Шавкат Мирзиёев Исроилнинг Қатарга ҳужумини кескин қоралади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Исроилнинг Қатарга ҳужумини кескин қоралади. Президент 12 сентябр куни Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон – Қатар стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари яқинда Исроил томонидан Қатар пойтахти Доҳа шаҳрига уюштирилган ракета зарбаларини кескин қоралади. Қатар мустақиллиги ва суверенитетини бузадиган, унинг хавфсизлигига таҳдид соладиган бундай номақбул хатти-ҳаракатлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низоми, халқаро ҳуқуқнинг асосий қоида ва тамойилларига зид экани қайд этилди.
Ўзбекистон халқаро муносабатларда куч ишлатишнинг ҳар қандай шаклига ва Яқин Шарқдаги вазиятнинг янада кескинлашишига олиб келадиган қадамларга қарши экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти Қатар ташаббуси билан чақирилаётган навбатдан ташқари араб-ислом саммитининг муваффақиятли ўтишини тилади.
Қатар Давлати Амири, ўз навбатида, кўрсатилган бирдамлик ва қўллаб-қувватлов учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Телефон мулоқоти чоғида фаол сиёсий алоқаларни давом эттириш ва икки мамлакат етакчи компанияларининг кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
9 сентябр куни Исроил Доҳадаги объектларга ҳужум қилди. Яҳудий давлати ҳужумдан мақсад ҲАМАС раҳбарлари эканини айтди. Ўзбекистон ТИВ ушбу ҳужумни қоралади.

12 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-катарских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
В начале беседы глава нашего государства решительно осудил недавно нанесенные израильской стороной ракетные удары по столице Катара – городу Дохе. Отмечено, что подобные недопустимые действия, нарушающие независимость и суверенитет, а также представляющие угрозу безопасности Катара, противоречат Уставу Организации Объединенных Наций, основополагающим нормам и принципам международного права.
Подчеркнуто, что Узбекистан выступает против любых форм применения силы в международных отношениях и шагов, ведущих к дальнейшей эскалации ситуации на Ближнем Востоке.
Президент Узбекистана пожелал успешного проведения экстренного арабо-исламского саммита, созываемого по инициативе Катара.
В свою очередь, Эмир Государства Катар выразил глубокую признательность за проявленную солидарность и поддержку.
В ходе телефонного разговора были также обсуждены вопросы продолжения активных политических контактов и принятия скоординированных мер по ускорению реализации проектов кооперации ведущих компаний двух стран.