчеркнул важность совместных мер против терроризма, экстремизма, киберугроз и торговли людьми, а также предложил проведение консультаций высокого уровня по Афганистану.