Шавкат Мирзиёев бугун яна Садир Жапаров билан қўнғироқлашди
1 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров телефон орқали мулоқот қилдилар. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Суҳбатда куни кеча ўтган мулоқотлар давоми сифатида икки давлат раҳбарлари Қирғизистон-Тожикистон чегарасидаги вазиятнинг ривожланишини муҳокама қилдилар.
Ўз вақтида кўрилган ва ўзаро мувофиқлашган саъй-ҳаракатлар туфайли давлат чегараси қисмидаги вазиятни барқарорлаштиришга эришилгани ва унинг кескинлашишига йўл қўйилмагани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон етакчилари Марказий Осиё минтақасидаги барча масалаларни биродар мамлакатлар ва халқлар ўртасида дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш мақсадида конструктив ва ишончга асосланган мулоқот орқали биргаликда ҳал қилиш борасида қатъий эканликларини яна бир бор таъкидладилар.
Эслатиб ўтамиз, 30 апрель куни ҳам Шавкат Мирзиёев ва Садир Жапаровнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтганди.

Шавкат Мирзиёев и Садыр Жапаров снова обсудили ситуацию на кыргызско-таджикской границе
1 мая проведен телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В продолжение контактов, проведенных накануне, лидеры двух стран обсудили вопросы развития ситуации на кыргызско-таджикской границе.
С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря своевременным и скоординированным усилиям удалось обеспечить нормализацию ситуации на участке государственной границы и не допустить ее эскалации.
Главы Узбекистана и Кыргызстана вновь подтвердили твердую приверженность совместному решению всех имеющихся вопросов в регионе Центральной Азии путем конструктивного и доверительного диалога в целях укрепления отношений дружбы, добрососедства и партнерства между братскими странами и народами.
Напомним, 30 апреля Шавкат Мирзиёев также провел телефонный разговор с Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.